EMEKLİYE 13. MAAŞ

EMEKLİLERİN DE BANKA PROMOSYONU ALMASI İLE İLGİLİ İNCELEME SÜRÜYOR. BANKALARLA YAPILACAK PAZARLIK SONUNDA EMEKLİLERE

banner73
Güncel 12.08.2013, 02:44 12.08.2013, 02:44
16
EMEKLİYE 13. MAAŞ
banner36

EMEKLİLERİN DE BANKA PROMOSYONU ALMASI İLE İLGİLİ İNCELEME SÜRÜYOR. BANKALARLA YAPILACAK PAZARLIK SONUNDA EMEKLİLERE EK BİR GELİR OLUŞACAK


 

emeklilere-13.maas

Emeklilerin de banka promosyonu alması ile ilgili inceleme sürüyor. Bankalarla yapılacak pazarlık sonunda emeklilere ek bir gelir oluşacak. Bunun için bir başvuru yapmaya gerek yok.

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 2.5 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisinin önümüzdeki iki yılda alacakları zamlarla ilgili toplu sözleşme görüşmeleri yapıldı. Memurların ve emeklilerin zamları belirlenirken, özlük haklarıyla ilgili yenilikler de karara bağlandı. Bu arada daha önce de gündemde olan, emeklilerin memurlar gibi maaş aldıkları bankaların verdiği promosyon paralarından faydalanmaları masaya getirildi. Memur-Sen tarafından gündeme taşınan konu, daha önceki dönemde tartışılmış fakat bankalar yanaşmamıştı.

MAAŞIN YÜZDE 60'I VERİLİYOR
Şimdi prensip olarak kabul edilen konuyla ilgili önümüzdeki günlerde girişimlerde bulunulması bekleniyor. Bankaların verdiği promosyondan emekliler de yararlanmaya başladığında, emekliler için bir ek gelir oluşacak.

Promosyon parası bankalarla yapılan pazarlıklar sonucu belirlenecek olmasına rağmen, daha önceki örneklerde, sözleşme süresince maaşın yüzde 60'ının bir kereliğine ödenmesi şeklinde uygulanmıştı. Buna göre; bin 500 lira maaşı olan bir emeklinin her sözleşme döneminde bankadan 900 lira para alabileceği de söz konusu oldu.

BANKA ÖDEME YAPACAK
Promosyon anlaşmasını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gerçekleştirecek. Dolayısıyla emeklilerin bir işlem yapması gerekmiyor. Anlaşma yapılan banka, kendisinden maaş alan emeklilere pazarlık sonucu belirlenen promosyon parasını hesaplarına yatıracak.


Yorumlar (0)
18
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74