DOKTOR AZLIĞI ACİLLERİ KİLİTLİYOR

KARABÜK’TE PRATİSYEN DOKTOR AÇIĞI ACİLLERİ KİLİTLEDİ  KAMU HASTANE

banner73
Güncel 14.08.2014, 15:29 14.08.2014, 15:29
16
DOKTOR AZLIĞI ACİLLERİ KİLİTLİYOR
banner36

KARABÜK’TE PRATİSYEN DOKTOR AÇIĞI ACİLLERİ KİLİTLEDİ 


KAMU HASTANELERİ GENEL SEKTERİ OP. DR. İSMAİL KARA 


“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PRATİSYEN DOKTOR AÇIĞIMIZ VAR” 


“AŞIRI YOĞUNLUĞA DAYANMAYAN DOKTORLAR İSTİFA EDİYOR” 


“BİR GÜNDE ACİL SERVİSE 800 KİŞİ BAŞVURDU” 


“ACİL SERVİSE GÜCÜMÜZÜN ÜZERİNDE YÜKLENME YAPILMAMASINI İSTİYORUZ” 


"DİŞ HASTANESİ İLE BAYIR MAHALLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK"


doktor-sikintisi

 

Karabük’te geçtiğimiz Cumartesi günü Şirinevler Mahallesinde bulunan Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Acil Servisine bir günde 800 kişinin başvuru yapması sonrası pratisyen doktor açığını gözler önüne serdi.

Karabük Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara, kentte ciddi oradan pratisyen doktor sıkıntısının olduğunu ve bu nedenle yeşil alan acil servisi yerine vatandaşların hafta içinde polikliniklere başvuru yapmasını istedi.

“CİDDİ MANADA PRATİSYEN AÇIĞIMIZ VAR”
Karabük’te sağlık hizmetlerinin halkımızın istediği şekilde, en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz diyen Op. Dr. Kara, “Bunu elimizdeki kaynakları kullanarak yapmaya çalışıyoruz. Karabük’te sağlık alanında değişim ve dönüşüm içerisindeyiz. Türkiye ortalamasının biraz gerisinde kalsak ta fiziki yapımızı düzeltme yolunda büyük bir adımlar attık. Şirinevler'deki 350 yatak kapasiteli büyük hastaneyi açtık. Safranbolu’da yeni hastanemizin ek binası bitmek üzere. Şirinevelerdeki hastanemizin bir sürü eksikleri vardı bunların çoğunu hallettik. Şuanda bina anlamında mekanik aksamı, asansör ve havalandırma alanında büyük problemleri çözdük. Elimizdeki mevcut sağlık gücüyle elimizden geldiğince Karabüklülere hizmet vermeye çalışıyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de en büyük sıkıntımız pratisyen hekim eksiğimiz var. Pratisyen arkadaşlarımız zor şartlarda sağlığın en zor alanı olan Acil de görev yapıyorlar. Bunları uzmanlarla destekliyoruz ama Eğitim ve Araştırma hastanemizde acil tıp uzmanı ve pratisyen hekimlerimiz nöbet tutuyor. Pratisyenlerin tayin istemesi aile hekimliğine geçmeleri ve ihtisas sınavını kazanarak ihtisasa gitmeler ve bazılarının da istifa etmesi sonucu pratisyen doktor sayımızda tüm Karabük’te ciddi alanda azalma oldu. Safranbolu’da 2 tane pratisyenimiz kaldı. Biri daha önce aile hekimliğine geçmişti, biri ise baskılara, yüksek çalışma temposuna bağlı nedenlerle tükenmişlik içerisinde istifa etti. Yenice’de bir arkadaşımız istifa etti, biri eş durumundan tayin oldu. Bir doktor kaldı oda rahatsızlığından dolayı rapor aldı. Safranbolu ve Yenice’yi Karabük’ten takviye ediyoruz. Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüğü ellerindeki kısıtlı imkana rağmen doktor takviyesi yapmaya çalışıyorlar. 3 kurum olarak elimizden geldiği kadar gayret gösteriyoruz. Burada en büyük sıkıntıyı doktorlarımız çekiyor” dedi.

“SABIR İSTİYORUZ”
Ciddi manada pratisyen doktor ihtiyaçlarının olduğunu da belirten İsmail Kara, “ Sağlık Müdürüz ile birlikte Sağlık Bakanlığındaki birimleri ziyaret ederek doktor ihtiyaçlarımızı ilettik ve bize destek vereceklerini söylediler. İnşallah 28 Ağustos’ta yeni mezunlardan dolayı 4-5 bin doktor ataması yapılacak. Tüm Türkiye’de pratisyen doktor sıkıntısı devam ediyor, sade bu problem bizde değil. Bu atamalarla rahatlamayı hedefliyoruz. Doktorlar biraz insanca çalışma şartlarına kavuşacaklar. Bizde bunun için çaba sarf ediyoruz. Yapılması gerekeni herkes yapıyor. Bunun biraz süresi var sabır istiyoruz. Sabrı biraz Karabük halkından hasta yakınından istiyoruz” ifadesinde bulundu.

“GEREKSİZ GEREKLİ ACİL SERVİSİ MEŞGUL ETMEYELİM”
Karabük’te normal poliklinik ve ameliyat hizmetlerini vermekte sıkıntılarının olmadığını da anlatan Kara, “Tek sıkıntımız acildeki hasta yoğunluğu. Bunun sebebi de yeşil alan dediğimiz gerçek acil olmayan hastaların acil servise başvurmaları. Kırmızı ve sarı alanındaki acillere başvuranlara hizmet verme anlamında sıkıntımız yok. Bu hafta sonu sıkıntı yaşadık. Sebebi nedendir bilemedik. Yaz dönemi olmasından dolayı Cumartesi günü sadece Acil Servise 800 kişi başvurdu. Bunun 150 hasta dışındaki yeşil alan hastasıydı. Acil poliklinik gibi hizmet verince reçete yazınca acil servis tıkandı. Karabük halkından bütün duyarlı kişilerden isteğimiz acil servisi gerekmediğince meşgul etmeyelim. Oradaki arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Oraya giden hastalarımız ve yakınları yoğunluktan beklemekten şikayetçi. Bu hastalarımız polikiniğe başvurmalarını ve daha iyi hizmet almalarını istiyorum. Acil servisi biraz daha az meşgul edelim. Gereksiz yere meşgul etmeyelim. Burada hasta sayımızın yüzde 90’ı yeşil alan olunca takınıyor. Bu hastalarımız tabiiki gelecek ama bu geçiş döneminde bize biraz destek olunmasını istiyoruz. Karabük halkına en iyi hizmeti en hızlı şekilde vermek istiyoruz. Kimseyi bekletmek istemiyoruz. Bize biraz anlayış gösterip gücümüzün üstünde bize yüklenme olmazsa işler daha rahat yürüyecektir” dedi.

“BAYIR MAHALLEYİ BİZ DEĞİL HALK KENDİSİ KAPATIYOR”
Cumartesi günü Şirinevler mahallesindeki hastaneye 800 başvuru olurken, Bayır mahalledeki hastaneye ise sadece gün boyunca 70 kişinin başvurduğunu belirten Kara, şunları söyledi;

“ Ben Cumartesi gecesi hastane acillerine gitti. Gerekli düzenlemeyi yapmak için önce Şirinevler’e gittim. Orayı düzelttikten sonra Bayır mahalledeki hastaneye gittiğimde bütün personel bekliyordu. Gün boyu sadece 70 hastaya bakılmış. Orada gerçek manada acil hastaya bakamıyoruz. Bizim bütün her şeyimiz Şirinevler'deki ana binamızda. Gerçek acil hastaların Şirienvlere, yeşil alan hastaların ise polikliniklere gelmesi gerekli. Sağlık bakanlığı mevzuatında yeşil alan hastalarının 4 saate kadar beklemelerinin normal olduğu görüşünde. Bayır Mahalledeki hastane çok verimli çalışmıyor. İnsanlar Bayır mahalledeki hastaneye gitmiyor. Kapanma terimini herkes yanlış anlıyor. Bayır mahalledeki hastaneyi biz değil halk kendisi kapatıyor. Tek bir yerde acil aktif olması etkin olması en büyük avantaj. Bayır mahalledeki hastanemizde kullandığımızı doktorlar diyaliz ve evde sağlık hzimetleri veren doktorlarımız. Biz bütün kaynaklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz.”

“BAYIR MAHALLE DİŞ HASTANESİ İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
Bayır mahalledeki hastane ilgili olarak ileriye dönük çalışmaların da olduğunu belirten Genel Sekreter Kara, “O hastanenin öyle devam etmesi mümkün değil. Oranın komisyondan kararını çıkardık. Ağız Diş Sağlığı Merkezi veya hastanesi yapmayı planlıyoruz. Üniversite ile görüşmelerimiz devam ediyor. Afilasyon uygulaması ile protokol çalışmalarımız sürüyor. Bunu da bakanlığa sunacağız. Bunları yaptığımızda Bayır mahalleyi cazibe merkezi yapacağız. Ağız Diş Sağlığı Hastanesi ve Diş Hekimliği yapıldığı zaman dışarıdan bize hasta gelecek. İl dışına gitmek yerine bölgeden bize gelen hastalar olacak. Karabük ve Bayır mahalle için avantaj olacak. Biz orada yine de günde bin 500 civarında polikinik yapıyoruz 15 - 18 uzmanımız ile. Orayı kapatmıyoruz daha da güçlendiriyoruz ve modern bir bina kazandırma gayreti içindeyiz. Orası kapanıyor diye panik olmasın kimse. Biz orada halka daha kaliteli ve güvenilir hizmeti vermenin peşindeyiz. Herkesin bu konuda katkısı var. Medya ve halkın bu konuda sağduyulu olduğunu görüyoruz. İlk baştaki kararları vermek kolay olmuyor ama doğru karar verdiğimizi görüyoruz. Yanlış karar ise biz yanlışımızdan döneriz. Bizim amacımız sağlık hizmeti sunmak ve en iyi sağlık hizmetini vererek Karabük halkını ve esnafı mağdur etmek istemiyoruz. Halkımız biraz sabırlı olsun. Acillere fazla yüklenmesinler ve poliklinikleri kullansınlar” dedi.
Yorumlar (0)
6
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74