ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMANLARI TESLİM EDİLDİ

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamın

banner73
Güncel 05.11.2013, 13:49 05.11.2013, 13:49
14
ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMANLARI TESLİM EDİLDİ
banner36

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2013 yılında Karabüklü 141 çiftçiye makine ve ekipman hibe desteği verildi. Alınan araçlar düzenlenen bir törenle sahiplerine teslim edildi


 

20131104AW000892_01Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce düzenlenen törene Vali İzzettin Küçük başta olmak üzere Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Vali Yardımcıları Tarkan Keskin ve Erkan Çapar, İlçe Kaymakamları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Makine ve ekipman dağıtım töreninde bir konuşma yapan Karabük Gıda, Tarım ve İl Müdürü Cemalettin Çataklı, “Bakanlığımızca, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Makine ve Ekipman, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Basınçlı Sulama Sistemleri projeleri olmak üzere üç alanda yüzde 50 hibe destekleme uygulamaları bulunmaktadır. Makine ve ekipman destekleri çiftçilerimiz tarafından çok büyük ilgiyle karşılanmış olup, her çiftçi talep ettiği makinenin marka ve modelini kendisi seçmekte ve alımını yine bizzat yatırımcı olarak kendisi yapmaktadır. İlimizde, uygulamanın başladığı 2007 yılından 2012 yılı sonuna kadar 17 çeşit makine grubunda toplam 811 makine- ekipman dağıtılmış ve bunun için 2 milyon TL civarında hibe ödemesi yapılmıştır.2013 yılında ise ilk etapta ilimize ayrılan bütçe doğrultusunda 69 çiftçimize makine ve ekipman desteği sağlanmıştır. Bu doğrultuda 2013 yılında ilimizde; 47 adet çayır biçme makinesi, biri sabit sağım ünitesi olmak üzere 44 adet süt sağım ünitesi, 27 adet el traktörü ve ekipmanları, 7 adet yem hazırlama araçları, 5 adet pülverizatör, 4 adet balyalama makinesi, 2 adet çiftlik gübresi dağıtma makinesi, 2 adet toprak frezesi, 2 adet mibzer ve 1 adet arıcılık makine ve ekipmanı olmak üzere toplamda 141 çiftçimize makine ve ekipman hibe desteği verilmiştir. Sayılan 141 adet makine ve ekipman için toplam 302.000 TL civarında hibe desteği ödemesi yapılacaktır.” dedi.

Karabük’te yüzde 22’lik 93 bin hektarlık tarım alanının, sadece 22 bin Hektarında kuru tarım yapıldığını belirten Karabük Milletvekili Osman Kahveci ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “40 bin hektarlık alanda ise henüz tarım yapılmamaktadır. Bu alanlar mera alanı olarak hayvancılıkta kullanılmakta. Karabük’te daha çok sulu tarım yapma konusunda talepler geliyor. Bu konuda ise en önemli sorun sulama suyunun bulunmaması. Sulanabilir alan Karabük’te gerçekten çok düşük. Biz bu noktada Devlet Su İşlerini harekete geçirdik. Şuanda Karabük’ün merkez dahil tüm ilçelerinde toplam 11 adet sulama göletinin projeleri bitti, artık inşaat çalışmalarına başlanacak. BU göletlerin hizmete girmesiyle Karabük’te mevcut sulanabilir alanı dört misli artırarak 45 Bin dönüm alan sulanabilir hela gelecektir.”

Çiftçilere belgelerini takdim etmek üzere kürsüye gelen Vali İzzettin Küçük de makine ve araçların çiftçilere hayırlı ve uğurlu olmasına dileyerek Kenan Kaş isimli çiftçiye belgesini takdim etti.

Program çiftçilere protokol üyeleri tarafından belgelerinin takdiminin ardından alınan araçların gezilmesi ile sona erdi.
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74