CHP'DEN KATI ATIK BERTARAF TESİSİ TEPKİSİ

CHP İL BAŞKANI BAYRAM KARADAĞ: “HESABINI KİM VERECEK”  

Güncel 25.09.2014, 18:24 25.09.2014, 18:24
13
CHP'DEN KATI ATIK BERTARAF TESİSİ TEPKİSİ
banner36

CHP İL BAŞKANI BAYRAM KARADAĞ: “HESABINI KİM VERECEK”


 

20140925AW201924_02CHP Karabük İl Başkanı Bayram Karadağ, 7 yıldır yapılacağı söylenen Katı atık depolama tesisinin kurulacağı yerin her türlü açıklamaya rağmen uygun olmadığı söyledi.

Karadağ, heyelan bölgesi ilan edilen yerin yakınlarına katı atık bertaraf tesisin yapmakta ısrarcı olunmasının nedenini bir türlü anlayamadıklarını belirterek, gazetecilerle birlikte tesisin yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.

Aşağıkızılcaören köyünde Karabük’ün çöplerinin Asit köyü yakınlarına gelişigüzel şekilde depolanması sonucu köy halkının hastalıktan başını alamadığını belirten Bayram Karadağ, “Özellikle resmi organlarca da tespit edilen Tıbbi atıkların rastgele boşaltılması geçimini tarımla sağlayan ve dere yatağına yakın ekim yapılan tarım alanları ve köy halkı için ciddi bir tehlike arz etmektedir. Yazın sıcaktan toz bulutundan adeta köyden durulmamaktadır. Köyümüzde son 20 yıldır giderek artan kanser vakaları herkesi korkutmakla beraber bizce köy ahalimizin kaderi olamamalıdır.7 yıldır yapılacağı söylenen Katı atık depolama tesisinin kurulacağı yerin her türlü açıklamaya rağmen uygun olmadığı bir gerçektir. Geçmişte heyelan bölgesi ilan edilen bir yerin yakınlarına Katı atık bertaraf tesislerini yapmakta ısrarcı olmanın nedenini anlamakta zorluk çekiyoruz. 2011 yılının kasım ayında yapılacak tesislerin yüzeyde çatlaklar olduğu gerekçesi ile yapımının bir süre durdurulmuştu. O tarihten bu yana katı atık bertaraf tesisinde bir çalışma yapılmamıştır. Karabükte 7 yıl önce yapımına başlanan ancak yeri itibarıyla yanlış olduğunu söylediğimiz katı atık bertaraf tesislerini yerinde görmek için buraya geldik ama üzülerek gördük ki 3 sene önce heyelan nedeniyle geldiğimiz burada aradan geçen onca yıla rağmen iğne ucu kadar ilerleme sağlanamamış. Burası ile beraber temeli atılan katı atık tesisleri bitirilmişken burasının bu halde kalmasının hesabını kim verecek. Tamamlanamayan yatırımların hesabını kim verecek. Şimdi çöpten elektrik üreteceğiz diye bu yatırımdaki başarısızlık unutturulmaya çalışılmaktadır. Çağdaş ülkelerde ve ülkemizdeki bazı şehirlerde şehrin çöpünden elektrik üreten bazı firmalar vardır yalnız Karabük ve ilçelerinden toplanan çöp miktarı bu gibi tesisleri çalıştırılması için yeterli midir bu araştırılmadan Karabük’e böyle bir tesis kurulabileceğini savunmak hedef saptırmadır, başarısızlığı kapatma yöntemidir” dedi.

20140925AW201924_01Karadağ, “3 sene önce söylediğimiz gibi Buradaki su kaynakları üzerinde yapılmaya çalışılan Katı atık bertaraf tesisinin Heyelanlar yüzünden yer seçimi yanlıştır. Su Kaynakları üzerinde planlandığından çöpten sızan maddeler yer altı suları vasıtasıyla tarım ürünlerine karışmaktadır. Acilen ciddiyetle üzerinde durularak katı atık bertaraf tesisine yeni bir yer bulunmalı ve Karabük’ün ilçelerinin çöp sorunu acilen çözülmelidir. Üstelik katı atık bertaraf tesislerinin Yine yerleşim bölgelerine yakın yapılanması da hep köy halkı bakımından tekrar hastalıklarla yaşamak demektir. Karabük İli Çevre Hizmetleri Birliğinin bu yerin belirlenmesi aşamasında yeterli çalışmayı yapmadığı inancındayım. Bu katı atık bertaraf tesisleri yüzünden zaten Aşağıkızılcaören köyünde kanser hastaları varken şimdi yeni kurulacak olan tesisisin yakınlarındaki yerleşim yerlerinde eksiklikler yüzünden hastalıklar çoğalırsa bunun hesabını kim verecek. Sorunları çözmek başka bir sorun oluşturmakla olmamalıdır. Sorunları çözdük diyenler Karabük’ümüzün üzerine çöken Karabük çöplüğünü neden yerleşim yerlerinden uzak bir yere taşıyamamışlardır. Safranbolu’nun çöplük sorununu neden görmezden gelmektedirler.Kısaca Karabük’ümüzde işler iyiye gitmemektedir ve umudun yerini umutsuzluk almıştır, ama hiçbir sorun çözümsüz değildir sorunları çözebilecek insanlar iktidarda değildir. Ben buradan Katı atık bertaraf tesisi için herkesin dikkatini çekmek istiyorum. Daha temiz bir Karabük için duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadesinde bulundu.
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74