BU AMELİYAT KARABÜK'TE İLK

KARABÜK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR  

banner73
Güncel 18.07.2014, 01:27 18.07.2014, 01:27
124
BU AMELİYAT KARABÜK'TE İLK
banner36

KARABÜK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR


 

ameliyat-ilk

Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk gerçekleştirildi.

Solunumla ilgili büyük sorun yaşayan, KOAH hastaları için yeni bir tedavi yöntemi olan “bronkoskopik endobronşiyal valf yöntemi” uygulanmasına Karabük Eğitim ve Araştırma  Hastanesi’nde başlandı.

Türkiye’de sayılı tıp merkezlerinde yapılan endobronşiyal valf tedavisi ilk kez Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 74 yaşında bir hastaya uygulandı.

Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen endobronşiyal valf tedavisi yöntemine; Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Acat, Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Hasan Casim, Uzm. Dr. Onur Yazıcı ve Uzm. Dr. Ümran Yıldız katıldı.

Yaklaşık 40 dakika süren ve başarılı bir şekilde tamamlanan operasyonun ardından gerçekleştirmiş oldukları işlem ile ilgili bilgiler veren Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya şunları söyledi;

“İleri derecede KOAH Amfizem hastası olan hastalarda ilaç tedavisine rağmen nefes almada güçlük çeken ve rahatlayamayan hastaların akciğerin işlevsel olarak işe yaramayan ve diğer alanların daha rahat çalışmasını sağlayacak şekilde o bölgeye bir işlem uyguluyoruz. Bronkoskopik olarak yaptığımız işlemlerde, endoskopik bir yöntemdir ve herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu değildir. İşlevsel olarak işe yaramayan alanları devre dışı bırakıyoruz, bronkoskopik yöntemle segment ağızlarına valf dediğimiz bir kapakçık yerleştirerek havanın çıkısını sağlıyoruz ama havanın içeri girişine engel oluyoruz. O işlevsel olarak işe yaramayan alan sönmüş oluyor. İşlevsel olarak çalışan alanlar daha iyi çalışıyor ve hava giriş çıkışını daha rahat sağlıyor. Yaptığımız işlem hastamıza ne kazandırıyor peki. Öncelikle hastanın yaşam kalitesinin artırarak daha rahat nefes almasını sağlıyor. İşlevsel bir hale gelerek günlük işlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyor. Tabii bu işlem sonucu hastanın ilaç tedavisine de devam ediyoruz, kullanmış oldukları ilaçları kesmiyoruz. Bu yöntem şuanda büyükşehirlerde dört ya da beş merkezde yapılmaktadır. Küçük merkezlerden biri olarak Karabük’te ilk kez yapılıyor. Karabük Üniversitesi öğretim üyesi olarak böyle bir işlemin burada yapılması hem halkımıza bir hizmet, hem de bizim için bir gurur kaynağıdır. Hastaya uygulanan bu işlem sayesinde hastanın daha büyük bir merkeze gitmesini önlemiş olduk. Bu işlemin burada gerçekleşmesi hem hasta, hem de yakınları açısında da ekonomik olarak da bir kazançtır. Ben çok başarılı bir işlem gerçekleştirdiğimiz duygusuyla, ekip arkadaşlarımı başarılarından dolayı kutluyorum.”
Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Acat ise konuyla ilgili görüş ve düşüncelerini şöyle aktardı;

ameliyat-1“Karabük’te hastamızı büyük bir merkeze göndermeden bu işlemi burada Sayın Erdoğan Hocamla gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyorum. Bugün bu başarı bana mesleğimde büyük bir gurur verdi. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra Müzmin Bronşitli hastaları il dışına göndermeden bu tedavi yöntemini Karabük’te gerçekleştireceğiz. Bu tedaviden olumlu bir sonuç alınacak mı, alınmayacak mı Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıları Ekibi olarak bakacağız, tedaviye uygun olan hastalarda bundan sonra hastanemizde bu yöntemi gerçekleştireceğiz. Bu konuda bizlere destek sağlayan Rektörümüze, Hastane Yönetimi ve Başhekimimize çok teşekkür ediyoruz.”

Uygulanan tedavi sonrasında duygularını paylaşan hasta ise “Doktorlarımızdan çok memnunum. Yapılan işlemde hiç zorlanmadım ve şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Bu zamana kadar yürümekte çok zorlanıyordum. Nefes darlığım çok fazlaydı, inşallah gerçekleştirilen işlem sonucunda hayat standardım yükselir. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum.” Dedi.
Yorumlar (0)
5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74