BÖCEK ISIRMALARINA DİKKAT

Güncel 08.08.2014, 14:55 08.08.2014, 14:55
18
BÖCEK ISIRMALARINA DİKKAT
banner36
20140808AW163220_01Karabük’ün Eflani ilçe Sağlık Ocağı Aile ve İşyeri Hekimi Mustafa Mantı, yaz aylarında görülen böcek ısırmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Yaz aylarında hava sıcaklarının fazla olması nedeniyle haşerelerin her zamankinden daha fazla görüldüğünü bu nedenle böcek ısırmaları ile sık sık karşılaştıklarını anlatan Dr. Mantı, “Bazı böcek ısırması ve akrep sokmalarının, çocuklar için öldürücü etkiye sahip. Böcek ısırması ve akrep sokmalarından korunmak için akrep ve böceklerin yuvalarından, özellikle kaya, ağaç kovuğu yada oyuklardan uzak durulmalı. Halkımız kamp, piknik yada çalışma alanlarında dikkatli olmalıdır. Otluk ya da sazlık arazide bebek ve çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmamalı, bebek ve çocukların arazide çıplak ayakla gezmelerine ve kuş ya da diğer hayvan yuvalarına ellerini sokmalarına izin verilmemelidir. Arazi yürüyüşlerinde kapalı ayakkabı ya da bot giyilmeli, yerde uyumamaya özen gösterilmelidir. Yıkıntılar, kuytu yer ve çatlaklar, evlerdeki yüklükler akreplerin sık bulunduğu yerlerdir. Bu yerlere dikkat edilmelidir. Böcekler kesinlikle ele alınmamalı ayakkabı giymeden önce içerisine bakılmalıdır. Vatandaşlarımızın piknik ve arazilerden evlerine geldiklerinde duş almalılar, bedenlerinin her bölgesini kontrol etmeleri ve özellikle böceklerin çocuklara daha fazla musallat olduklarından dolayı anne ve babaların çocukların her tarafını iyice bakmaları gerekmektedir” dedi.

Dr. Mantı, böcek ısırmalarına karşı yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: "Hasta ve ısırılan organın hareketsizliğinin sağlanması, zehrin yayılımını yavaşlatır. Isırılan bölgenin sabun ve su ile bolca yıkanması gerekir. Akrep ve böcek sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmeli, ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, iki parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Ayrıca ısırılan bölgeye soğuk uygulanmalıdır. Hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir ,son olarak herkese sağlıklı günler dilerim”
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74