BELEDİYE BAŞKANLARI BİRLİĞİ TOPLANTISI BİTTİ

Belediye Başkanları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Karabük’ün Safranbolu ilçesinde gerçekleşti.

banner73
Güncel 21.09.2015, 12:24 21.09.2015, 12:24
17
BELEDİYE BAŞKANLARI BİRLİĞİ TOPLANTISI BİTTİ
banner36

Belediye Başkanları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Karabük’ün Safranbolu ilçesinde gerçekleşti.


 

20150920AW530748_04Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanları Birliği Başkanı ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in yanı sıra Elazığ, Kütahya, Çankırı, Bolu Kastamonu gibi daha pek çok il ve ilçe belediye başkanı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, böylesine önemli bir toplantının Safranbolu’da gerçekleştirilmesinden ve belediye başkanlarını Osmanlının Parmak İzi, Dünya Miras Kenti Safranbolu’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy’un ardından Belediye Başkanları Birliği Başkanı Mehmet Keleş, yerel yöneticiler olarak yerinden yönetim anlayışının da hâkim olması için Türkiye Başkanlar Birliği olarak gayret göstereceklerini dile getirerek Belediye Başkanlar Birliği'nin bir ihtiyaçtan doğduğunu, belediye başkanlarının temsili noktasında ciddi eksiklikler olduğunu söyledi.

En büyük sivil toplum örgütü olma yolunda hızla ilerlediklerini, bin 104 belediye başkanının üye formu doldurduğunu ifade eden Keleş, "İnşallah bu sayı mevcutların tamamı olmak üzere, Türkiye'den en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olacak.

İnşallah yakında ben Türkiye olarak ifade ediyorum, Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkarılarak kamu yararına çalışan bir dernek statüsüne kavuşarak Belediye Başkanları Birliği olarak yolumuza devam edeceğiz Belediye başkanlarımız seçiliyorlar, herhangi bir mesleği yürütürken, kamu kurumunda çalışırken ya da başka bir işle meşgulken belediye başkanı seçiliyorlar.

Belediyeler her türlü işin, çatısı altında görüldüğü çok geniş bir yelpazede iş gücü olan kurum. Bir kişinin belediye başkanı seçildikten sonra bütün bu işlerde bilgi sahibi olması mümkün değil. Ama bir an önce belediye başkanının bu konuda yetişmesi, eksikliklerini tamamlaması, çok daha verimli hale dönüşmesi de önem arz ediyor" dedi.

"HANGİ SİYASİ PARTİDEN OLURSAK OLALIM ŞEHRİ EN İYİ BELEDİYE BAŞKANI BİLİR"
Geçmişte hata yapan ya da bazı şeyleri eksik yapan belediye başkanlarının eksikliklerinden, hatalarından yola çıkarak gelecekte hata yapmamalarını sağlayıcı tedbirler alma hedefi koyduklarını anlatan Keleş, "Belediye başkanlarımızın saygınlığını konusunda, birçok noktada bunun eksikliğini belediye başkanı olarak görüyorum.

En çok şikâyet ettiğimiz konulardan bir tanesi, bir konuda bize soru sorulmaması ya da görüşümüzün alınmaması. Hangi siyasi partiden olursak olalım. O şehrin kimliğini, kişiliğini, karakterini, yapısını, insan yapısını her şeyini en iyi belediye başkanı bilir.

İmkânlarını da imkânsızlıklarını da en iyi belediye başkanı bilir. Dolayısıyla belediye başkanının biraz daha kale alınan kişi haline dönüşmesi noktasında da Belediye Başkanları Birliği'nin kendisine koyduğu hedefler var.

20150920AW530748_03Belediye başkanın her şekilde haklarını savunan, belediye başkanına sahip çıkan bu konuda da eksiklikler olduğunu düşünüyorum.

Merkezi idarenin bazı yetkilerini, imkânlarını, güçlerini yerel yöneticilere devretmesi noktasında inşallah Belediye Başkanları Birliği olarak bizim kendimize görev olarak seçtiğimiz hedeflerimizden.

Bu anlamda bir çalışma başlattık. Özellikle belediye başkanlarımızın özlük haklarıyla alakalı Belediyeler Birliği'nin katkısıyla belediye başkanları mali ve sosyal hakları önerisini hazırladık.

Bunu inşallah önümüzdeki günlerde hem Cumhurbaşkanımıza hem Başbakanımıza, İçişleri ve Maliye bakanımıza takdim edeceğiz" diye konuştu.
Yorumlar (0)
11
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74