BAŞKAN AKSOY PROJELERİ AÇIKLADI

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI DR. NECDET AKSOY “KIRANKÖY İLE ÇARŞI ARASINDAKİ DOKU FARKLILIĞINI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Güncel 29.01.2013, 16:55 29.01.2013, 16:55
9
BAŞKAN AKSOY PROJELERİ AÇIKLADI
banner36
SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI DR. NECDET AKSOY “KIRANKÖY İLE ÇARŞI ARASINDAKİ DOKU FARKLILIĞINI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

 

20130129AW000366_01Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, yeni projeler hakkında bilgiler vererek, Kıranköy ve eski çarşının aynı konsepte olacağını söyledi.

Safranbolu Belediye Başkanı dr. Necdet Aksoy, yapılacak olan projeler hakkında açıklamalarda bulunarak, Kıranköy ile eski çarşı arasındaki doku farklılıklarını ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Yeni seyir terasları yapacaklarını da belirten Başkan Aksoy, günü birlik turist sayısını 750 bine çıkartacaklarını kaydetti. Başkan Aksoy, “Kalkınma Bakanımız bir ziyaret gerçekleştirmişti, o ziyaret sırasında kendilerine bir proje sundum. Buda Safranbolu’daki korumacılığı sürdürerek restorasyonlarla destekleyerek ekonomik alan oluşturmak, ekonomik kalkınmaya zemin hazırlamak şeklindeydi. Sayın Bakanımız bu projeme destek çıktı, parada aktarıldı, para mevzuat gereği İl Özel İdare’ye aktarıldı. Valimiz, genel sekreterimiz ve İl Genel Meclis Başkanımız ile bizim projenin uygulanması için görüş birliğine vardık. Kıranköy’den başlayarak çarşı meydanına kadar çevre düzenlemesi, sokak sağlıklaştırılması, restorasyon çalışması yapacağız. Tescilli olmayan binalarda cephe sağlıklaştırma, tescilli binalarda restorasyon yapacağız. Kaldırımlarda yenileme çalışmaları, çarşıya ininceye kadar iyileştirme çalışmaları yapacağız." dedi.

Tarihi doku koruması ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Aksoy, "Kıranköy ile çarşı arasındaki doku farklılığını ortadan kaldırmaya çalışacağız. Eski çarşıda doku tamamen tarihi miras özelliklerini sürdürüyor. Kıranköy’de ise bugünün mimarisi hakim. Bu iki tezatlık bizim için eleştiri konusu. Kıranköy ile çarşıyı aynı konsept halinde buluşturma yönündeki projemiz başlayacak. 1.5 milyon TL para geldi, bunun 500 binini diğer ilçelerde de buna benzer çalışmalar için kullanılacak. Gelen paranın 1 milyon TL’si Safranbolu için bunun üzerine biraz daha biz ve valilik katkıda bulunarak bu projeyi gerçekleştirmeyi hedefleyeceğiz. Bu ilk etap, bunun iki ve üç etabı daha var. İkince etapta mezarlığa kadar güzergahı yol üzerinde çalışmalar, üçüncü etapta çarşının içerisinde restorasyon ihtiyacı olan ticari alanları restorasyon etmeyi etmek. Safranbolulu mimarlar, Karabük Mimarlar Odası başkanlığında toplandılar, hazırlık içindeler, dosya hazırlıyorlar. Tescilli olmayan binalarda dış cephe sağlıklaştırma hususunda çalışmaya başladılar” dedi.

Kristal terasın turizmi bir gün uzattığını belirten Başkan Aksoy, “İzzetpaşa Camii’nin hemen altında, kanyonu gördükleri bir nokta var oraya benzeri seyir terası yaparak, küçük kardeşini orada faaliyete geçireceğim. Proje tamam bu ihaleyi yaparak, çarşın içerisinde küçük bir terası kanyonu seyrede bileceğimiz bir teras faaliyete geçecek” diye konuştu.

YENİ SEYİR TERASLARI
Bazı noktalarda da seyir terasları yapacaklarını kaydeden Başkan Aksoy, şunları söyledi:

“Hasandede Tepesi’nde biz Safranbolu’nun üçüncü bakı noktasını seyir terasını faaliyete geçireceğiz. Hıdırlık’ta ki teras, kent tarihi noktasındaki bakım noktası, üçüncüsü farklı bir açıdan şehri gören Hasandede Tepesinde terası faaliyete geçireceğiz. Buraya bir tünelle çıkılmasını hedefliyoruz. Proje hazırlıklarımız başladı. Nisan gibi projenin bitimi yaz ayında da inşaatı bitirmeyi hedefliyoruz. Safranbolu’da ki turist hacmini genişletmeye, valimiz ve il olarak belirlediğimiz 750 bin günü birlik turist, 400 bin konaklamalı turist çalışmasına ulaşmak için çalışma yapıyoruz. İşin içinde tanıtım da var, yatak kapasitesini artırmakta var. Safranbolu’da hedefe koyduğumuz rakama ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, 2014 sonunda Safranbolu’yu ziyaret eden turist sayısını 750 bine çıkarmak.”

TOKİ’YE BİN 134 BAŞVURU
Başkan Aksoy, TOKİ tarafından yapılacak olan konutlar için bin 134 başvurunun yapıldığını belirterek, “TOKİ çalışanları başarılı kampanyalarla tamamlandı. Bin 134 kişi müracaat etti. Bunların tamamı TOKİ’nin istediği standartlarda evraklar alınarak sonuçlandırıldı. Bazı kriterler başvuru sayısını düşürdü. Safranbolu’da ikamet edipte, asgari ücret ve üstünde gelir sahibi olan 25 yaşını aşmış olan bin 134 kişi ev sahibi olmak istiyor, bu rakam dikkate alınması gereken bir konu. Nüfusun yüzde 10’nun toplu konuta ihtiyacı var. Konut yaptırmak için arazi temini noktasında çalışmalar yapacağız. Haftaya Salı gününe kadar kuraları çekmiş olacağız. Hak sahipleri noter huzurunda kuralarını çekecekler. Bu isimler TOKİ’ye bildirilecek ve ihale başlayacak” dedi.
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74