BAHÇEDE ÖZEN, SOFRADA GÜVEN PROJESİ

Güncel 25.09.2014, 18:49 25.09.2014, 18:49
26
BAHÇEDE ÖZEN, SOFRADA GÜVEN PROJESİ
banner36
20140925AW201966_02Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2014 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Bahçede Özen, Sofrada Güven” projesi ilk meyvelerini verdi.

Porfe kapsamında merkeze bağlı Cemaller köyünde program düzenledi. Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Vali Yardımcısı Erkan Çapar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Daire Müdürleri, Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu ve köylüler, Cemaller Köy konağında proje kapsamında yetiştirilen ürünlerden oluşan kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, “Merkez ilçeye bağlı on köyde uygulanan proje ile besleme, gübreleme, ilaçlama ve hasat gibi konularda köylülere gerekli bilgilendirmeler yapılarak sağlıklı ve ilaç kalıntısız ürün yetiştirmek ve tüketicinin sofrasına sağlıklı ürünlerin ulaştırılmasının hedeflendiğini” ifade etti.

20140925AW201966_01Vali Orhan Alimoğlu ise “Çift ile koyun gerisi oyun diye bir söz vardır insanların çoğunluğunun temel ihtiyacı öncelikle yiyecek ve giyecektir. Yiyecek nerede olur, vazgeçilmez olan topraktan olur, hayvanlar ile olur. Kebap yemem diyen olmaz, ama koyunla uğraşmayalım dersek de olmaz o zaman. Benim kanaatimce tarım ve hayvancılık vazgeçilmezlerden toprakla, tabiatla yeniden irtibat kuralım. Zaten topraktan geldik tekrar toprağa gideceğiz. Toprakla, hayvanlarla uğraşmak insanlarla uğraşmaktan çok daha kolay ve zevkli bir iştir. Toprakla, tabiatla, hakiki gıda ile uğraşan insanların zaten sağlığı yerinde olur. Çevremize baktığımızda hastalıklar çoğaldı, çünkü gıdalar bozulunca sağlık da bozulur. Sağlam gıda nereden olur, işte bunları bilen tecrübeli ablalar, ağabeylerin tecrübeleri bize çok lazım. Onlar çünkü domatesin iyisinin nasıl olduğunu biliyorlardı ve halen daha yapıyorlar onlardan istifade etmeliyiz. Türkiye toprağı, suyu kendisine yetecek ve hatta çevresine de faydalı olacak bir ülkedir. Ama terlemekten korkmayalım, doktorların da ifade ettiği gibi terleyenler sağlıklı, terlemeyenler hasta olurlar. Çalıştıkça insan sağlam olur, az çalışanlar çok hasta olur. Ekmeğe, dikmeye ve yetiştirmeye gayret gösterdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Uzun aynı zamanda örnek bir çiftçi kendisini ve eşini de tebrik ediyorum. Hep beraber çalışalım, güzel işler yapalım, sağlıklı ve huzurlu olalım” dedi. Vali Alimoğlu’nun konuşmasının ardından proje tanıtımı gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
banner11
banner12
-7
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74