AVM'YE DEV KALIN BAĞIRSAK MAKETİ

Karabük’te bir alışveriş merkezinin içine, kanser hastalıklarında erken teşhise dikkat çekmek ve farkındal

Güncel 09.01.2016, 17:09 09.01.2016, 17:09
41
AVM'YE DEV KALIN BAĞIRSAK MAKETİ
banner36

Karabük’te bir alışveriş merkezinin içine, kanser hastalıklarında erken teşhise dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla dev bir kalın bağırsak maketi kuruldu.


 

20160109AW627469_02Kurulan maket ile kolon ve meme kanseri hakkında Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri tarafından vatandaşa bilgilendirme yapıldı.

Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kanserle Dans Derneği tarafından, çocuk ve yetişkin tüm kanser hastaları ile yakınlarına sosyal ve psikolojik destek vermek amacıyla geliştirilen proje kapsamında kurulan dev kalın bağırsak maketi ile kolon ve meme kanseri hakkında hasta ve hasta yakınlarının bilinçlendirilmesi, farkındalık oluşturulması amaçlandı.

Maketin içerisine bağırsağın yapısı, kolon kanseri ve bağırsak hastalıkları ile ilgili bilgiler içeren panolar asıldı. Kurulan stantta, doktorlar ve sağlık görevlileri tarafından dağıtılan broşürler ile kanser hastalıklarının erken teşhis ve tedavisine yönelik bilgiler verildi.

Kanserde erken teşhisin önemine dikkat çeken Dr. Simge Özgüler, "Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olan kanserin yayılma sıklığı maalesef her geçen gün artıyor.

Hastalıklarla mücadelede kanserden korunma, erken teşhis ve tedavi konusunda toplumdaki bilinç düzeyinin artması çok büyük önem taşımakta. Bizde Karabük Halk Sağılığı Müdürlüğü ve Kanserler Dans Derneği işbirliği ile dev kolon maketini sergileyerek, insan bağırsağının yapısı, kalın bağırsak’ta olabilecek kanser hastalığını görmeyi hedefliyoruz.

Bu dev kolon maketi insanın bağırsak yapısı ile görsellik anlamında birebir aynı. Vatandaşlarımıza bu anlamda hem kolon kanseri hem de bağırsak hastalıkları hakkında daha fazla farkındalık oluşturarak bilinçlendirerek kanser taramasının önemini vurgulamayı amaçlıyoruz.

Bağırsak kanseri Türkiye’de ve dünyada en sık görülen ilk üç kanser arasında yer alıyor. Bunun için kanser taramasını yaptırmak önemli. Bu vesileyle böyle anlamlı bir etkinlikte bize destek veren Kanserle Dans Derneği yetkililerine teşekkür ederim" dedi.
Yorumlar (0)
6
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39