AK PARTİ MİLLETVEKİLİ UYSAL'IN KARABÜK'ÜN 80.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI

AK Parti Karabük Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Burhanettin UYSAL, KARDEMİR'in ve Karabük'ün k

Güncel 03.04.2017, 13:50 03.04.2017, 13:50
54
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ UYSAL'IN KARABÜK'ÜN 80.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
banner36
AK Parti Karabük Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Burhanettin UYSAL, KARDEMİR'in ve Karabük'ün kuruluşunun 80. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 

Milletvekili Uysal, şunları kaydetti:“3 Nisan 1937 Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atıldığı, Demir çeliğin kalbi Karabük’ümüzün 80. kuruluş ve gurur günüdür. Ülkemizin kalkınma dinamiklerinin hayata geçirildiği tarihtir.

Ülkemizin birçok ili düşman işgalinden kurtuluşunu kutlarken Cumhuriyet kenti Karabük 3 Nisan gününü “Kuruluş Günü” olarak kutlamaktadır.

Maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demir yolu güzergahında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeniyle Türkiye'nin ilk entegre demir çelik tesisi için en uygun yer Karabük seçilmiş ve 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının temeli Karabük Köyü’nde atılmıştır. Ve böylece Karabük’te çeltik tarımından çelik sanayisine dönülerek Türkiye’nin ilk ağır sanayi hamlesi başlatılmıştır.

13 haneli bir köy olan Karabük’ün 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasıyla şehir olma süreci başlamıştır. 25 Haziran 1939'da belediye teşkilatı kurulmuştur. 1941 yılında Karabük, Safranbolu ilçesine bağlı bucak iken 3 Mart 1953 tarihinde Zonguldak iline bağlı bir ilçe haline gelmiştir. Karabük, 6 Haziran 1995’de Türkiye'nin 78. ili olmuştur.

Cumhuriyetin ilanından sonra oluşan ilk şehir olduğu için Karabük bir Cumhuriyet şehridir.

Karabük'te kurulan Demir Çelik Fabrikası çevrede özel sektörün de kurulmasını sağlamış ve birbiri ardına irili ufaklı haddehaneler, dökümhaneler kurulmuştur. Karabük Demir Çelik Fabrikaları, fabrika yapan fabrika olması özelliği ile Türkiye'deki sanayi hareketinin öncüsü ve okulu olmuştur.

Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu nadir şehir örneklerinden biridir. Karabük’te ülkenin her köşesinden farklı bir renk ve kültür görebileceğimiz gibi, ülkemizin her köşesinde de Karabük’ün bir eserini görmemiz mümkündür. Türkiye’de birçok sanayi kuruluşunun -barajların, köprülerin kulelerin, antenlerin vb. gibi tesislerin- mimarı olmuştur. Kısaca genç Cumhuriyetin imarını ve sanayileşmesini gerçekleştirmiştir.

Karabük; sanayileşme hamlesinin ilk adımının burada atılmasıyla, sanayileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı onurunu ve gururunu günümüze kadar taşımış ve aynı kararlılık ve azimle taşımaya devam etmektedir.

Karabük denildiğinde her ne kadar ilk akla gelen demir çelik ise de 2007 yılında kurulan ve bugün 50 bin öğrenciye sahip üniversitesiyle, Kardemir Karabüksporuyla, sanayisiyle, UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya Miras Kenti Safranbolu’yu, Hadrianapolis Antik Kenti ve sarı mermerleriyle ün yapmış Eskipazar’ı, dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip Yenice’yi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani’yi içinde barındıran- Karabük, Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.

AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin her alanında yaşanan gelişim ve değişimi Karabük’te yaşamaktadır.

Karabük’e eğitimden sağlığa, ulaşımdan spora kadar her alanda ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve hizmetler yapılmış yapılmaya devam edilmektedir. Tabi ki bu yeterli değildir. Karabük’ün kuruluş yıldönümünde bizlere düşen görev ise birlik ve beraberlik içerisinde  Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.

Karabük’ümüzün ve KARDEMİR’imizin kurulmasında emeği geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan İsmet İnönü,  Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve O dönemin devlet büyüklerini, Kardemir işçisini saygı ve rahmetle anıyorum.

Karabük’ü bugüne taşıyan ve geleceğe taşıyacak olan Karabüklü hemşehrilerimin 3 Nisan Kuruluş Günü’nün 80. yıl dönümünü bir kez daha kutluyorum.”

 

Yorumlar (0)
banner11
banner12
-9
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74