6. ULUSLARARASI BİLİM GÜNLERİ BAŞLADI

PROF. DR. CANAN KARATAY: "ŞEKER EN TATLI ZEHİRDİR"  

Güncel 05.05.2015, 11:19 05.05.2015, 11:19
21
6. ULUSLARARASI BİLİM GÜNLERİ BAŞLADI
banner36

PROF. DR. CANAN KARATAY: "ŞEKER EN TATLI ZEHİRDİR"


 

"KİLO ALMANIZIN SEBEBİ ŞEKERDİR, YAĞ DEĞİL"


 

"ZEYTİN EN SAĞLIKLI MEYVEDİR. GÜNDE 30-40 TANE ZEYTİN YİYİN"


 

"ÇOCUKLARIN ALKOLÜ KUTU VE TAZE MEYVE SULARI"


 

20150504AW402960_01Karabük Üniversitesi'nde Bilimtey Bilim Kulübü tarafından 4-6 Mayıs tarihleri arasında çeşitli sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerin düzenleneceği 6. Uluslararası Bilim Günleri başladı.

KBÜ’de konferans veren Prof. Dr. Canan Karatay, şeker ve insülinin karaciğer yağlanmasını başlatan ana etken olduğunu, çocukları gazlı ve şekerli içeceklerden korumak gerektiğini söyleyerek, "Çocukların alkolü kutu ve taze meyve suları" dedi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 6. Uluslararası Bilim Günleri açılışına Rektör Prof. Dr. Refik Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yahya Fidan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, üniversite dekanları, müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

"Hepimizin geleceği gençlerin elinde, şeker bana ve bilimsel araştırmalara göre en tatlı zehirdir" diyen Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Canan Karatay, "Bu ilaç (şeker) hayatı zehir eder. Şeker 43 seneden beri saf, beyaz ve öldürücüdür. Mısır şurubunu ağzımıza aldığımız anda vücudumuza şeker olarak algılıyor. Şeker vücudumuz için toksittir. Mısır şurubunu şekeri hayatınızdan çıkarın.

Kilo almanızın sebebi şekerdir, yağ değil. Vücudumuzda biriken yağlar trigleserittir, kaynağı da şekerdir. Kolesterol ilaçları şeker hastalığına yol açmaktadır. Şeker hastalığı genetik değildir, dikkat edildiğinde önlenebilir. Aileseldir, alışkanlık haline gelmiştir. Şekerler tatlandırıcılar en tatlı toksitlerdir. Kalp krizinin nedeni karbonhidratlardır. Ekmekler de şekerdir. Şeker insülin ikilisi birçok hastalığı başlatan ana ikilidir. Diyabet bir insülin direnci hastalığıdır. Bol doğal yağ, protein yemeliyiz. Zeytin en sağlıklı meyvedir. Günde 30-40 tane zeytin yiyin" dedi.

"GAZLI VE ŞEKERLİ İÇECEKLER KALP KRİZİ NEDENİ"
Çocukları, gazlı ve şekerli içeceklerden korumak gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Karatay, şöyle konuştu:"Bu yaşlardaki çocuklar alkol mü içiyor? Biz tıpta okurken karaciğeri yağlandıran alkoldür, biradır diyorduk. Her türlü ekmek, karbonhidratlar, gazlı ve şekerli içecekler, tatlandırıcılar diyabet hastalığı, kalp krizi nedenidir. Meyve şekeri fruktozdur ve en tehlikelisidir. Karaciğeri yağlandırır. İşte çocukların alkolü budur, meyve şekeridir. Çocukların alkolüdür, kutu ve taze meyve suları."dedi.
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74