16. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

Güncel 07.10.2015, 16:09 07.10.2015, 16:09
10
16. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR
banner36

20151007AW542921_01Bu yıl 16’ncı kez düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu belgesel film festivali Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 9 Ekim Cuma günü başlıyor.


 

Safranbolu’da düzenlenecek festivalde, Türkiye’de ve dünyada belgesel film alanında başarılı olmuş yönetmenler de ağırlanacak. 11 Ekim tarihine kadar sürecek 16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde paneller, söyleşiler, resitaller ve sergiler gibi birçok etkinlik yer alırken, yarışmaya katılan 55 belgesel film arasından dereceye girenler de açıklanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı; Sinema Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Tanıtma Fonu Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve TÜRKSOY’un da destek verdiği Safranbolu Belediyesi tarafından organize edilen festivalin ana teması olan “Kültürel Miras ve Korumacılık” vurgusuna teşvik için her yıl seçilen “en iyi restore edilen ev” ödül töreni de gerçekleştirilecek.

Belgesel Film yarışmasında profesyonel ve amatör eserler arasından dereceye girenlerin ödüllerinin yanı sıra Suha Arın Özel Ödülü, TÜRKSOY Özel Ödülü ve Türk Dünyası Özel Ödülü de verilecek. Ayrıca hayatını belgesele adayanlar teması ile usta bir yönetmene de ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ takdim edilecek.

Festival Komitesi Başkanı ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr.Necdet Aksoy, Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin, Safranbolu için bir gurur kaynağı olduğunu kaydederek, "UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu’nun güzelliklerini herkesin yaşamasını istiyoruz.

Festivalimizde kültürel etkinlikler ağırlıktadır. Festivalimize katılacaklar, ayrıca Safranbolu’nun geçmişte, tarih içinde nasıl yaşadığını görme imkanına da kavuşacaklar. Çünkü her anlamda muhafaza edilen kentimiz insanlığın ortak mirası olarak bugüne kadar bozulmadan ulaşmıştır" dedi.

Aksoy, Safranbolu'nun; tarihi, kültürü, mimarisi, lokumu, safran bitkisi ve dokusu ile birlikte; 2000 yılından bu yana da Altın Safran Belgesel Film Yarışması ile anıldığını da belirtti.
Yorumlar (0)
13
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74