112 ÇALIŞANLARI RİSKLİ BİRİM OLMALI

ATT DERNEĞİ, 112 ÇALIŞANLARIN RİSKLİ BİRİM OLMASINI İSTEDİ  

banner73
Güncel 08.01.2013, 17:44 08.01.2013, 17:44
74
112 ÇALIŞANLARI RİSKLİ BİRİM OLMALI
banner36
ATT DERNEĞİ, 112 ÇALIŞANLARIN RİSKLİ BİRİM OLMASINI İSTEDİ

 

112aciAcil Tıp Teknisyenleri (ATT) Derneği Karabük İl Başkanı Ümit Topcuoğlu, 112 çalışanlarının da riskli birim olarak kabul edilmesini istedi.

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği Karabük İl Başkanı Ümit Topcuoğlu, sağlık çalışanlarının bulaşıcı hastalıklar, ambulans kazaları, darp, hastaların apartmanlardan indirilmesi sürecinde bel boyun fıtığı gibi meslek hastalıklarına maruz kaldığını belirterek, 112 acil çalışanlarının da riskli birim olarak kabul edilmesini istedi.

Toqcuoğlu, “Bilindiği gibi ülkemizde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmış ve diğer ülkelere model olacak bir konuma gelinmiştir. Bu sistemin lokomotifi durumunda olan 112 Ambulans Hizmetleri ile ülkenin her köşesindeki acil vakalara, her türlü hava ve yol koşulunda kısa sürede ulaşılarak ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin olay yerinde verilmesi ve gerektiğinde hastanelere uygun koşullarda nakli hedeflenmektedir. Bu zor ve riskli görevde, gece gündüz demeden fedakarca hizmet veren 112 çalışanlarının da riskli birim olarak kabul edilmeli ve fiili hizmet zammından yararlanarak erken emeklilik hakkı tanınmalıdır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununun 40. maddesine göre riskli meslek grupları belirlenmektedir. Emniyet ve TSK mensupları 360 gün çalışmalarının karşılığında 90 gün itfaiye çalışanları ise 360 gün çalışmaları karşılığında 60 gün fiili hizmet zammından faydalanmaktadır. Çalışma alanına baktığımızda sağlık çalışanları da riskli meslekler grubunda yer almaktadır. Fakat bunların arasında 112 acil çalışanları sürekli sahada insanlarımıza acil yardım hizmeti sunmaktadır. Sağlık çalışanları bulaşıcı hastalıklar, ambulans kazaları, darp, hastaların apartmanlardan indirilmesi sürecinde bel boyun fıtığı gibi meslek hastalıklarına maruz kalmaktadır hatta başkalarının hayatlarını kurtarmak için bu uğurda şehit olmaktadırlar. Bu nedenle 112 acil çalışanları da riskli birim olarak kabul edilmeli ve fiili hizmet zammından yararlanarak erken emeklilik hakkı tanınmalıdır. Avrupa’daki örneklere baktığımızda acil yardım çalışanlarının 10-15 yıl aktif olarak hizmet verdikleri göz önüne alınırsa ülkemizde de benzer uygulamanın hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi.
Yorumlar (0)
5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74