1 KASIM SONRASI YÜZ YÜZE BAKABİLMELİLER...

Genel seçimlere 3 hafta kaldı. Ülke genelinde ve Karabük’te seçim çalışmaları hızlandı, siyasi partiler ve adayları yoğun bir biç

banner73
Güncel 10.10.2015, 14:57 10.10.2015, 14:57
30
1 KASIM SONRASI YÜZ YÜZE BAKABİLMELİLER...
banner36
Genel seçimlere 3 hafta kaldı.

Ülke genelinde ve Karabük’te seçim çalışmaları hızlandı, siyasi partiler ve adayları yoğun bir biçimde seçmene ulaşmaya çalışıyorlar. İl merkezi, ilçeler, beldeler ve köylerimizi ziyaret edip, projelerini anlatıyorlar.

İktidar partisi adına Karabük’ten milletvekili adayı olan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’de Salı gününden itibaren bölgemizdeki seçim çalışmalarına hız verdi.

Şahin gittiği yerlerde 13 yıllık iktidarları boyunca ilimize yapılan hizmetleri anlatıyor, bir yandan da önümüzdeki dönemde neler yapacaklarını ve projelerini kamuoyu ile paylaşıyor.

Gittiği her yerde büyük ilgi görüyor, özellikle, geçtiğimiz akşam Büyük Kulüp’te Sivil Toplum kuruluşları ve işadamları ile düzenlenen toplantının son derece görkemli geçmesi Şahin’in moralini arttırdı.

İkinci sıra adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal da hem il merkezi, hem de ilçelerimizde yoğun bir çalışma temposu içinde…

Karabük Üniversitesi rektörlüğünü iki dönem başarı ile yapan ve Karabük Üniversitesi’nin bu günlere gelmesinde büyük katkısı olan Uysal, Karabüklülerden büyük ilgi görüyor.

Geçtiğimiz genel seçimlerde aday adayı olmasına rağmen, aday listesinde yer almaması kamuoyunda tepki ile karşılanmış ve bu tepki de sandığa yansımıştı.

CHP’de de Av. Erdoğan Dinçel 30 yılı aşkın zamandan bu yana kazandığı politik deneyimi ile partisini toparlamaya, özellikle son yıllardaki yerel ve genel seçimlerde MHP’ye kayan sosyal demokrat oyları geri getirmeye çalışıyor.

Dinçel, en az 50 bin oy hedefi ile yola çıktı. Bir önceki genel seçimlerde alınan oyun yaklaşık iki katı hedef koydu. Bu hedefe ulaşmak için çaba harcıyor.

Belediye Başkanının bazı açılışlarına katılması çeşitli dedikodulara neden olunca, artık bu açılışlara katılmama kararı alıp, bugün Yenice’de yaptığı açıklama ile ‘MHP ile birlikte mi hareket ediyor’ dedikodularına son noktayı koydu. Belediye Başkanı Vergili’ye “Aday sen değilsin, sen Belediye Başkanısın işine bak. Doktoru sen de kurtaramayacaksın” diyerek, net tavrını ortaya koydu.

Öyle gözüküyor ki, CHP adayı Av. Erdoğan Dinçel, kalan 3 hafta içinde adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

MHP’de Dr. Adem Kar, partisinin seçim programı çerçevesinde her gün il merkezi ve ilçelerde, köylerde seçim çalışmalarını sürdürüyor. Belediye’nin açılış ve temel atma törenlerinde Rafet Vergili ile gözüküyor.

MHP’de yine adından en çok söz ettiren adayların dışında Belediye Başkanı Rafet Vergili oluyor. Belediye başkanı seçildiğinden bu yana Karabük’te MHP’nin tüm politikalarına net bir biçimde hakim olan, bir gecede il başkanı ve merkez ilçe başkanını görevden aldırma gücüne sahip olan, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde istediği adayları listeye koydurmayı başaran Rafet Vergili, 1 Kasım seçimlerinde de kamuoyunda en çok adından söz ettiren siyasetçi konumunda gözüküyor.

Özellikle Mehmet Ali Şahin’le ilgili söylemleri zaman zaman Karabük’te seçimin tansiyonunu arttırıyor.

1 KASIM SONRASI YÜZYÜZE BAKABİLMELİLER..

Bizim gözlemleyebildiğimiz kadarı ile önümüzdeki üç hafta içinde Belediye Başkanı Rafet Vergili ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin arasındaki tartışma daha da artacağa benziyor.

Vergili’nin ilk seçildiği Belediye Başkanlığı seçimlerinden sonra Mehmet Ali Şahin ile aralarındaki dostluk, ağabey-kardeş ilişkisi iyice yara almışa benziyor. Söylemler sertleştikçe ilişkiler bozuluyor.

Mehmet Ali Şahin’in Kurban bayramında köyünden vermiş olduğu seçimlerin barış ve kardeşlik içinde geçmesi mesajı ve “İncinsekte, incitmeyeceğiz” söylemi, önümüzdeki 3 hafta içinde pek geçerli olmayacağa benziyor.

Biz bu kentte çeyrek asırdan fazla gazetecilik yapmış ve çok sayıda seçim görmüş bir basın mensubu olarak, adaylara önerimiz 1 Kasım’dan sonra birbirlerinin yüzlerine bakamayacak durumlara düşmemeleri olacaktır.

Karşıdaki muhatabına ağır sözler sarf etmek kolay, ancak bunun tamiri zordur. Kim ne derse desin Mehmet Ali Şahin Karabük tarihinin şu ana kadar yetiştirmiş olduğu en önemli siyaset ve devlet adamıdır. Cumhurbaşkanı ve Başbakana gölgesi kadar yakındır. Bakanlar Kurulu üyelerinin tamamı üzerinde önemli bir güce sahiptir ve Ak Parti’nin iki numaralı koltuğunda oturmaktadır.

Sayın Şahin’i küçük politik hesaplarla yıpratmak, kimseye yarar sağlamayacağı gibi, bu tür polemik ve kavgalar Karabük’ümüze zarar verebilir. Keza, Sayın Vergili de iki dönemden bu yana çalışkan bir Belediye Başkanlığı sergileyerek halkın gönlünde sevgi kazanmıştır.

Onu bir kavganın içine sürüklemek, hiç kimseye yarar getirmeyecektir. Bu tür zamanlarda siyasetçinin yanında, çevresinde bulunan danışmanları, dostları her fırsatta siyasetçiye gaz vermek yerine, tam tersine makul olmaları yönünde öneride bulunmaları gerekir.

Sayın Mehmet Ali Şahin de, Sayın Rafet Vergili de bu kentin önemli değerleridir. Ve, biz de bu kentin sesini Dünyaya duyuran bir yayın kuruluşunun yetkilisi olarak, her iki dostumuza da 1 Kasım’dan sonra birbirlerinin yüzüne bakamayacakları söz ve söylemlerden kaçınmalarını dostça öneriyoruz.

Özellikle Sayın Rafet Vergili’nin Facebook sayfasında zaman zaman gecenin geç saatlerinde paylaşılan “Lambaya püf de” cinsinden paylaşımların da belki bazı kesimlerde bir iğdiş keyfi yarattığını ancak, mantıklı düşünüldüğünde ve 1 Kasım sonrası da göz önüne alındığında hiç de hoş olmadığını açık yüreklilikle ve dostça belirtmek istiyorum.
Yorumlar (0)
2
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74