YERLİ STEP MOTOR ÜRETECEK

MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİSİ SAMET AYYILDIZ, TÜRKİYE'DE BULAMADIĞI STEP MOTORUNU ÜRETMEK İÇİN BÜYÜK ÇABA GÖSTERİYOR

banner73
Genel 22.03.2017, 13:25 22.03.2017, 13:25
47
YERLİ STEP MOTOR ÜRETECEK
banner36
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİSİ SAMET AYYILDIZ, TÜRKİYE'DE BULAMADIĞI STEP MOTORUNU ÜRETMEK İÇİN BÜYÜK ÇABA GÖSTERİYORKarabük Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi 23 yaşındaki Samet Ayyıldız, tasarladığı 3D yazıcıda ihtiyaç duyduğu ancak Türkiye’de bulamadığı step motorunun yerlisini üretmek için evini atölyeye çevirdi.

4’üncü sınıf öğrencisi Samet Ayyıldız, yaklaşık 2 yıl önce tasarlayıp yapmaya başladığı 3D yazıcının step motorlarını Türkiye’de bulamayınca Çin’den sipariş etti. Türkiye’nin büyük üreticileriyle irtibata geçen ancak onların da yurt dışından ithal ettiklerini öğrenen Ayyıldız, bant sürücüler, imalat tezgahları, yazıcı, çizici, harddisk, kart okuyucular, teyp sürücüleri, tıbbi cihazlar, dikiş makineleri, kameralar, robot sistemleri ve klima gibi ürünlerde kullanılan step motorunu yapmak için bir arkadaşıyla paylaştığı evin 2 odasının tekini atölyeye çevirdi. Ayyıldız, akşamları okuluna gidip gündüzleri kampüs içerisindeki kafede çalışırken kazancını sürdürdüğü çalışmalara harcıyor.

Ayyıldız, yaklaşık 2 ay sonra prototip üretimini tamamlamayı hedeflediğini söyleyerek, “Ufak tefek takılmalar oldu. Alt ve üst gövdeler için alüminyumu ya eritmem ya da CNC’de işletmem gerekiyordu. Alüminyumu balkonda yaptığım bir sistemle eritiyorum, kum kalıba döküyorum. Bundan istediğim sonucu alamadım, başka bir yöneteme geçtim. Üretime geçmek için ne yapılması gerekiyorsa o şekilde bir yol izleyeceğim. Step motorları prototiplerinin tamamlanması ve sponsor bulunması durumunda açılacak fabrika ya da atölyede bu parçaların çoğu üretilebilecek. Dışarıdan alınan ürünler minimuma inecek. Türk malı belgesini rahatlıkla alabilecek bir kapasiteye ulaşacak” dedi.

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74