YENİ KİMLİK BAŞVURULARI OCAK'TA BAŞLIYOR

Karabük’te yeni kimliklerin başvuruları Ocak ayından itibaren başlayacak

Genel 15.12.2016, 18:02 15.12.2016, 18:02
30
YENİ KİMLİK BAŞVURULARI OCAK'TA BAŞLIYOR
banner36
Karabük’te yeni kimliklerin başvuruları Ocak ayından itibaren başlayacakKarabük Valiliği yeni kimlik kartları için başvuruların 1 Ocak’da başlayacağını açıkladı.

Karabük Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, 2017 yılı Ocak ayından itibaren Karabük’te dahil olmak üzere bütün illerde nüfus müdürlükleri aracılığıyla yeni çpli kimlik kartlarının verilmeye başlanacağı kaydedildi.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14/01/2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 01/01/2017 tarihinden itibaren geçileceğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip, Polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız çip içeren ve uluslararası standartlara uygun en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran ve vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verinin kart üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesi ve bu işlemden sonra yetkisiz kimseler tarafından kartın yeniden üretilmesini ya da kart içindeki bilgilerin değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri kullanılacaktır. Yonga üzerinde biyometrik veri yer alacaktır. Bu sayede farklı kurum ve kuruluşların güvenli kimlik doğrulaması yapmasına imkân sağlanacaktır. Kimlik kartı başvuruları internetten ya da çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabilecektir. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları Gezici Kayıt Terminalleri ile alınacaktır.

Başvurusu alınan vatandaşların kimlik kartları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde kişiselleştirildikten sonra Posta ile vatandaşın belirttiği adrese teslim edilecektir. Bu süre içerisinde vatandaşlar kimlik kartının hangi aşamada olduğunu internet üzerinden, çağrı merkezinden. SMS ya da e-posta ile bilgilendirme yapılarak takip edebilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Uluslararası standartlarda, modern, taşıma kolaylığına sahip ve yüksek güvenlikli tasarım ve özelliklere sahiptir.

Kredi kartı büyüklüğünde ve yüksek dayanıklılığa sahip materyallerden üretilen TCKK sayesinde kimliğimizi yanımızda taşımamız çok daha kolay olacak. Sahip olduğu üst seviye fiziksel, görsel ve elektronik güvenlik özellikleri sayesinde taklit edilemez olan TCKK ile vatandaşlarımızın kimlik sahteciliğinden kaynaklı hak kaybından ve suistimallerden korunması amaçlanmıştır. Vatandaşlarımızın Alo 199 veya ekimlikrandevu.nvi.gov.tr portalı üzerinden randevu alarak gitmeleri aksi taktirde işlerini yaptırmakta sorunlar yaşayacakları;kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Yorumlar (0)
11
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74