VERGİLİ'DEN MARZİNC'E 'SÖKÜP GİTSİNLER'

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Kardemir ve Marzinc’in Karabük’ün havasını kirlettiğini ifade ederek, çok sert açıklamalarda bulundu. B

banner73
Genel 04.10.2017, 19:46 04.10.2017, 19:46
45
VERGİLİ'DEN MARZİNC'E 'SÖKÜP GİTSİNLER'
banner36

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Kardemir ve Marzinc’in Karabük’ün havasını kirlettiğini ifade ederek, çok sert açıklamalarda bulundu.

Başkan Vergili, Marzinc’i  ilgili Bakanlıkları kandırmakla suçladı. Firmadan tesislerini Karabük’ten söküp gitmesini isteyen Başkan Vergili,  Kardemir için de aynı ifadeleri kullanarak, “Kardemir mevcut bulunan filtrelerini çalıştırmıyor. Gerekli şikayetleri yapacağım, Kardemir kendine çeki düzen verecek.” dedi.

Belediye Başkanı Rafet Vergili, makamında düzenlediği basın toplantısında Karabük’ün havasını, çevresini ve suyunu kirlettiğini söylediği Kardemir ve Marzinc’i hedef aldı.

TESİSLERİNİ SÖKÜP GİTSİNLER

İnsan sağlığının hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini belirten ve Kardemir ile Marzinc’e yüklenen Başkan Vergili, “Kısa süre içinde kriterlere uygun yatırımlarını yapmazlarsa tesislerini söküp gitsinler.” dedi.

Sekiz yılık görevi süresi boyunca çevreye yönelik yatırımlar yaptıklarını, kalan 1,5 yıllık süre içinde de çevre ve havayı kirletenlere karşı mücadele edeceklerini söyledi.

İNSAN SAĞLIĞININ EKONOMİSİ OLMAZ

Kardemir’in bacalarındaki mevcut filtrelerini çalıştırmadığını, özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günü hiç çalıştırmadığını iddia eden Vergili, “Kardemir’in 7-8 bacası var, sadece birkaç tanesinde filtre var. Bunları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri çalıştırmıyorlar. Yenilenen teknolojiyi kullansa bacalarından sigara dumanı kadar duman çıkması lazım. Ama ne yazık ki ekonomi yapacağım diye insan sağlığı ile oynuyorlar. İnsan sağlığının ekonomisi olmaz. Çevre müdürlüğü ve bakanlık nezdinde şikayetlerimi yapacağım. Kardemir kendine çeki düzen verecek, vatandaşlar ise Çevre Bakanlığı ihbar hattını arasınlar.” dedi.

BU TESİSİ ALIP DİLOVASI'NA GÖTÜRSÜNLER

Toplantının ikinci bölümünde Marzinc ile ilgili de açıklama yapan başkan Vergili, ”Marzinc buraya yapılırken Karabük Belediyesinin hiç bir yaptırımı yoktu. Bu tesis ekonomiye katkı sağlar ancak kriterlere uygun olması lazım. Bilindiği üzere Marzinc Türkiye genelinde ki 5 büyük firmanın ortak kurduğu bir tesis. Dolayısıyla bu 5 büyük şirketin pisliklerinden, çöplerinden kurtulması lazım. Bunların başka bir şey umurlarında değil. Bakanlıkları kandırıyorlar. Atık malzemeyi Çimento fabrikalarına, karayollarına dolgu malzemesi olarak verebileceklerini söylüyorlar ancak, bu atıkların kullanılması mümkün değil.

Ben bunlara Karabük’ü çöplük yaptırmamaya karar aldım. Bundan sonraki 1,5 yıllık görev süremde bunlarla uğraşacağım. Depolama tesisleri yok. Atık suları benim kanalizasyonuma veriyorlar. Yarın görevli gönderip bunu engelleyeceğim. Kendi arıtmalarını kursunlar. Depolama sistemlerini kursunlar. Kriterlere uymazlarsa tesislerini söküp gitsinler, Dilovası'na kursunlar.

Bunların zamanında aldıkları ÇED raporlarındaki beyanlar tamamen yalan. Çevre Bakanlığı bu konuda harekete geçecektir. Bende gereken neyse yapacağım.” dedi.

BU MALZEMEYİ BARTIN ÇİMENTONUN ÖNÜNE YIĞACAĞIM

Öte yandan Bartın Üniversitesi'ne hazırlatılan bir raporla atık malzemenin kullanılması yönünde karar çıkarıldığını belirten Vergili, Bartın Çimento hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Vergili, "Bartın çimentonun bu atıkları kullanacağını belirterek bakanlığı yanılttılar. Bartın Çimento bu atıkları almıyor ve kullanmıyor. Bu konuda Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Ben de bu malzemeyi alıp Bartın Çimento'nun önüne yığacağım, kullansınlar bakalım." dedi.

Yorumlar (0)
12
açık
banner23
banner17
banner18
banner39