VERGİLİ,AVRUPA KONSEYİ VE YEREL BÖLGESEL KONGRESİNDE KONUŞTU

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 2014-2018 dönemi Türkiye Mi

Genel 07.11.2018, 11:10 07.11.2018, 11:10
17
VERGİLİ,AVRUPA KONSEYİ VE YEREL BÖLGESEL KONGRESİNDE KONUŞTU
banner36
Karabük Belediye Başkanı Rafet VergiliAvrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 2014-2018 dönemi Türkiye Milli Heyeti Asıl Üyesi olarak Fransa’nın Strasbourg şehrinde, 6-8 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen kongrenin 35. oturumunda konuştu.

Vergili yaptığı konuşmada; "Bizde komisyon toplantıları neticesinde Hollanda da neden bu kadar oy arttırmaya çabalıyorlar diye Sivil Toplum Kuruluşları ve oradaki federasyonlarımız vasıtasıyla bir araştırma yaptık, çok detaylı bir doküman toparladık, bilgi toparladık. Bunun neticesinde de süremiz kısıtlı olduğu için ben size çok kısa bir şekilde bir bilgi vermeye çalışacağım.

Belediye Başkanı, Belediye Meclisinde görüşü alındıktan sonra il valisinin teklifiyle kraliyet kararnamesiyle atanır ve en önemli organ il meclisleri yani vilayet yönetimlerin birincisi meclise kraliçenin konseyi vali başkanlık eder, ikincisi ilin yürüttüğü kurul kraliçenin konseyinin başkanlığında il nüfusuna göre 3/9 üyeden oluşur.

Vali ataması birkaç meclis üyesinin görüşü alınarak İçişleri Bakanı teklifi üzerine kraliyet kararnamesi ile atanır. Kraliyet komiseri ilin bütün faaliyetlerini yürütmekte ve kurallar koymaya yetkilidir. Valinin görevi Belediye Meclisinin Yürütme Kurulunca verilen kararların uygulayıcısıdır ve bütün davalarda temsil eder.

Seçim yapılıyor, gerçek görevliler atanıyor. Hollanda'da yerel yönetimleri Avrupa Yerel Yönetimlerinde, Yerel Yönetimler Yasasına uygun diyebilir misiniz? Gerçek şu ki buradaki temsilciler ve atanmış kişiler komisyonlarda görev alıyor, başkan oluyor, raporlar düzenliyor, takdir sizlerindir.

Hollanda'da seçimler değil, yerel yönetimlerin düzelmesi gerekir ki şu anda Türkiye'de atanan Valilerden daha tehlikeli boyutta Hollanda'da yerel yönetimlerin idaresi mevcuttur. Bugün Hollanda'da her şey iyi olabilir. Yarın belirsiz hukuki düzenlemeler gerekir. Hollanda'nın Avrupa Birliği Yerel Yönetimine uygun kanunlar düzenlemesi gerekir. Teşekkür ederim" dedi.
Yorumlar (0)
17
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74