VERGİLİ STRASBOURG'DA

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ AVRUPA YEREL YÖNETİMLER MECLİSİ GENEL KURULU'NA KATILDI

banner73
Genel 30.03.2017, 15:58 30.03.2017, 15:58
14
VERGİLİ STRASBOURG'DA
banner36
KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ AVRUPA YEREL YÖNETİMLER MECLİSİ GENEL KURULU'NA KATILDIKarabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa’nın Strasbourg şehrinde yapılan Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi Genel Kuruluna katıldı.

Başkan Vergili, genel kurulda Türkiye raporunun oylanmasında önce yaptığını konuşmasında,eş başkanlık sistemine, bir muhalefet belediye başkanı olarak karşı olduğunu söyledi.

Başkan Vergili konuşmasında, "Ben Türkiye'den muhalefet Belediye başkanıyım. Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkanıyım. Türkiye'deki tutuklu yargılamalara bizde karşıyız ama Avrupa Yerel Yönetimler özerlik şartları madde 3'de Belediye Başkanları kanunları çerçevesinde çalışır diye bir madde özerlik şartlarında mevcut. Türkiye'de, bizim sistemimizde Başkan ve Başkan Yardımcıları mevcuttur ve şu anda benim de Belediye Başkan Yardımcım bir hanımdır. Şimdi burada tutuklanan arkadaşlarımız, öz yönetim diye bir yönetim şekli ilan ettiler. Bu yönetim şeklinin son belgesinde savunma haklarımızı, kendi savunma haklarımızı sonuna kadar kullanacağız diyor.

Benim önerim komisyona şudur; bu maddelere karşı Türkiye Cumhuriyeti'ne daha olumlu bir öneri de bulunmaları gerekiyordu ve tekrardan komisyon raporunun 9. maddesinin D bendinde eş başkanlık sisteminden bahsediyor. Biz sistemimizi kurmuşuz.

Bizim sistemimizde Başkan ve Başkan Yardımcılığı mevcuttur. Eş başkanlık sistemi buradaki tüm delege arkadaşlarımızın ülkelerinde mevcut mudur? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Bu bir dayatmadır. Eğer komisyon raporunda daha objektif olunacaksa, mevcut sistemin daha iyi çalışması önerilebilir. Ben eş başkanlık sistemine, bir muhalefet belediye başkanı olarak karşıyım.Bizim uygulamalarımız içerisinde olmayan bir sitem. Şimdi bunları böyle bir değerlendirdiğimiz zaman, ben kendi bütçemi yapabiliyorum. Sürekli özerk yönetim şekli tamamen Türkiye'de mevcuttur. Yedi yıldan bu tarafa 103 milyon dolar fazla bütçe sağlayıp her türlü yatırımları yapmışım. Ama doğudaki arkadaşlarımıza baktığımız zaman, elindeki kaynakları örgütlere aktararak ikili işlem yapmaktalar.

Devletle karşı karşıya kalmaktalar. Bu konunun komisyonda objektif olarak değerlendirilmesini, 9. maddenin D fıkrasının iptal edilmesini komisyona öneriyorum” dedi.
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74