VERGİLİ BİR GRUP GÖNÜL DOSTUNUN AKŞAM YEMEĞİNE KONUK OLDU

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Büyük Kulüp’te bir grup gönül dostunun akşam yemeğine misafir oldu. Başkan Vergili yeme

Genel 16.03.2019, 16:39 16.03.2019, 16:39
19
VERGİLİ BİR GRUP GÖNÜL DOSTUNUN AKŞAM YEMEĞİNE KONUK OLDU
banner36
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Büyük Kulüp’te bir grup gönül dostunun akşam yemeğine misafir oldu.

Başkan Vergili yemek sonrası yaptığı konuşmasında; “Değerli dostlarım, değerli hanımlarımız, değerli Belediye başkan Adayımız Ali Bey hepinizi saygıyla selamlarım. Öncelikle şunu ifade edeyim Harun Bey benim güvendiğim, imarı emanet ettiğim kişidir. İmar çok önemlidir insanlara rant sağlayan, rüşvet mekanizmalarının geçmiş olduğu, ayrıca bir sürü dedikoduya maruz kalacak bir nokta. Kendisi bugüne kadar en ufak bir hata yapmadan, en ufak bir şaibeye meyil vermeden Karabük Belediye'sine 10 yıl hizmet etmiş bir hemşerimizdir. Biliyorsunuz 2009 senesinde seçilme şansı en düşük Belediye Başkanı Adayıydım ama Cenab-ı Allah bana Karabük'e hizmet etmeyi nasip etti.

Ben Karabük'ün tamamına hizmet etmek için yola çıktım. Karabük ille ilgili her meseleyi kendime bir görev edindim. Yenice'yi, Safranbolu'yu, Eskipazar'ı, Ovacık'ı, Eflani'yi ayırmadan hepsini düşündük. Bütün ilçeleri ile beraber Karabük'te bir birlik, bir beraberlik içerisinde görev yapmaya devam ettik. Bu görevi yaparken hiç kimseye taviz vermedim, hiç kimseye boyun eğmedim, kimsenin de kapısına gitmedim. Allah'ta beni yollatmadı. Karabük'ün en önemli problemlerini çözerken önümde açılmayan hiç bir kapı kalmadı. Hiç bir zaman para problemi çekmedik. Sizlerden toplamış olduğumuz paraları tekrar size çevirdik ve Türkiye'nin en zengin belediyesi haline geldik. İşçisinin maaşını ödeyemeyen, geldiğimizde elektrikleri kesik olan bir belediyeden başladık ve sonrasında bir gün dahi işçimizin maaşını geç vermedik.

Neler yaptınız derseniz çok kısa bir şekilde sayayım. Önce Soğuksu Mahallesine kentsel dönüşümle başladık. Mezbahayı taşıdık, Hali şehir dışına çıkardık, battı çıktıyı yaptık. Sonra gedik kent meydanına. O akşam 130 tane bina yıkılmasaydı bu kent meydanı hiç bir zaman olmazdı. Şimdi Karabük'ün ruhunu hiç bilmeyen bir aday arkadaşımız var. Şimdi yaptıkları bu meydan üzerinde ellerinde boya kalemleri ile şelaleler yapmak, ışıklar takmak. Sonra kütüphaneyi yaptık, Ticaret Merkezi'ni yaptık. Karabük'te 4 yıl gibi bir süre içerisinde doğalgazın tamamını dağıttık. Doğalgazın dağıtımıyla beraber her evin en az 100 lira menfaati var.

Yine kesintisiz su arzını gerçekleştirdik. Karabük'te 6 saati geçen su kesintisine izin vermedik. Türkiye'nin en ucuz suyunu Karabük Belediyesi dağıtmakta. Şuanda 50 liralık bir su faturanız Bolu'da 100 lira, Safranbolu'da 80 lira. 7 tane büyük mahallelerimizin su tesisatlarını değiştirdik, 117 tane park yaptık, 23 tane Sosyal Yaşam Merkezi yaptık, 2 tane bulvar açtık. Bu arada köprüler yaptık, asansörler, yürüyen merdivenler yaptık. Yine Safranbolu'yu Karabük'e çelik köprü ile birbirine bağladık. 330 dönüm üstüne kurulacak Spor vadisi bu sene ki ekonomik krizden dolayı müteahhitlere verilen haktan dolayı durduruldu. İnşallah 2019 senesinde bu bitecek. Yine 2014 senesinde vermiş olduğumuz sözlerin hemen hemen tamamını yerine getirdik. Bir milyon tondan fazla asfalt döktük, 20 kilometreden fazla istinat duvarı yaptık, 350 kilometreden fazla kaldırım yaptık.

Ben herkesin oyunu alarak seçilmiş bir Belediye Başkanıyım. Özelikle ikinci dönemde yüzde 51 gibi bir çoğunlukla her partili arkadaşın oyunu alarak seçilmiş bir Belediye Başkanıyım. Adalet dengesinde en ufak dengeyi bozmadık. Şükürler olsun ki bugünlere ve buralara kadar geldim. Yapmış olduğum icraatlar içerisinde helalleşeceğim hiç kimse yoktur çünkü şahıslara hizmet etmedim. Bu kadar adil bir şekilde belediyeyi yönetmeye çalıştık.

500'e yakın arkadaşımıza sürekli olarak yardım yaptık. Bu arkadaşlarımıza siyaset üzerine muamele yapılmamıştır. Bizim Allah rızası için yapmış olduğumuz bir hizmettir. 2500 arkadaşımıza burs vermişizdir biz bunların hiç birisinin siyasi kimliğini bilmeyiz. Şükürler olsun adil bir şekilde Karabük'ümüzün bütün problemlerini çözecek şekilde 10 yıl hizmet ettik.

Ben 2009 senesinde göreve geldiğim aman vasıta satısı 26 bindi şuanda Karabük'ün vasıta sayısı 66 bin, 5 dene sonra 80 bin. Öncelikle kesintisiz ulaşım Soğuksu Mahallesinden başlayacak 3 tane alt geçit, 3 tane üst geçit ile Karabük'ün trafik problemi tamamen bitmiş olacak. Şimdi bazı arkadaşlar bu devlet programıdır diyor. Kendileri Belediye Başkanı olmaya değil devlete iş vermeye geliyor. Hatırlayacaksınız terminalin önünde bir üst geçit yapılmadı ve orada en az 20 tane vatandaşımız öldü. Bunu kim yapacak kavgası sebebiyle 20 vatandaşımız vefat etti. 2009 senesinde geldi Karabük Belediyesi en güzel şekilde üst geçidi oraya yaptı. Her şeyi devlet yapacak diye beklemezsiniz. Devlet ile beraber düzgün bir şekilde iş birliğine gidersiniz devlet yapabildiğini yapar sizde yardım edersiniz.

Bunun dışında bir tane Sağlık tarama Merkezi dedik. Önceleri "bu sağlık bakanlığının işi" dediler sonra kendi programlarına aldılar. Biz muazzam bir Sağlık Tarama Merkezi yapacağız ki tomografi ve röntgen sıralarında hiç bir vatandaşımız beklemeyecek. Belediye hiç bir ücreti almadan bu hizmeti verecek. Bu projenin parası da, yeri de hazır. Sonra gençlerimizle ilgili bir Bilim Merkezi yapacağız. Bu Bilim Merkezi'nde çocuklarımız her türlü deneylerini yapabilecekler. Burası da Karadeniz bölgesinin tek bilim merkezi olacak. Civar vilayetlerden de burada testler görmeye çocuklarımız gelecek. Biz Bilim Merkezi diyoruz karşımızdaki akademisyen arkadaşımız Zıpzıp Oyun parkı diyor. Aramızdaki farkı siz takdir edin. Sonra bakın yağmur yağdığı zaman Karabük'te yağmur suları her tarafta problem. Artık asfaltsız yer kalmadı. 2 sene saha çalışması yapıldı. İnşallah Yağmur Suyu Drenaj Projesi 2 yılda Karabük'te tamamlanacak ve bir daha yağmur suları ile ilgili hiç kimse bir şey konuşamayacak.

Bakın çok iddialı konuşuyorum bu projeyi bir belediye yapmaya cesaret edemez. Devleti beklesinler. Devlet 4 tane dere ıslahını bitiremedi. Akdere, Gökdere, Akköse 1, Akköse 2, Akköse 3 daha hala dere ıslahlarını dahi bitiremediler. Bizim projelerimiz çok önemli projeler, Karabük'ün 50 yıllık geleceğini inşa edecek projeler. Yine en önemli olaylardan bir tanesi Çöp Toplama Merkezi. 10 yıldır Belediye Başkanıyım 12 yıl önce bunu ormanlık bir alanda yapmaya kalktılar bugünkü para ile 20 milyon lira para harcadılar. Sonra heyelan oldu ve yer bulamadılar. Biz 2 ay içerisinde olayı çözdük, yeri de bulduk, her şeyi bitirdik. Şuanda yalnız devletten izin kâğıdı kaldı çok yakında gelecektir. Karabük'ün 50 yıllık problemini çözecek, elektrik üretecek, hem de belediye üretilen elektrikten payını alacak. Yine eksiklerimiz ne varsa yapılmaya devam edecek.

Biz Karabük'te düşünceleri büyütmeye çalışıyoruz, birileri ufaltmaya çalışıyor. Biz diyoruz ki gelin şu hastaneyi 200 dönüm araziye yapın, onlar gelip 200 Evlerin içerisine yapıyorlar ve şuanda orayı büyütemiyorlar. İmam Hatip Lisesini yıkacaklar ve Karabükspor'un antrenman sahasını nasıl alırız diye hesap yapıyorlar. Sonra gidiyoruz Yenice'ye. Yenice’de 2500 dönümlük bir Ağaç İşlevi Organize Sanayi kurulması lazım. Onlar bir Organize Sanayi yeri tespit ediyor 60 dönümlük. Dedim ki 60 dönüme sanayi olmaz. Ben Ticaret Odası başkanı iken 1990 senesinde müracaat ettim. 1992 senesinde kesinleştikten sonra siyaset yapmak için dağın tepesine organize sanayi yaptılar. Şimdi bunun üstüne konuşan Belediye Başkanı Aday arkadaşlar var. 2008 senesinde şahsi olarak orası ile ilgilenmemiş olsaydım bugün orada bir tane süt, bir tane sucuk fabrikası olurdu. Düşünceleri büyütemiyoruz. Eflani'ye havaalanı yapalım, Karabük'e 25 dakika, Safranbolu'ya 17 dakika. Özel holdinglere havaalanı yapmak için üniversitenin üstünde çareler arıyorlar.

Bugüne kadar ne Ak Partili arkadaşım ne Chp'li arkadaşım ne Saadet partili nede Büyük Birik Partili arkadaşım sen farklı bir partidensin demedi. Herkes beni Karabük'ün ortak bir değeri olarak gördü. Gelin yine hiç bir parti gözetmeksizin hep beraber beni destekleyin Karabük’ün 50 yıllık geleceğini beraber inşa edelim. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74