VEKİLLER 'ENDİŞEYE MAHAL YOK' DEDİ

AK Parti Karabük Milletvekilleri Niyazi Güneş ve Cumhur Ünal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Zonguldak ziyareti sonrası

Genel 20.07.2019, 01:01 20.07.2019, 01:01
57
VEKİLLER 'ENDİŞEYE MAHAL YOK' DEDİ
banner36

AK Parti Karabük Milletvekilleri Niyazi Güneş ve Cumhur Ünal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Zonguldak ziyareti sonrası açıklamalarda bulundular.

Son günlerde Filyos’taki Endüstri ve Liman Bölgesi’nden Karabük olarak istifade edilemeyeceği konusunda kamuoyunda bir takım algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Vekiller, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın Zonguldak’a ziyaretiyle bu konunun artık kapandığını söylediler.

Geçtiğimiz günlerde Karabük kamuoyunda Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi’nden Karabük Sanayiceleri’nin yer alamayacağı ile ilgili kamuoyuna bir takım yansımalar olmuştu. Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın Zonguldak ziyaretiyle bu konudaki tereddütler ortadan kalkmış oldu. Bakan Varank Zonguldak ziyaretinde katıldığı fuar açılışında özellikle Karabük vurgusu yapması da bu konudaki tüm çekinceleri ortadan kaldırmıştır.

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Filyos Limanı konusunda;

“ Bugün Sanayi Bakanımızın Filyos Projesini ziyaret etmesi bölge için çok olumlu bir gelişmedir. Biz de Karabük Milletvekilleri olarak projenin takipçisi olarak buradayız. Karabük, bu projenin önemli bir sacayağıdır. Karabük kamuoyunda bazı endişeler oluşmuştu. Biz bu tür endişelerin yersiz olduğunu her platforma ifade ettik.

Sayın Bakanımız da bugün böyle bir endişeye mahal olmadığını birinci ağızdan ifade etti. Artık şimdi söz söyleme zamanı değil iş yapma zamanı, ülkemiz için üretme zamanıdır. Karabüklü sanayicilerimizin önü dünkünden daha açıktır. Filyos projesi ülkemizin, bölgemizin ve Karabük’ün geleceğidir. Karabük’ün hangi alanda menfaati varsa biz o konunun sonuna kadar takipçisiyiz.” dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal ise açıklamasında; “Sanayi Bakanımız Mustafa Varank’ın bugünkü ziyareti bölge için ve bizler için yerinde ve önemli bir ziyaret olmuştur. Karabük olarak bu projeden beklentimiz hep yüksek oldu, olmaya da devam edecek. Karabük kamuoyundaki tepkilerin yersiz olduğu bugün tam anlamıyla ortaya çıkmıştır. Bakanımızın Karabük vurgusu bizim için önemliydi.

Karabüklü sanayicilerimiz artık istediği yer tahsislerini bakanlığımız aracılığı ile alabilirler. Sanayicimizin, üreticimizin önü açık, en büyük temennimiz bu projenin bir an evvel faaliyete geçmesi ve ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlamasıdır. Karabük’ün bu projeye sanayi tecrübesiyle katacağı çok önemli işler olacağına inanıyorum. Artık endişelenme zamanı değil iş yapma zamanıdır.”  ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Konuyla İlgili Açıklaması

Bakan Varank konuşmasında; “ Filyos Limanı 3 kilometre uzunluğu ve 25 milyon ton kapasitesiyle bölgemizin en büyük limanı olacak. Limanın hemen arkasındaki 597 hektar büyüklüğündeki bölgenin haritası ve jeolojik etüt raporu; bakanlığımız tarafından onaylandı. Bu 597 hektarlık alanda; çelik ve çeliğe dayalı sanayinin bulunacağı Endüstri Bölgesi’ni, tüm sanayicilerimiz için yatırıma açtık.

Buraya yatırım yapmaları için uzun süredir sanayicilerimizle görüşüyoruz. Yine aynı süreçte Kardemir’i ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi içindeki sanayicilerimizi de bizzat fabrikalarına giderek, toplantılar ve görüşmeler yaparak buraya davet ettik. Bu kapsamda, Karabük Özel Sektör Demir Çelik Haddecileri Derneğinin üyeleri de bölge içerisinden alan talep ettiler. Onların da başvuru süreçlerini hızla tamamlayıp, bölgede yer almalarını sağlayacağız.

Tabi bu noktada bir şeyi ifade etmem gerekiyor. Endüstri bölgeleri yeni ve inovatif bir model. Bürokratik kafayla değil özel sektör mantığıyla kurgulanmış bir model. Dolayısıyla, Endüstri Bölgeleri kanununa göre, bir yönetici şirkete ihtiyaç var. Bu yüzden 17 Haziran’da, elini taşın altına koyan bölgenin en büyük yatırımcı şirketini yönetici şirket olarak atadık. Buradan farklı anlamlar çıkarmaya çalışanlar olduğunu duyuyorum.

Bizim derdimiz üzüm yemek, bırakın dedikoducular kendi kendine oyalansın dursun. Bölgede yatırımcıların belirlenmesinden, parselasyon planlarına ön tahsislere kadar tüm süreçler Bakanlığımızın onayıyla gerçekleşecek bu manada herkes müsterih olsun. Biz Filyos projesinin üstüne titriyoruz. Filyos Endüstri Bölgesi; büyüyen, gelişen, güçlü ve büyük Türkiye’nin sembol eserlerinden biri olacak.”  ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
15
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74