VALİ AKTAŞ, İŞADAMLARI VE SANAYİCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

ÜLKE GENELİNDE % 11,5 OLAN İŞSİZLİK ORANI KARABÜK'TE  % 8 CİVARINDA Karabük Valisi Mehmet Aktaş: “H

banner73
Genel 21.01.2017, 23:08 21.01.2017, 23:08
18
VALİ AKTAŞ, İŞADAMLARI VE SANAYİCİLERLE BİR ARAYA GELDİ
banner36
ÜLKE GENELİNDE % 11,5 OLAN İŞSİZLİK ORANI KARABÜK'TE  % 8 CİVARINDA

Karabük Valisi Mehmet Aktaş:

“Hedefimiz yatımcının ve yatırımın önünü açarak üretimi ve istihdamı arttırmak”

“Karabük’te kayıtlı 386 işletmede 14 bin istihdam sağlanıyor”Vali Mehmet Aktaş, İşadamları ve Sanayicilerle bir araya geldi.

İlimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini, istihdam alanlarını değerlendirmek, uygulamadaki teşvik ve destekleri açıklamak amacıyla düzenlenen toplantısı Safranbolu’da yapıldı.

Sanayici ve İş adamlarımızın ihtiyaç ve sorunlarının ele alındığı ilimizin ekonomik aktörleri, esnaflar, sanayiciler, işadamları, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantının açılışı konuşmasını yapan Vali Mehmet Aktaş “Yoğun katılım ile davetimize icabet ettiğiniz için hepinize yürekten teşekkür ederim. Şüphesiz ki, hepimizin en büyük önceliklerinden bir tanesi ülke genelinde ve ilimizde yatırım ortamını iyileştirerek yatırımcının ve yatırımın önünü açarak üretimi ve istihdamı arttırmak. Bu vesile ile ülkemizin ve milletimizin refah düzeyini yükseltmektir.

Karabük’ümüz sahip olduğu özellikleri itibari ile aslında yatırım yapmaya oldukça uygun ve birçok avantajı olan bir ilimiz. Bir kere sahip olduğu coğrafi konum ve ulaşım imkânları, KARDEMİR gibi bir sanayi devine ev sahipliği yapmış olmaktan dolayı sahip olduğu sanayi birikimi, turizm ve ormancılık sektörü gibi birçok alanda büyük bir avantaja sahip bir kentiz. Bu avantajları da büyük oranda kullanmış ve fiiliyata geçirmiş bir iliz. Bugün itibari ile Karabük sanayi siciline kayıtlı 386 işyeri ve işletmede yaklaşık 14 bin istihdam söz konusu. Yine ülke genelinde işsizlik oranı yaklaşık 11,5 civarında iken Karabük’te bu oran yüzde 8 civarında, ülke geneline göre iyi bir durumdayız.

Karabük OSB yaklaşık yüzde 75 oranında doluluk oranına sahip. Mevcut 52 parselde 41 tanesi tahsis edilmiş ve bunların birçoğunda üretim yapılıyor. Geri kalan kısımda ise proje çalışmaları devam ediyor. Bunun yanında İkinci OSB alanı Eskipazar’da Metal ve Metal Ürünleri İhtisas OSB çalışmalarımız devam ediyor, yaklaşık 350 hektarlık bir alana sahip. Bütün işlemler bitti, son olarak ÇED çalışmalarımız 2 aya kadar bitecek. Mart ya da nisan ayında tabelamızı asacağız. Oranın faaliyete geçmesiyle Karabük daha büyük ivme kazanacak. Biz bunla yetinmeyip var olanın üzerine daha iyi şeyle koymak adına gayret göstereceğiz.

Bu toplantıda asıl amacımız işadamlarımızla bir araya gelip daha iyisini nasıl yaparız, var olanın üstüne koyup daha iyi şeyleri nasıl yaparız, onları tartışarak görüş alışverişinde bulunacağız. Bizim için çok daha önemli bir şeyi amaçlıyoruz. Bu işin kaynağını bulup riskini alıp yatırım yapan, üretim yapan kişilersiniz. Biz şehrin idarecileri ise size bu ortamı hazırlamak için gerekli olan bürokratik işlemleri yapıp sizlere alan açmak ve belli oranda denetim yapmak. Bu toplantı ile sizin gözünüzle, değerlendirmenizle il idaresi olarak ne yapmışız ne, kadar iyi yapmışız onunda değerlendirmesini almış olacağız. Bizim görevimiz sizin önünüzü açmak, zorlaştırmak değildir. Bu yönüyle de biz sizin değerlendirmeleriniz üzerinden bundan sonra il yönetimi olarak daha iyi bir performans göstermenin gayreti içinde olacağız.”diye konuştu.

Toplantı Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Koordinatörü Sakin Eren, Defterdar Osman Koçaş, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Yıldırım, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun Güven ve KOSGEB Müdürü Serhat Saygın’ın yaptığı bilgilendirme sunumları ile devam etti.

Bilgilendirme sunumlarının ardından toplantı, sektör temsilcilerinin ve sektörle ilgili kurum müdürlerinin fikir alışverişinde bulunarak görüşlerini ifade etmeleri ile sona erdi.
Yorumlar (0)
11
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74