TÜMEN, 'ESNAFLARA DESTEK VERİLMELİ'

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurettin Tümen, esnafın korona virüs vakasından olumsuz

Genel 17.03.2020, 17:37 17.03.2020, 17:37
67
TÜMEN, 'ESNAFLARA DESTEK VERİLMELİ'
banner36
Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurettin Tümen, esnafın korona virüs vakasından olumsuz etkilendiğini söyleyerek bir açıklama yaptı.

Tümen, açıklamasında; "Çarşılar, sokaklar boş. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kahvehaneler, kafeler, internet-nargile kafeler, hamamlar ve çay bahçelerinin çalışmaları bir süre durduruldu. İnsanlar büfelere, lokantalara, pastanelere, pide salonlarına gitmiyor. Taksiler, minibüsler boş dolaşıyor. Esnafların işleri düştü, gelirleri dip seviyelere geldi ama kira, vergi, kredi, elektrik, SGK ödemeleri aynen devam ediyor.

Esnaf sanatkarlar vicdani bir şekilde iş yerleri kapalı da olsa yanlarında çalışan insanların ödemelerini de aksatmamak durumundadırlar. Dolayısıyla, hiç olmazsa devlete olan ödemelere, devlet bankalarına olan kredi borçlarına esneklik getirilmeli, genelge ile faaliyetleri durdurulan üyelerimize kredi ve finans desteği verilmeli, kesimin rahat nefes alması sağlanmalıdır. Ayrıca okul kantinleri gibi kamu kiracısı olan esnafımız var. Kamu, yerel yönetim ve vakıf kiracısı, Belediye kiracısı üyelerimizin kira ödemeleri hiç olmazsa bir süre dondurulmalı" dedi.

TİCARİ HAYAT DURMAMALI, KÜÇÜK ESNAFA DESTEK VERİLMELİ


Korona virüsünün Türkiye’yi de tehdit etmesiyle alınan tedbirlerin özellikle küçük işletmeleri zor duruma soktuğuna değinen KESOB Başkanı Nurettin Tümen, "Alınan tedbirleri son derece yerinde buluyoruz, sağlık her şeyin başında gelir. Ancak ticaret dünyasının, ekonominin de süreci en az hasarla atlatması için bazı önlemler düşünülmeli. Bir süredir insanların yaşam tarzı değişti. Sokağa çıkmaya bile çekinir, işlerini evden bilgisayar başında halleder, mümkün olduğunca çevre ile olan ilişkilerini sınırlar hale geldiler. AVM’ ler, büyük işletmeler bir şekilde olağanüstü durumun üstesinden gelebilir.

Ancak sermayesi sınırlı olan esnaf sanatkarlarımız büyük işletmelerin dayanma gücüne sahip değil. Korona ile mücadelenin parçası küçük işletmelerin hiç olmazsa devlete olan vergi, SGK primi ödemeleri, devlet bankalarına ve kefalet kooperatiflerine olan borçları ertelenmeli veya kolaylaştırılmalıdır. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile çalışması bir süre durdurulan meslek kolları ve yan sektörleri için özel teşvik ve finans imkanları hayata geçirilmelidir. Sıfır faizli, uygun geri dönüşlü kredi imkanları sunulmalıdır.

Esnaf kesimi için planlanacak önlemler de korona ile mücadelenin bir parçası olarak düşünülmelidir. Önlem alınmadığı takdirde korona virüsünden korunalım derken esnaf sanatkarları uçurumun eşiğinden kurtaramayacak hale gelebiliriz. Bu taleplerimizi  Konfederasyonumuza ve ilgili bakanlıklara da ilettik.  Esnaflarımızda Cumhurbaşkanımızdan destek açıklamaları beklemektedir" diye konuştu.

TÜKETİCİLERE ÇAĞRI: "ALIŞVERİŞİNİZİ ESNAFTAN YAPIN"


Karabük  merkezde ve ilçelerde esnaf sanatkarların gereken tedbirleri aldığını da hatırlatan Tümen sözlerini şöyle noktaladı:

"Merkezde ve ilçelerde toplu ulaşım yapan ticari araçlarımız, gıda işi ile uğraşan işletmelerimiz, toplum sağlığını doğrudan etkileyen meslekleri icra eden esnaf sanatkarlarımız araçlarını, iş yerlerini bağlı bulundukları odaların öncülüğünde ilaçladı, dezenfekte etti. Bundan sonra da tedbir almaya devam edecek. Halkımız içi rahat bir şekilde esnaf sanatkarlardan hizmet almaya devam edebilir. Minibüslerimiz, taksilerimiz güvenli. Kapalı ortamlarda bulunan ve hava sirkülasyonu yetersiz kalan AVM ler yerine tüketicileri  esnaf işletmelerin yoğun bulunduğu, gereken önlemlerin alındığı, üstü açık alışveriş merkezi niteliğindeki çarşılarımızdan alışveriş yapmaya, daha güvenli şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya davet ediyoruz."
Yorumlar (0)
25
açık
banner17
banner18
banner39
banner74