TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ SONUÇLANDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ İÇİN GÖRÜŞMELER SONUÇLANDI

banner73
Genel 23.05.2017, 18:46 23.05.2017, 18:46
27
TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ SONUÇLANDI
banner36
TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ İÇİN GÖRÜŞMELER SONUÇLANDIÇelik İş Sendikası ile Kardemir arasında süren toplu iş sözleşmesinde taraflar masada el sıkışırken, Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci müjdeyi işçiye haddehane meydanında verdi.

Haddehane meydanında ilk konuşan ve işçiyi emeğin aslanları diye selamlayan Çelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören toplu iş sözleşmesi süresince verdikleri destekten ötürü tüm işçilere teşekkür etti.

Ardından söz alan Genel Merkez Teşkilat sekreteri Recep Akyel ise, birlik ve beraberlikle ancak yükselmenin mümkün olacağını, güçlü olmanın yolunun örgütlenmeden geçtiğini, çelik iş sendikasının her gün güçlenerek büyüdüğünü söyledi.

Çelik İş Sendikası Genel başkanı Yunus Değirmenci, daha önceki süreçlerde yaşanan sıkıntıları ve gelinen süreci özetlerken, dün yaşanan sıkıntıların bugün aşıldığını, başarıya giden yolda gidilmedik iş yeri, gidilmedik yer dokunmadık kişi bırakmadıklarını, işçiyi dinleyerek, sorunları yerinde görerek örgütlenmeyi ve büyümeyi sürdürdüklerini söyledi.

KARABÜK’TE TEMELİ ATILAN  SENDİKA TÜRKİYE'NİN SENDİKASI OLDU

Yüzde 42’lerden başlayarak TİS sürecini bugünlere kadar getirdiklerini belirten Değirmenci “ Allah sizleri mahcup edeceğimiz işler yaptırmasın. 2010 yılından yaşanan sendikal süreç sonrası, süreçten yorulmuş bir işçi aynı şekilde yorgun bir sendika vardı. Ama biz gece gündüz çalışarak “Yeni Türkiye Yeni sendika” anlayışı ile bugünlere geldik. Bugün 40 bin üyesi ile Çelik İş Sendikası Türkiye’nin göbeğine oturmuş bir sendikadır. İşimiz daha çok, derdimiz var, bizi bekleyen ihtiyaç sahipleri var. Bugün metal sektöründe Türkiye’de 500 binin üzerinde çalışan var ve bunların 250 bin civarı örgütlü, tamamı değil.

Herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Yan gelip yatacak zaman değil. Karabük’te temeli atılan bu sendika bugün Türkiye’nin sendikası oldu. Çelik iş bugün kimseyle dargın değil, kimsede bize dargın değil, Her şeyi masada çözen, her kesimle barışık, istişarelere açık bir sendika var. Yolunun kimsenin kesemeyeceği bir sendika var. Çelik İş Sendikası bize ecdadımızın mirası..Karabük’e bizim bakış açımız buradan geliyor. Çelik İş değince akla Kardemir geliyor, Karabükspor geliyor, Karabük Üniversitesi geliyor, Sizinle gönül bağımız tarihten geliyor. 2010 yılında başlayan ve bugün bizim dönemimizde 4. yapılan TİS görüşmeleri bitti. Toplu sözleşmesi görüşmelerini yaparken Başkan edası ile değil, genel sekreter edası ile görüşmelerde bulundum. Bugün de sonuçlandırdık. İşçi sendikadan ne bekliyordu; yüzde 25 ücret zammı, Kademe ilerlemesi ve Kurban kesmek istiyordu. Kurbanınız hayırlı olsun” dedi

Daha önce 958 TL olan Kurban parası yeni zamla 1.125 bin TL olurken, sosyal haklarda yüzde 14 iyileştirme yapıldı. Sosyal haklarda kurban yardımı ile birlikte ortalama yüzde 16.5 iyileştirme yapılırken, ücretlere ise ilk yıl enflasyon yüzde beşi geçmedikçe yüzde 30 zam, yüzde beşi geçtiği takdirde bir puanlık artış yapılacak.

2017-2018 ücretlere yüzde 30 zam yapılırken, toplu sözleşme farkları Bayram öncesinde işçilere ödenecek.

KADEME İLERLEMESİ SAĞLANDI

Toplu İş Sözleşmesi ile kademe ilerlemesine nokta konurken, eski yeni ayrımı olmadan tüm işçiler aynı ücreti alacaklar. 2018 sonunda herkes yaptığı işin ücretini alacak.

KARDEMİR'DEN AÇIKLAMA

Anlaşmaya varılan 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili Kardemir'den yapılan açıklamada ise, imzalanan sözleşmeyle, çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk altı ay için yüzde 8,75, ikinci altı ay için TÜFE, üçüncü altı ay için yüzde 5, dördüncü altı ay için yüzde 5 oranında artış yapıldığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, “Bununla birlikte, imzalanan toplu iş sözleşmesinde sosyal haklarda da ilk yıl için yüzde 16,34, ikinci yıl için TÜFE oranında artış yapılmıştır. 2010 yılında işe alınan ve halen kademeye geçememiş olan işçilerin kademeye geçişleri de, bu toplu iş sözleşmesi sonucunda takvime bağlanmıştır. Yönetim Kurulumuz, sözleşme süreci boyunca her zaman çalışanlarımıza en iyi ücreti vermenin arayışı içerisinde olmuştur. Sendikamız da uzlaşmacı bir yapıda, sürece katkısını esirgememiştir.

Sendikamız yönetimine bu uzlaşmacı tutumları nedeniyle ayrıca teşekkür ediyoruz. Sonucunda çalışanlarımızın memnun olacağını düşündüğümüz bir sözleşmeyi daha geride bıraktık. İnanıyoruz ki yapılan ücret artışları, sendika başkanımızın da teyit ettiği gibi çalışanlarımızın daha yüksek performansları ve gayretleriyle faaliyet sonuçlarımıza da yansıyacaktır. Sözleşmenin başta çalışanlarımız ve aileleri olmak üzere Karabük ve iş dünyamız için hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz” denildi.
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74