TEKNOKENT'E ORTAK OLUN

Geçtiğimiz Eylül ayında Bakanlar kurulu kararı ile Karabük Üniversitesi’nde kurulacak olan “Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Böl

Genel 03.01.2018, 14:32 03.01.2018, 14:32
22
TEKNOKENT'E ORTAK OLUN
banner36

Geçtiğimiz Eylül ayında Bakanlar kurulu kararı ile Karabük Üniversitesi’nde kurulacak olan “Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” yatırımcılarını bekliyor.

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinin işletilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak ve toplam sermaye bedeli 5 milyon TL olan bir anonim şirketin kurulacağını duyurdu.

Karabük Valiliği, Karabük Belediye Başkanlığı, Karabük Üniversitesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nin ortak olduğu ve en az hisse bedelinin %1 olarak kararlaştırıldığı anonim şirkete, yatırımcıların hisse alarak katkı vermeleri bekleniyor.

Yüksek  teknoloji kullanan ya da yeni teknolojilere yönelik araştırma faaliyetleri yürüten büyük ölçekli teknoloji veya yazılımların üretildiği bir model olarak kabul edilen Teknokentler, kurulduğu bölgenin ekonomisine katkı sağlamasıyla biliniyor.

Yatırımda bulunmak isteyenler, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar veya Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Fındık’tan 444 0 478 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilecekler.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin girişimcilere sağlayacağı avantajlar ise şu şekilde;

Yazılım geliştirme ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edilen kazançlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır.

TGB içinde üretilen uygulama yazılımlarının satışı 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV’den muaftır. Bunlara sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, farklı iş sektörleri, internet, mobil telefonlar ve askeri komuta kontrol sistemlerinde kullanılan yazılımlar dahildir.

Bölgede çalışan, Ar-Ge ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.

İşletmeler, bölgede başlatıp sonuçlandırdıkları Ar-Ge projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Bakanlığın izin vermesi şartıyla bölge içerisinde yapabilirler.

12.2024 tarihine kadar beş yıl boyunca SGK primi işveren payının %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yorumlar (0)
0
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39