'ŞİDDET' ÖĞRENİLEN BİR ŞEY OLDU

GÜLDAL AKŞİT; ŞİDDET ÖĞRENİLEN BİR ŞEY OLDU

banner73
Genel 19.04.2016, 10:49 19.04.2016, 10:49
10
'ŞİDDET' ÖĞRENİLEN BİR ŞEY OLDU
banner36
GÜLDAL AKŞİT; ŞİDDET ÖĞRENİLEN BİR ŞEY OLDU

GÜLDAL

AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyesi Güldal Akşit, “Şiddet öğrenilen bir şey oldu. Şiddet gösteren, yaşanan bir ailede yetişen çocuk, 2 gün sonra şiddet gösteren bir ferde dönüşebiliyor” dedi.

Güldal Akşit, Kadın ve Demokrasi Derneği Karabük Temsilciliği’nin Karabük Kültür Merkezi’nde düzenlediği, ‘Liderlik ve Etkin Yöneticilik’ seminerine katıldı. Kadına uygulanan şiddete dikkat çeken Akşit, şöyle konuştu:

“Bakanlığa başladım, baktım kimse aile içi şiddetten bahsetmiyor. Basını toplayıp konuşuyorsunuz, ertesi gün gazetenin kenarında küçük bir haber. Şiddet, sadece fiziksel değildir. Vurmak, kırmak dövmek değildir. Psikolojik, ekonomik şiddet. Bütün bunlar şiddetin türlerini oluşturuyor ve işin en kötü yanı şiddet öğrenilen bir şey oldu. Şiddet gösteren, yaşanan bir ailede yetişen çocuk da 2 gün sonra şiddet gösteren bir ferde dönüşebiliyor. Bugün sadece Türkiye’nin değil dünyanın birçok ülkesinin halen çözemediği, aşamadığı bir sorun olmaya devam ediyor.”

Geçmişle kıyaslandığında şiddet konusunda büyük aşamalar kaydedildiğini ancak bu konuda basının özendirici davrandığını söyleyen Akşit, şöyle dedi:

“Basın, şiddet olaylarını çok seviyor. Kim kimi dövmüş, kim kimin kafasını kırmış. Bir görüntü veriyor, kadını yerde sürüklüyor, ‘az sonra.’ Ben de oturup bekliyorum ‘ne gösterecek’ diye. Özendirici olmamalı. Bundan haz duyanlar var. ‘Ya bak adam karısının kafasına vurdu televizyona da çıktı’ diyor. ‘Demek ki ben yaparsam ben de çıkarım’ diyor. Bizde olayı bu tür anlayan bir kitle de var. Bunlar tabii normal insanlar değiller. Hasta ruhlu insanlar. Basının bu derece değer vermesi haber olarak, özendirici oluyor. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.”
Yorumlar (0)
2
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39