SEÇİMİN İNTİKAMI MI ALINIYOR?

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, geçtiğimiz günlerde duyurulan Safranbolu-Karabük minibüslerinin Karabük

banner73
Genel 14.11.2015, 14:02 14.11.2015, 14:02
29
SEÇİMİN İNTİKAMI MI ALINIYOR?
banner36
Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, geçtiğimiz günlerde duyurulan Safranbolu-Karabük minibüslerinin Karabük şehir içine girme yasağı konusunda sert açıklamalarda bulundu.

SEÇİMİN İNTİKAMI NEJDET AKSOY

SEÇİMİN İNTİKAMI MI ALINIYOR?

Karabük Belediyesinin Safranbolu-Karabük minibüslerinin şehir merkezi içine girme yasağı yönünde almış olduğu kararı eleştiren Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, iyi niyet ilişkilerinin zedelendiğine vurgu yaparak, "kararın gerçekleşen genel seçimin hemen sonrasında alınmasıyla akıllarda soru işaretleri beliriyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

1 Kasım'da yapılan genel seçimin ardından bu kararın alınmasına "seçim sonuçlarının intikamı" imasında bulunan Aksoy, "Böyle bir netice ile yapıldığına yönelik istifhamlar oluşmasına sebebiyet vermektedir" dedi.Başkan Aksoy "Toplumun genelin çıkarları bazen kararlar alınmasına alt yapı niteliği oluşturabilir. Ancak Son dönemde Karabük’teki trafik sıkıntısını yoğunluğunu çözmek amacıyla Karabük belediyesi encümenin almış olduğu karar Bu iyi niyet ilişiklerini zedeler nitelikte olmuştur. Hele hele bir genel seçim sonrasında hemen akabinde yapılıyor olması da insanlarımızın akıllarına farklı konuların gelmesine, düşüncelerinin içinde olmasa bile böyle bir neticeyle yapıldığına yönelik istifhamlar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Biz bu ilişkilerin iyi niyet çerçevesinde yürütülmesi taraftarı olduk.

Kaldı ki Karabük Belediyemizin Safranbolu Belediyemizden örneğin Beşbinevler’deki üst geçit ile ilgili hiç istisnasız, hiç bir şey düşünmeden derhal en hızlı şekilde belediye meclisinde evet dedik. Bu evetimiz üzerine de belediye başkanımızın seçim vaatleri içerisinde bulunan projesinin yürümesine, imkan teşkil ettirdik Yine bunun dışında pek çok hususu birliktelikle anlaşmalarla çözdük.

Örneğin Safranbolu Belediye Başkanı olmazdan önce yine Rafet Vergili Beyinde Karabük Belediye Başkanı olmazdan önce başlayan yine benzeri bir toplu ulaşım sıkıntısını da 10.03.2010 tarihinde her iki belediye başkanımızı da imzasıyla çözdüğümüz protokoldeki gibi konuları gündeme aldık, masanın üzerine yatırdık ve çözdük. Bu protokole dayanarak da 2010 yılının 24 Haziran tarihinde alınan bir İl Trafik Komisyonu kararıyla da bizim bu anlaşmamız resmi belge haline getirilmişti ve buradaki İl Trafik Komisyonu kararıyla da şuandaki sistem bu karara dayanarak yürümektedir." şeklinde konuştu

BİR YANLIŞ YAPILMIŞSA BU YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLMELİ

Karabük Belediye encümenin almış olduğu bu kararın müzakereler yoluyla iş birliği tutanağında olduğu gibi çözüleceğine inandığını belirten Aksoy “Bir yanlış yapılmışsa bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bu yanlıştan dönmenin de bir erdem olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü yapılan işlem mevzuatımıza uygun değildirdir. Trafik komisyonu kararlarına uygun değildir. Trafik Komisyonu kararlarının aksine bir karar alınmıştır. Bu karardan da dönülmesinin de yerinde olduğunu düşünüyorum. Safranbolu’da yaşayan insanların tamamını temsil eden sivil toplum örgütleri beraberiz." dedi.

KARAR MERCİ İL TRAFİK KOMİSYONUDUR

"Ortak kararımızdır bunu açıklamak ve Karabük Belediyemizi almış olduğu bu karardan dönerek hukuk nezdinde ki doğru işleri yapmaya davet etmek istiyorum." diyerek sözlerine devam eden Dr. Aksoy "Kamu hukuku anlamında buraya çıkmadan önce ciddi bir takım araştırmalar yapmadan bunları konuşmam. İki şehir arasındaki toplu taşıma faaliyetlerinin karar merci İl Trafik Komisyonudur. İl Trafik Komisyonunun kararı da, elimizdeki karar da 24 Haziran 2010 tarihli karardır. Bu kararda yürürlüktedir. Bu kararın değiştirilmesi usulde yine İl trafik Komisyonundan geçer. Belediye encümeninin belediye kanunundan kaynaklanan trafiği düzenleme yetkisi kendi ili içerisindeki toplu taşıma faaliyetlerini ilgilendirir. Bir şehirden başka bir şehre bir belediyeden başka bir belediyeyi ilgilendiren karar İl Trafik Komisyonu kararları çerçevesinde gerçekleşir.

12246721_718378838264181_2972638538711459718_nBizim elimizdeki İl Trafik Komisyonu kararında da 3. maddesinde ‘Safranbolu-Karabük hattında faaliyette bulunan hatlı minibüslerin güzergahların değişiklik yapılarak Karabük il merkezlerine girişlerin Albay Karaoğlanoğlu Caddesi, PTT kavşağı, Güven Kavşağı, Fevzi Çakmak caddesi, Karabük Devlet Hastanesi, Sümer caddesi, Menderes caddesini takiben Kemal Güneş Caddesi dolmuş duraklarına intikal etmesi” gibi bir güzergah çizilmiş. Bu güzergah yalnızca İl Trafik Komisyonu kararınca değiştirilebilir. Verilen karar budur bu kararın aksine alınacak bir karar hukuk nezdinde doğru bir karar değildir.

Yapılan bu işlemde hukuk nezdinde doğru bir işlem değildir. Bunu müzakere ederek Karabük Belediye başkanımızla burada bulunan sivil toplum örgütleri hep beraber gidip çözebileceğimizi düşünüyorum. Bu yanlış yönden de bir an önce dönüleceğini de düşünüyorum. Meseleyi çok dallandırıp budaklandırma taraftarı değilim ama müzakere edip bu meseleyi çözüme kavuşturacağımızı düşünüyorum” dedi.

Aksoy konuşmasının sonunda, “Karabük Belediye başkanın şahsi meseleleri ile kurumsal meselelerini karıştıracağını zannetmiyorum. Bu bir kurumsal meseledir, öteki şahsi meseledir. Şahsi meselelerin çözüm yolu kurumsal uygulamalarla cereyan ettirilemez. Rafet beyinde böyle fikir içerisinde olduğunu zannetmiyorum” diye konuştu.

 
Yorumlar (0)
2
açık
banner23
banner17
banner18
banner39