'SAHTE EMEKLİLİK' OPERASYONU

EMNİYET 7 ADRESE YAPTIĞI BASKIN SONUCU ELE GEÇİRDİĞİ HEYET RAPORLARI İLE SAHTE EMEKLİLERİN PEŞİNE DÜŞTÜ

Genel 09.12.2015, 14:08 09.12.2015, 14:08
13
'SAHTE EMEKLİLİK' OPERASYONU
banner36
EMNİYET 7 ADRESE YAPTIĞI BASKIN SONUCU ELE GEÇİRDİĞİ HEYET RAPORLARI İLE SAHTE EMEKLİLERİN PEŞİNE DÜŞTÜ

EMNİYETTEN

Karabük'te bir ihbar üzerine harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, yaptıkları operasyon kapsamında sahte emeklilerin peşine düştü.

Edinilen bilgiye göre, sahte diyabet (Şeker) ve astım hastalığı raporları düzenlenerek vatandaşların emekli edildiği yönünde yapılan ihbarı değerlendiren KOM Şube Müdürlüğü ekipleri, Karabük’te 4, Safranbolu’da 2 ve Zonguldak’ta bir adrese operasyon düzenledi.

7 ADRESE OPERASYON

Karabük ve Safranbolu'da M.Y., D.U., Y.K., M.A., D.İ. ve Y.A. ile Zonguldak'ta S.A. isimli şahısların evlerine eş zamanlı olarak yapılan operasyonda ekipler başka şahıslara ait olduğu tespit edilen heyet raporları ele geçirdi. Yapılan araştırma kapsamında SGK pirimi dolan ve yaş haddine takılan şahıslar için, hastanelerden para karşılığı ileri derece diyabet veya astım hastalığı nedeniyle heyet raporları alındığı tespit edildi.

Organize bir şekilde çalışıldığı tahmin edilen olay sonrası KOM Şube ekipleri bu yolla emekli edilen 150 kişilik bir liste ele geçirirken, adreslerine ulaşılan emekliler yeniden sağlık kontrolünden geçirilmeye başlandı.

PARA KARŞILIĞI ALINAN RAPORLA EMEKLİLİK

Karabük KOM Şube Müdürlüğü ekipleri yaptıkları operasyon kapsamında ele geçirdikleri raporların sahte olup olmadığı yönünde soruşturmasını derinleştirirken, bu yolla emekli olduğu tespit edilen yaklaşık 150 kişiyi yeniden sağlık kontrolünden geçirmeye başladı. Ekiplerin yaptıkları araştırma kapsamında vatandaş ile hastane arasında aracılık yapan şahısların belli bir ücret karşılığı evrakları hazırlayarak heyete soktuğu, sağlık sorunu olmayan vatandaşların yerine ise şeker ya da astım hastalığı olan başka şahısları heyete soktuğunu tespit etti.

Şahısların, Karabük ya da Safranbolu’da çıkaramadıkları heyet raporlarını Zonguldak’tan çıkarttığı da tespit edilirken, son bir yılda diyabet veya astım hastalığı yüzünden emekli olanlar mercek altına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Yorumlar (0)
5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39