SAFRANBOLU'NUN TARİHSEL VE DOĞAL SİT ALANININ 44. YILI

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Karabük'ün tarihi konakları ile ünlü ilçesi Safranbolu'nun, "Tarihsel ve Doğal Sit Ala

banner108
Genel 08.10.2020, 10:25 08.10.2020, 10:25
87
SAFRANBOLU'NUN TARİHSEL VE DOĞAL SİT ALANININ 44. YILI
banner36

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Karabük'ün tarihi konakları ile ünlü ilçesi Safranbolu'nun, "Tarihsel ve Doğal Sit Alanı" ilan edilmesinin 44. yılı kutlanıyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 8 Ekim 1976 yılında ilçenin "Tarihsel ve Doğal Sit Alanı" olarak ilan edilmesinin 44. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "

" 1975 yılı Avrupa Mimarlık Mirasını Koruma Yılı olarak açıklanmıştı. Bu süreç kapsamında Safranbolu Belediye Meclisi'nin 'koruma kararı', İTÜ Mimarlık Fakültesi ile Safranbolu Belediye Başkanlığı arasında bir işbirliği başladı. Böylece yönetim kurulunda, Prof. Dr. Doğan Kuban, Prof. Dr. Nezih Eldem, Prof. Dr. Kemali Söylemezoğlu, Prof. Dr. Muzaffer Sudalı ve Doç. Dr. Metin Sözen’in bulunduğu İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü, Türkiye'nin tarihsel ve mimari değerler açısından en iyi kesitlerinden birini Safranbolu'nun verdiği konusunda birleşti.

Böylece ilk çalışmaların bu beldeye yönelik yapılmasına karar verildi. Karar alındıktan sonra 'Safranbolu Mimarlık Değerleri ve Türk Folkloru Haftası' ilk olarak 30 Ağustos- 5 Eylül 1975 yılında İTÜ ile işbirliği kurularak  kutlanmaya başlandı. Mimarlık haftası değerleri etkinliğini ilk Safranbolu’da yapalım deniyor. 1970'lerde henüz korumanın ne olduğu bilinmiyorken böyle bir karar alınmış olması, ardından Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı'nın 1979'daki ziyareti; 1981’de Türkiye’de ilk kez Safranbolu’da bir mekan için restorasyon desteğinin alınmasını sağlamış oldu.

Böylece Safranbolu'daki mimari ve kültürel restorasyon süreci 1981'de Kaymakamlar Evi ve 1982'de Yemeniciler Arastası restorasyonu ile başladı. Sözün özü, Türkiye Cumhuriyeti'nin restorasyon tarihi, buradan, yani Safranbolu’dan başladı ve tüm yurda sirayet etti. 8 Ekim biz Safranbolulular ve tüm Türkiye için bu nedenle çok özel ve önemli bir tarih olarak anılmayı hak ediyor. Bu süreci başlatan, dönemin Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak ile her dönemin Belediye Başkanlarına,Meclisi Üyelerine ve kararın çıkmasında emeği geçen herkese Şehrim adına  teşekkür ediyorum.  Türkiye'nin restorasyon için destek gören ilk kenti ve bir UNESCO Dünya Mirası şehri olan Safranbolu; zamanın durduğu, yaşayan ve korunmuş bir kent olarak yolculuğuna onların sayesinde devam ediyor" dedi.

Yorumlar (0)
banner11
10
açık
banner17
banner18
banner39
banner74