SAFRANBOLU'DA SAFRAN HASADI

Kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, kozmetik, gıda ve ilaç endüstrisi gibi çok geniş sektörlerde kullanılan düny

Genel 18.10.2017, 15:34 18.10.2017, 15:34
23
SAFRANBOLU'DA SAFRAN HASADI
banner36

Kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, kozmetik, gıda ve ilaç endüstrisi gibi çok geniş sektörlerde kullanılan dünyanın en pahallı bitkisi olan safran hasadı başladı. Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safranın hasadı başladı.

Safranbolu'da ekimi, ağustos sonu ve eylül ayının ilk haftasında yapılan ve bu yıl kilogramı 30 bin liradan alıcı bulması beklenen safranın hasadında geçen yıla oranla artış olmasından dolayı üreticinin yüzü gülüyor.

Safranbolu’nun Yukarı Çiftlik köyünde 13-14 dönüm alan üzerinde Safran yetiştiriciliği yapan İsmail Yılmaz, soğan dikiminde 3 yıl olduğundan bu yıl yaklaşık 7- 8 kilogram ürün beklediklerini söyledi.

Tarlaya ekilen soğanın 3 yıl sonra değiştiğini ve bu yılda son sene olduğundan soğanın da yavrulamaya başladığını kaydeden Yılmaz, “Safran soğanında yavrulamasıyla haliyle çiçekte çok veriyor. Yavrulayan soğanda çiçek verince geçen yıla oranla beklentimiz çok daha iyi. Çiçeklenme bir hafta biraz geç başladı ama yağmuru iyi alıp güneş açınca Kasım sonuna kadar çiçeklenme devam eder. Geçen yıl dönüm başına yarım kilo ürün elde ederken, bu yıl yaklaşık dönüm başına 750 gram ürün bekliyoruz” dedi.

Safranbolu Safran’ının dünya tarafından bilindiğinden ve bu yönde kalitesinin dünyada üretilen diğer Safran’lara karşı daha yüksek olduğunu da belirten Yılmaz, “1 gram safran yaklaşık 250 adet çiçekten elde ediliyor. Geçen yıl 25 bin liradan satılan Safran’ın kilosunun bu yıl 30 bin lira olmasını bekliyoruz. Bunun yanında safran soğanı da büyük ilgi görüyor. Şuan tarlada 2 ton Safran soğanı var. 3 yılda bir soğan yavruladığında bire sekiz yada bire on yavrulama oluyor. Buradan 15 ton soğan çıkar. Buna da çok talep var. Bunun da kilosu geçen yıl 100 TL idi, bu yılda aynı fiyattan olur” diye kaydetti.

Yarım kilogram safran 80 bin çiçekten yani bir futbol sahası büyüklükteki araziden 20 gün gece gündüz çalışılarak üretiliyor. Çiftçiler sabah güneş tam doğmadan bitkileri topluyor. Safran, gıda, kimya, boya, kozmetik ve ilaç gibi çok sayıda sektörde hammadde olarak kullanıldığından mucizevi bitki olarak adlandırılıyor.

Yorumlar (0)
1
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39