SAFRANBOLU KAYMAKAMI SON NOKTAYI KOYDU

Safranbolu'nun Yazıköy'ünün tüzel kişiliğine ait yaklaşık 36 dönümlük arsanın Safranbolu Belediyesi'ne, Safranbolu Tapu Müdürlüğü aracılığ

Genel 19.08.2019, 15:47 19.08.2019, 15:47
164
SAFRANBOLU KAYMAKAMI SON NOKTAYI KOYDU
banner36

Safranbolu'nun Yazıköy'ünün tüzel kişiliğine ait yaklaşık 36 dönümlük arsanın Safranbolu Belediyesi'ne, Safranbolu Tapu Müdürlüğü aracılığı ile usulsüz bir şekilde yapılmak istenilen devir işlemleri ile ilgili Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer son noktayı koydu.

Safranbolu Belediyesi ile Safranbolu Tapu Müdürlüğünün bağlı olduğu Tapu Kadastro Kastamonu 19. Bölge Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde birer basın açıklaması yaparak, birbirlerini suçlamışlar ve yapılmak istenilen tapu devir işleminde usulsüzlük olmadığını iddia etmişlerdi.

Safranbolu Kaymakamı bu gün yayınladığı yazılı basın açıklamasında yaşanan süreci detayları ile anlatarak, Yazıköy muhtarının kendilerine yaptığı müracaat ile yasal olmayan tapu devrine müdahale ettiklerini açıkladı.

Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer'in yazılı basın açıklaması aynen şöyle;

"Son günlerde gerek medyada ve gerekse sosyal medyada yer alan ilçemiz Tapu Müdürlüğünün Yazıköy tüzel kişiliğine ait tapulu yerlerle yapmış olduğu işlemlerle ilgili olarak vatandaşlarımızın doğru bilgilenmesini sağlamak amacıyla açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

İlçemiz Yazıköy Muhtarı Sayın Deniz Tüzer 05.08.2019 Salı günü Kaymakamlık makamına gelerek köye ait olan ancak sonradan 15 Temmuz Mahallesi ismini alarak, Belediye sınırları içerisinde mahalle olan alanda kalan tapulu yerlerinin Belediye Başkanlığının yazılı talebi üzerine Tapu Müdürlüğü tarafından Belediyenin mülkiyetine aktarılarak, Belediye adına tapulandırıldığını belirtmiştir.

Kendisine böyle bir işlem olamayacağı, köyün tüzel kişiliği kalkmadan böyle bir işlem yapılmasının yasalara aykırı olacağı ifade edilmiştir. Hemen Muhtardan belgeler alınmış, Tapu Müdürlüğünden de yazışmalar telefon ile istenmiştir. Yazışmalar incelendikten sonra, sabit hattan Belediye Başkanı Sayın Elif Köse aranmış ve böyle bir talep yazısı yazmalarının yasal olmadığı, konu ile ilgili olarak ivedi görüşülmesi gerektiği kendisine iletilmiş ve ertesi gün görüşülmek üzere sözleşilmiştir.

Ertesi gün olan 06.08.2019 Çarşamba günü Kaymakamlık olarak Belediye Başkanlığının 09.07.2019 (sayı:3482) tarihli talep yazısı ve Tapu Müdürlüğünün 29.07.2019 (yev no:4403 ) tarihli tapuların devredildiğine dair yazıları ilgi tutularak, tüm kurumlara ve Belediyeye bu gibi yazışmaların yasal olmadığı ve bir daha yapılmamasını içeren bir yazı yazılmıştır. Aynı gün konu hakkında Karabük Valimiz Sayın Fuat Gürel de bilgilendirilmiştir.

06.08.2019 tarihinde Belediye Başkanı ile Kaymakamlık Makamında görüşülmüş olup yazdıkları talep yazısının yasal dayanağı olmadığı, yazıyı hazırlayan İmar Müdürünün böyle bir yazı hazırlanmayacağını bilmesi gerektiği, böyle bir durumda tereddütte kaldıklarında Kaymakamlık makamından her zaman telefonla da olsa sorarak yardım alabilecekleri kendisine ifade edilmiştir. Ayrıca Belediye bu arsaları satmadıysa re’sen geri alma işlemi yapılacağı da izah edilmiştir. Belediyenin satmadığı anlaşılınca da aynı günün akşam saatlerinde Tapu Müdürlüğünce Re’sen yapılan işlemle tapular Yazıköy Muhtarlığına devredilmiş ve muhtar da telefonla bilgilendirilmiştir.

Olayların gelişim süreci ile ilgili olarak, Yazıköy Muhtarı Sayın Deniz Tüzer’in 07.08.2019 tarihinde yazılı olarak bilgisine başvurulmuştur. Muhtarın yazılı ifadesi, Belediye Başkanlığının talep yazısı ve Tapu Müdürlüğünün Belediye Başkanlığı hitaplı ve tapuları Belediyeye devretme yazıları ilgi tutularak 16.08.2019 tarihinde Tapu Bölge Müdürlüğünden müfettiş talep edilmiş olup, konu hakkında Valilik Makamı da bilgilendirilmiştir.

20 yıllık İdareci ve yaklaşık 2 yıl boyunca Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığını birlikte yürütmüş biri olarak görev yaptığım her yerde olduğu gibi, Safranbolu’da da her zaman tüm vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını korumayı görev edindiğim gibi, bundan sonra da tüm iş ve işlemlerin yasal süreçlere uygun olmasını sağlamak üzere çalışmaya devam edeceğimin bilinmesini isterim."

KARABÜK NET HABER'İN, HABERİ DOĞRU ÇIKTI

Karabük Net Haber olarak, söz konusu olayı haber bültenlerimize 'Özel Haber' logosu ile yayınlamış ve kamuoyu ile paylaşmıştık.

Yaptığımız haberin ardından Safranbolu Belediyesi yayınladığı basın açıklamasında haberimizi yalanlamış ve art niyetli olduğumuza vurgu yaparak "Hakkımızdaki bu asılsız iddiaları hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve itibarımıza gölge düşürmeye yönelik bu tarz haberlere gerekirse hukuki süreçlerle karşılık vereceğimizi belirtiriz." denmişti.

Safranbolu Kaymakamının yaptığı resmi yazılı basın açıklamasından sonra, haberimizin asılsız olmadığı ve tamamen doğru bir haber olduğu ortaya çıkmıştır.

Şimdi Karabük Net Haber olarak, bizi asılsız haber yapmakla suçlayanlara ve asıl Karabük Net Haber'in itibarına gölge düşürmeye çalışanlara karşı dava açma hakkımızı saklı tutuyoruz.

Okuyucularımız ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Yorumlar (0)
banner11
banner12
2
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74