SAFRANBOLU BELEDİYESİ'NİN İSG İHALE POLEMİĞİ..!

Safranbolu Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta yaptığı İş Sağl

Genel 20.01.2020, 16:30 20.01.2020, 16:30
47
SAFRANBOLU BELEDİYESİ'NİN İSG İHALE POLEMİĞİ..!
banner36
Safranbolu Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta yaptığı İş Sağlığı Güvenliği (İSG) hizmet alımı ihalesini CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy’un kızına ait olan Turuncu İSG firmasının alması ile bazı ulusal gazetelere haber konusu oldu.

Safranbolu Belediyesi’nin Karabük il sınırları içinde faaliyet gösteren ve şartlara uyan 5 İş Sağlığı Güvenliği ihaleye davet üzeri çağrıldığını belirten yetkililer, il dışından firmaların katılım sağlamaması için bu yöntemi uyguladıklarını belirttiler.

Safranbolu Belediye Başkanlığı yine İSG hizmet alımı ihalesi ile ilgili şu bilgileri verdiler;

“Geçtiğimiz hafta yapılan İş Sağlığı Güvenliği ihalesine davet edilen beş firmadan dördü katıldı. Kapalı zarf teklifi verme usulü yapılan ihalede, diğer katılım sağlayan firmaların verdiği fiyatların altına inen Turuncu İSG,  geçtiğimiz yıl yaklaşık 100 Bin TL bedel ile verilen işi, 52 Bin TL fiyat ile almıştır. İhale kameralar karşısında şeffaf bir şekilde yapılmıştır. İhale ile ilgili şüphesi olan herkes ihale videosunu izlemekte özgürdür.

Safranbolu Belediyesi olarak, ihalelerimize katılım sağlayan kişi veya firmaların mensup olduğu siyasi parti veya şahsı ile ilgili detaylar göz önünde bulundurulmaz. Tek amacımız, en iyi hizmeti en uygun fiyata Safranbolu’muza kazandırmaktır.”

BAŞKAN ELİF KÖSE AÇIKLAMA YAPTI

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, bazı ulusal basında çıkan ihaleler ile ilgili şu yazılı açıklamayı yaptı;

“Sadece Halka Hizmet!” parolasıyla yola çıktığımız süreçte, en başından beri belediyemiz yönetimini yıpratmaya yönelik yapılan asılsız ve maksatlı haberlerin ardı arkası kesilmemektedir. Hakkımızda yapılan haberler, haberleri yapanların habercilik anlayışını, gerçeğe uzaklığını ve art niyetini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Belediye yönetimi olarak en başından beri şeffaf, halkçı, adil, demokrat ve katılımcı yönetim anlayışımızı sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tek zorluğumuz bu anlayışın Safranbolululara unutturulmuş olması.
Tercihimiz hiç bir zaman sadakat olmayıp, her zaman liyakattir. Tek hesap vereceğimiz makamın halkımız olduğunun bilincindeyiz ve yılmadan, yorulmadan Safranbolu için en iyisini yapmaya devam edeceğiz."

CHP MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN AVNİ AKSOY’DA AÇIKLAMA YAPTI.

Safranbolu Belediyesinin İSG ihalesini alan kızının firması ile ilgili çıkan haberler hakkında bir açıklama yapan CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, yazılı açıklamasına şu görüş ve ifadelere yer verdi;

“ Birkaç sosyal medya ve basın kuruluşunda, art niyetli kişi ya da grupların sosyal paylaşım ağlarında, insanları yanıltmak ve yönlendirmek amacıyla yapmış olduğu yalan ve içeriği yanlış haberlere konu olan kızıma ait şirket, hiçbir zaman şahsıma ait olmamıştır. Öncelikle altını çizerek bunu belirtmek istiyorum.

2013 yılından bu yana Bartın’dan bir ortakla birlikte faaliyetini sürdürmektedir. Bende bir dönem mesleğim gereği şirkette iş yeri hekimliği yaptım ve Milletvekilliği seçilmemle bu görevden ayrıldım. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış 8 adet şirket içinden, Safranbolu ilçesinde faaliyet gösteren tek İş Sağlığı ve Güvenliği şirketi kızımın şirketidir ve şirketin İlimizde yapılan ihaleye katılması da gayet normaldir. Ben Meclisteki komisyon çalışmalarım esnasında kızım, kendisi ihaleye girmiştir.

Kendisi de;

‘İhalenin 1. ve 2. oturumunun da kameralar önünde yapıldığını, ilk teklif sonrasında kendilerine 15 dakika süre verildiğini, 2. Oturum esnasında asla kimsenin zarfının başından ayrılmadığını, tekliflerin 3 şirketin önünde açıklanarak okunduğunu,’ ifade etmiştir.

Bu durumdan anlaşılan şu ki; İhalenin ilk ve ikinci teklifleri, tamamen yasalara uygun kameralar önünde, adil ve şeffaf bir şekilde yapıldığı sabittir. İhalenin yapılacağı tarihten haberim dahi olmamıştır.

Üretilen bilgi kirliliğinin, örgütlü bir şekilde, kitleleri harekete geçirmek, kamu düzenini bozmak, yıpratma politikası izlemek ve zarar vermek amacıyla oluşturulduğunu düşünüyorum.

Bizler ilk defa 2018 seçimlerinde CHP’den Milletvekili çıkarmış olmanın ve 42 yıl sonra, 2019 yılında Safranbolu Belediyesini de almış olmanın haklı gururunu yaşarken, bunları hazmedemeyen mihrakların oluşturduğu iftira, yalan ve hakikate uyar vasfı olmayan bu haberlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Yorumlar (0)
8
parçalı bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39