SAFRANBOLU BELEDİYESİNDEN DUYURU

Safranbolu Belediyesi Ölçü ve Ayar Memurluğu, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ile damgalarının yapılması için beyanname verme süresini

Genel 02.01.2019, 18:01 02.01.2019, 18:01
27
SAFRANBOLU BELEDİYESİNDEN DUYURU
banner36

Safranbolu Belediyesi Ölçü ve Ayar Memurluğu, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ile damgalarının yapılması için beyanname verme süresinin son gününün 28 Şubat 2019 olduğunu belirtti.

Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin 30/12/2016 tarih ve 29934 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Ölçü ve Ayarlar Memurluğu yapılan açıklamada şöyle dedi:

"3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 14. maddesinin (d) bendine göre;

Belediye Ölçü ve Ayar Memurlarınca muayene edilecek tartı aletleri şunlardır:

a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,

b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli teraziler.

Yine aynı kanunun 15. maddesinin (c) bendinde; ‘Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişiye idari para cezası verileceği’ belirtilmiştir. Ayrıca ‘bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir’ denilmektedir. Bu bilgiler dahilinde esnafımızın mağdur duruma düşmemesi için en geç 28 Şubat’a kadar Safranbolu Belediyesi Ölçü ve Ayar Memurluğuna müracaat ederek muayene randevusu almaları gerekmektedir."

Ölçü tartı aleti beyannamesi için gerekli olan bilgiler ise ; Müracaat sahibinin; kimlik bilgileri, adres bilgileri, ölçü tartı aletinin cinsi (elektronik terazi, masa terazi, elektronik baskül v.b), çekeri, markası, seri numarası ve telefon numarası olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74