RÜYA PROJE GERÇEK OLUYOR

ABDÜLHAMİT HAN'IN RÜYASI HAYATA GEÇİYOR Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye'nin üçüncü büyük liman projesinin temel

banner108
Genel 09.12.2016, 17:32 09.12.2016, 17:32
45
RÜYA PROJE GERÇEK OLUYOR
banner36
ABDÜLHAMİT HAN'IN RÜYASI HAYATA GEÇİYOR

Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye'nin üçüncü büyük liman projesinin temelini atmaya geldik”

"Bu proje sadece Zonguldak’ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın'ın, Karabük'ün, Türkiye'nin"

“Türkiye’nin kalkınması için seferberlik başlattık”

Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Liman projesinin Demokrasi ve Şehitler Günü'ne yetiştirilmesi için söz istedi.Başbakan Binali Yıldırım, bir dizi ziyaret ve temel atma törenleri için Zonguldak'a gitti.

Başbakanlık helikopteri ile TIR Parkı Kargo Alanına inen Başbakan Binali Yıldırım’ı protokol üyeleri karşıladı. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM Eski Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti Zonguldak milletvekilleri de törene katıldı.

Filyos Vadi Projesi’nin önemine değinen Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin 3. büyük limanının açılışının yapılacağını ifade etti. 72 tesisin de toplu açılışını yapan Yıldırım, “Bugün Zonguldak’ta sevincimizi paylaşmaya, mutluluğunuza ortak olmaya geldim. Daha önemlisi Zonguldak’tan Türkiye’ye, Karadeniz bölgemizin doğusuna müjdelerle geldik. Türkiye’nin 81 vilayetinde olduğu gibi burada da Zonguldak’ta da evelallah elimiz boş gelmedik." dedi.

TÜRKİYE'NİN 3. BÜYÜK LİMAN PROJESİ

Başbakan Yıldırım, "Bugün sizlere Türkiye’nin üçüncü büyük liman projesinin temelini atmaya geldik. Filyos Vadi Projesi hayırlı uğurlu olsun. Bu proje sadece Zonguldak’ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın, Karabük, Türkiye’nin. Anadolu topraklarının Doğu Karadeniz’e açılan en büyük kapısı niteliğinde. Zonguldak ve ilçelerine bu gün Filyos Limanı yanı sıra toplam tutarı 700 milyon lirayı aşan 72 tesisin de toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin kalkınması için seferberlik başlattık”

Sultan 2. Abdülhamid'den bu yana hayal olan Filyos Vadi Projesi’nin hayata geçtiğini hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“14 yıldır Türkiye’nin kalkınması için refahı için çok büyük bir seferberlik başlattık. Sultan 2. Abdülhamid'in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece bir başlangıç. Alt yapı tutarı. Liman kısmı. Ama onun arkasında 100 binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Bu yatırımla birlikte Zonguldak’a deniz ulaşımında Karadeniz’in bir yıldızı haline getirmiş olacağız.

Zonguldaklı kardeşlerimizin bu projeyi yıllardır beklediğini biliyorum. Liman projesi ile beraber başka yatırımlar da aynı zamanda gelecek. 608 hektarlık alanı limanın etrafında endüstri sanayi bölgesi ilan ettik. Burada fabrikalar yapılacak. Büyük bir kısmı fabrikalar, bir kısmı da orman arazisi olarak yeşilliği muhafaza ediyoruz. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak. Üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız.” dedi.

Uzun yıllardır hayata geçmesi beklenen Filyos Liman Projesi'nin tamamlanması durumunda Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin yanı sıra çevre illerde büyük ekonomik imkanların açılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
banner11
13
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74