PAZARLIKLARIN ARDINDA KALAN SORULAR CEVAP BEKLİYOR

KARDEMİR A.Ş’nin 2017 Kasım’ında yapılan genel kurulda bağımsız yönetim kurulu üyesi olan,  ardından da Yönetim Kurulu Başkan

Genel 08.04.2019, 14:16 08.04.2019, 14:16
48
PAZARLIKLARIN ARDINDA KALAN SORULAR CEVAP BEKLİYOR
banner36
KARDEMİR A.Ş’nin 2017 Kasım’ında yapılan genel kurulda bağımsız yönetim kurulu üyesi olan,  ardından da Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Ömer Faruk Öz, göreve başladıktan bir süre sonra şirketin yönetiminde uzun yıllardır bulunan hakim hissedar ailelerin, özellikle baba ve oğul Güleç’lerin hedefi haline gelmişti.

2018 Kasım ayına kadar, bir yıl KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Ömer Faruk Öz ile ilgili “Kardemir’e telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor.”, “Şirkette yılların oturmuş yönetim dengesini bozmaya gelmiş.” Şeklinde, Güleçlerin ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

Öz’de kendisine olan bu tutum karşısında “KARDEMİR’e uzun yıllardır akan rant hortumlarını kesmeye geldim.”, “Delik olan çuvalın dibinden birileri besleniyor, çuvalın dibini dikmeye geldim” gibi söylemlerde bulunuyordu.

Hatta KARDEMİR A.Ş’nin şimdiki Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, zaman zaman yanına yaveri Osman Kahveci’yi de alarak başta Mehmet Ali Şahin olmak üzere, Ankara’da kapı kapı gezip, Ömer Faruk Öz ile ilgili kucak dolusu şikayetlerde, ağız dolusu hakaretlerde bulunuyordu.

Oğul H. Çağrı Güleç’de, Karabük’te yerel basına el altından doneler verip, siyasi kimliği de olan ve kendi tarafından kod adına ÖFÖ koyduğu, Ömer Faruk Öz ile ilgili manşetler attırıyordu.

Baba Kamil Güleç ve Oğul Çağrı Güleç’in Ömer Faruk Öz ile mücadeleleri öyle safhalara gelmişti ki; KARDEMİR içinde bazı yüklenici firmalar da baba oğul Güleç’lerin yanında yer alarak, Öz’e açtıkları savaşta destekçi olmuşlardı.

Bu süreç içinde, Ömer Faruk Öz’ün KARDEMİR’e danışman olarak aldığı Adnan Şahin’in eski hovardalıkları hemen basına yansıtıldı, ardından KARDEMİR Yönetimini fişlettiği iddiaları yine basında gündeme geldi ve en önemlisi ise Öz’ün Yönetim Kurulu Başkanı adayı olduğu zaman, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın talimatı dediği iddiaları el altından basına sızdırıldı.

Bir yıl gibi kısa bir sürede Ömer Faruk Öz’e öyle yüklenildi, öyle yüklenildi ki, kendisine sahip çıkmaya çalışan AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz’de fayda etmedi.

Sıra 2018 Kasım ayında gerçekleştirilecek olan Yönetim Kurulu Toplantısında bir yılı dolduran yönetimin kendi içinde tekrar görev bölümü için oylamaya geldi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı için, Yönetim Kurulunun kendi arasında yapacağı seçim öncesi, Mustafa Yolbulan ve Kamil Güleç aday oldu.

KARDEMİR A.Ş. Yönetiminde beş kişiden oluşan Yolbulan’lar, karşısında sadece oğlu ile kendisi olan Güleç’ler ve dört kişiden oluşan bağımsız yönetim kurulu olmak üzere, 11 kişi KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı için oy kullanacaklardı.

Bir yıl boyunca takılmadık lakabı kalmayan, karalanmadığı yeri bırakılmayan Ömer Faruk Öz, Kamil Güleç ve yaveri Osman Kahveci ile Yönetim Kurulu toplantısından bir gün önce Ankara Çukurambar’da Balıkçı Fevzi Ustanın yerinde buluştular ve hiçbir şey olmamış gibi pazarlık masasına oturdular.

Pazarlık, pazarlık…

Ve bir gün sonra gerçekleşen yönetim kurulu toplantısından önce Ömer Faruk Öz, tekrar başkanlığa aday olmadı, ardından da dört bağımsız üye Kamil Güleç’i destekledi. Mustafa Yolbulan’ın 5 oy aldığı başkanlık oylamasında Kamil Güleç, oğlu Çağrı Güleç’in ve 4 bağımsız üyenin oyunu da alarak, 6 oy ile KARDEMİR A.Ş’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Yeni başkanlığın oylamasının yapıldığı Yönetim Kurulu toplantısında, Balıkçı Fevzi Hocanın yerinde yapılan pazarlıklar gereği, ilk olarak Genel Müdür Ercüment Ünal’ın apar topar hesabı kesildi ve hatta hemen KARDEMİR sahasını terk etmesi istenildi. Ardından danışman Adnan Şahin derken, pazarlıkta anlaşmaya varılan 3-4 ismin KARDEMİR ile ilişiği kesildi.

Tüm yaşanan bu süreçlerden sonra cevap bekleyen sorular hala karanlıkta bekliyor.

Ne oldu da bir yıl boyunca birbirlerine ağır saldırı yapan Kamil Güleç ve Ömer Faruk Öz anlaştı?

Kapalı kapılar ardında birbirlerinin kuyusunu kazan Öz ve Güleç’i hangi menfaat kucak kucağa oturttu?

Karanlıkta kalan tüm bu soruları elbet aydınlığa çıkacaktır ve Karabük Net Haber’de takipçisi olacaktır.
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74