MİLLETVEKİLİ GÜNEŞ'TEN HOCALI KATLİAMI MESAJI

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Hocalı Katliamı'nın yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Güneş, yayınladığı mesajda, "E

Genel 26.02.2019, 14:38 26.02.2019, 14:38
21
MİLLETVEKİLİ GÜNEŞ'TEN HOCALI KATLİAMI MESAJI
banner36

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Hocalı Katliamı'nın yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Güneş, yayınladığı mesajda, "Ermenistan Cumhuriyeti Birlikleri tarafından, 1992 yılının 25 Şubatı’nı 26 Şubata bağlayan gecede Yukarı Karabağ’ın Hocalı Kasabası’na düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 masum Azerbaycan vatandaşı hunharca katledilmiştir. 76’sı çocuk 487 kişi yaralanmış, 1275 kişi de Ermenistan güçlerince esir alınmıştır. O tarihten bu yana kayıp olan 150 kişinin akıbeti ise hala bilinmemektedir.

Türkiye olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimizin bundan tam 27 yıl önce Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları vahşi saldırı ve katliamı kalbimin en derinlerinde hissediyor, bu acıyı en içten duygularımla paylaşıyorum. Ermenistan birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan bu yana devam eden işgalini şiddetle kınıyorum.

İnsanlık tarihinin kara sayfalarından biri olan “Hocalı Katliamı”, sonuçları itibariyle, bölgenin barış, huzur, güvenlik ve istikrarı açısından bugün için de bir sorun olma niteliğini korumaktadır. Sivil halka yöneltilen bu acımasız, insanlık dışı saldırganlık ve süregelen işgal neticesinde 1 Milyona yakın Azerbaycanlı kardeşimiz yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış ve çeyrek asrı aşkın bir süredir kaçak hayatı yaşamaya mahkûm edilmişlerdir. Olayın şahitleri, kurbanları hala hayattadır. Dolayısıyla, Hocalı’da yaşananlar tarihi bir olay değil, günümüzün acı bir gerçeğidir.

İnsanlık adına kanlı bir leke olan bu tür saldırgan eylemlerin tekrarlanmaması için uluslar arası toplumun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile İslam İşbirliği Teşkilatı’nın ilgili kararları çerçevesinde bu katliama hak ettiği önemi vermesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğini bir kere daha vurguluyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimize bu haklı davalarında dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle, bu olayın müsebbiplerinin uluslar arası hukukta yargı önüne çıkarılması ve Ermenistan’a da işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi çağrımı yeniliyorum.

Hocalı Katliamında hayatlarını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyor, kederli ailelerine ve tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum." dedi.

Yorumlar (0)
27
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74