MEZUNİYET TÖRENİNE 14 BİN KM UZAKTAN GELDİLER

Karabük Üniversitesinde 10 bin 996 öğrencinin mezuniyet coşkusunu yaşadığı törende mezun olan Çadlı öğrencinin ailesi kızların

banner108
Genel 20.06.2019, 13:48 20.06.2019, 13:48
116
MEZUNİYET TÖRENİNE 14 BİN KM UZAKTAN GELDİLER
banner36
Karabük Üniversitesinde 10 bin 996 öğrencinin mezuniyet coşkusunu yaşadığı törende mezun olan Çadlı öğrencinin ailesi kızlarını yalnız bırakmamak için 14 bin kilometre uzaklıkta bulunan Çad’dan Karabük’e geldi.

Karabük Üniversitesinin 2018 - 2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Ay Yıldızlı Stadyumda yoğun katılımla gerçekleştirildi. Törene Vali Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Alb. Ali Sefa Yılmaz, protokol üyeleri, rektör yardımcıları, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kızlarının mezuniyeti için Çad’dan geldiler

53 bin öğrenciyi bünyesinde barındıran Karabük Üniversitesinde 85 ülkeden 6 bin 500 yabancı öğrenci bulunuyor. Mezun olan 10 bin 996 öğrenciden biri olan Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü öğrencisi Çadlı Adama Bechir Oumar’ın ailesi kızlarının mezuniyetini görebilmek için Türkiye’ye 14 bin kilometre uzaklıkta olan Çad’dan Karabük’e geldi.

Baba Dr. Ahmat Mbodou Mahamat, “Türklere ve rektör beye teşekkür ediyoruz. Çok mutluyuz buraya geldiğimiz için. Karabük’e daha önce 3 kere geldim. Çok güzel ve tarihi bir yer” ifadelerini kullandı.

Anne Amina Boubakar ise, “Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam, herkese çok teşekkür ediyorum. Sadece kızımı kabul ettiğiniz için değil, bütün Çadlı öğrencileri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum, çok mutluyum. Karabük’e ikinci defa geldim. 3 yıl önce yine gelmiştim. Karabük’ü İstanbul’dan daha çok seviyorum. Ben gürültüsüz yerleri sevdiğim için Karabük’ü beğeniyorum” ifadelerini kullandı.

Raylı Sistemler Mühendisliğini İngilizce olarak bitiren Çadlı öğrenci Adama Bechir Oumar’da “İlk geldiğimde baya şaşırdım çok güzel ve sakin bir yer. Bende annem gibi sakin yerler seviyorum. 1 sene İstanbul’da okudum, farkı gördüm. İstanbul kalabalık burası çok iyi, insanlar çok samimiler, Rektör Bey iyi bir insan bizleri çok seviyor” dedi. Oumar, anne ve babasının mezuniyetine katılmasından dolayı çok mutlu olduğunu kaydederken, Türkiye’de öğrendiği bilgileri Çad’da hizmet etmek için kullanacağını söyledi.

Yorumlar (0)
banner11
8
açık
banner17
banner18
banner39
banner74