MEHMET CEYLAN ÇİN ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, aralarında Karabük İl Başkanı İsmail

Genel 07.12.2019, 15:03 07.12.2019, 15:03
62
MEHMET CEYLAN ÇİN ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ
banner36
AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, aralarında Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz'ün de bulunduğu heyetle gittikleri Çin ziyaretini değerlendirerek, Uygur Türklerinin sorunlarını ele aldıklarını ve diplomasi ile sorunu çözeceklerini kaydetti.

Karabük İnternet Gazetecileri ve Medya Derneği (KİGMED)'ni ziyaret eden Ceylan, geçtiğimiz ay sonu AK Parti Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti İzmir Milletvekili Av. Hamza Dağ Başkanlığındaki aralarında AK Parti Karabük İl Başkanının da yer aldığı 22 kişilik heyet ile Çin’e yaptıkları resmi ziyareti değerlendirdi.

Ceylan, Çin Komünist Partisinin davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyetinde yaptıkları üst düzey ziyaretlerde, Uygur Türklerinin yaşadıkları sorunlar ile ticaret artışı ve Tarihi ipek yolunun canlandırılması noktasında ikili görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.

ÇİN AVRUPA'YA TÜRKİYE'DEN GEÇEN DEMİRYOLU İLE ULAŞACAK 

Özellikle orta koridor ulaşım hattını çok önemsediklerini ve bu kapsamda Tarihi ipek yolunu canlandırmaya yönelik “Kuşak ve Yol Projesini” hayata geçirdiklerini kaydeden Mehmet Ceylan, “ Çin’den çıkan bir gemi Avrupa’ya yaklaşık 1 aylık bir sürede varmada. Tarihi ipek yolunun canlandırılması kapsamında “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu” hattını inşa ettik ve ulaşıma açtık. Yine bu koridor üzerindeki demiryolunun Türkiye üzerinden Avrupa’ya kesintisiz ulaşması için İstanbul Boğazı altından Marmarayı inşa ederek, trenlerin Çin’den Londra’ya kadar kesintisiz ulaşımını sağladık. Bu kapsamda geçtiğimiz ay Çin’den çıkan tren Orta Asya ülkeleri, Hazar Denizi üzerinden 12 günde Türkiye’ye, 14-15 günde de Avrupa’ya ulaşmaktadır. Orta koridor olarak adlandırdığımız bu yol, deniz yolunu yarı yarıya kısaltmakta ve daha hızlı bir ulaşım imkânı sunmaktadır.

Bu nedenle Çin’in Avrupa’ya olan ticaretinde Orta koridor yoluna daha fazla önem vermelerini rica ettik. Hem Gümrük işlerini hem de ulaştırma işlerini uygunlaştırmak için biz istiyoruz ki, Türkiye’nin koordinatörlüğünde Ulaştırma, Gümrük ve Ticaret bakanları müştereken Türkiye’de koordinasyon toplantısı yapılmasını istedik.

Bu arada Aralık ayı içinde Türkiye’den Devlet Demir Yolları yöneticilerinin Çin’e giderek mevcut sorunların giderilmesine yönelik görüşmeler yapacaklarını ve Ocak ayından itibaren de Şiyan’dan İstanbul’a şimdilik haftada bir tren seferlerinin başlatılacağı müjdesini aldık. Bizim buradaki amacımız Çin ticaretinde 20 milyar dolar ithalatımız var. Bu açığı kapatmak için Çin’den gelecek trenin geri boş gitmemesi ve buradan değişik ürünleri getirsinler. Türkiye’nin menfaatleri ve ticaretini geliştirme açısından Çin’den daha fazla istifade etmemiz gerekiyor. Sonuçta Avrupa’ya geçişte bizim Demiryolu kullanılacak” dedi.

UYGUR TÜRKLERİNİN SIKINTILARINI DİPLOMASİ YOLU İLE ÇÖZECEĞİZ 

Ziyaretleri sırasında Çinli yöneticilere Doğu Türkistan’da (Çin’in Sincan bölgesinde) yaşayan Uygur Türklerinin yaşamış oldukları baskı ve sıkıntıları da dile getirdiklerini belirten Ceylan, “ Uygur Türkleri konusu en önemli konularımızdan bir tanesi. Cumhurbaşkanımız ve Çin Devlet Başkanı arasında bu konu gündemde. En son kararlaştırdıkları ortak bir karar çerçevesinden Sincar Uygur bölgesine Türkiye’den bir heyet gidecek. Bunun hazırlıkları sürüyor. Mesleki eğitimler kapsamında Doğu Türkistanlıların kamplarda tutulmasının yanlış olduğunu ifade ettik. Çinli yetkililerin bize söyledikleri, Avrupa basınının bunu çok abarttığını ve ithamların asılsız olduğunu ifade ettiler. İnşallah Türkiye’den gidecek heyetlerin çalışması sonrası Uygur Türklerinin sorunlarını diplomasi ile çözüme kavuşturmayı arzuluyoruz” diye konuştu.
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74