KURMAY ALBAY İÇİN İLK DURUŞMA

DÖNEMİN SAFRANBOLU 125. JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANI İSTİHKAM KURMAY ALBAY SEDAD ARICAN'IN YARGILANMASINA BAŞLANDI "KRİZİ

banner73
Genel 23.03.2017, 16:22 23.03.2017, 16:22
28
KURMAY ALBAY İÇİN İLK DURUŞMA
banner36
DÖNEMİN SAFRANBOLU 125. JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANI İSTİHKAM KURMAY ALBAY SEDAD ARICAN'IN YARGILANMASINA BAŞLANDI

"KRİZİ BİRLİKTE YORUMLADIK, YÖNETTİK VE BU HAİN DARBEYİ YAPANLARA LANET ETTİK"

ANKARA'DAN TALİMAT : "KARŞI ÇIKAN KİM VARSA ONU DA GÖZALTINA ALIN"

"ADIMI LİSTEYE YAZANLARDAN DAVACIYIM"

3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE 7.5 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ15 Temmuz gecesi yaşanan Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) darbe girişimi sonrası iddianamesi tamamlanan zanlılar hakkında duruşmalar başladı. Dönemin Safranbolu 125'inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan hakkında açılan davanın ilk duruşması ise bugün gerçekleştirildi.

Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Arıcan, geniş güvenlik önlemleri altından duruşmanın görüleceği Karabük Ağır Ceza Mahkemesine getirildi.

Çevrede geniş güvenlik önlemi alan ve kontrol noktası oluşturan emniyet güçleri, avukatların yanı sıra tanıklar ve sanık yakınlarının ve izleyicilerin X-Ray cihazından geçerek üst araması yapıldıktan sonra sonra salona girişine izin verdi.

Duruşmada, Sedad Arıcan , sanık yakınları ve avukatları hazır bulundu. Kimlik tespitinin ardından Karabük Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 66 sayfalık iddianamede, Mahkeme Heyeti Başkanı Muhammet Zafer Terzi tarafından okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı Silahlı İsyanı İdare Etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçlamaları ile yargılanan Dönemin Safranbolu 125'inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan konuşmasında, eğitim gördüğü okulları ve yurtiçi ile dışında görev yaptığı yerleri belirtti.

ANKARA'YA HASTA ZİYARETİNE

16 Temmuz'da gözaltına alındığını ve 17 Temmuzda tutuklandığını, daha sonrada meslekten ihraç edildiğini belirten Arıcan, darbenin olduğu gün Giresun'da ki helikopter kazasında eşini kaybeden yaralı arkadaşı Albay Ünal Bayhan'ı Ankara'daki evinde ziyarete gittiğini, ordu evinde yer ayırttığını ve daha sonra Bahçeli 7. caddede gezdiğini söyledi.

Bu sırada alçaktan uçan F-16'ları gördüğünü ve cep telefonuyla bunları gözteri olduğunu sanarak görüntülediğini, olağan üstü bir durum olduğunu yaptığı telefon görüşmeleri ve cep telefonundan gördüğü internet haberlerinden anladığını ve hemen Karabük'e dönmek için gece saat 11:00 sularında Karabük'e dönmek için kendi kullandığı özel otomobiliyle yola çıktığını ifade eden Arıcan, şöyle devam etti:

"KRİZİ BİRLİKTE YORUMLADIK, YÖNETTİK VE BU HAİN DARBEYİ YAPANLARA LANET ETTİK"

"Yolda Karabük’e sıkıyönetim komutanı olarak atandığıma dair adımın bir listede olduğunu öğrendim. Valimiz Mehmet Aktaş’a saçma sapan mesajlar gelmiş, böyle bir oluşumun içerisinde yer almadım, devletin, milletin ve senin emrindeyim, valiliğe doğru yola çıktım' diye söyledim. Valilik makamında sayın valimden başka Karabük Belediye başkanı Rafet Vergili, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, İl Jandarma Komutanı vekili Jandarma Yarbay Hasan Bal vardı. Geçmiş olsun diyerek başta sayın valim olmak üzere oradakilerle selamlaştım. Böyle bir darbe girişiminin yanında olmadığımı, kendisinin emrinde olduğumu söyledim. Daha sonra gelişmeleri televizyondan, cep telefonlarımızdan takip ettik. Krizi birlikte yorumladık, yönettik ve bu hain darbeyi yapanlara lanet ettik." diye konuştu.

ANKARA'DAN TALİMAT : "KARŞI ÇIKAN KİM VARSA ONU DA GÖZALTINA ALIN"

Saat 04.30 sıralarında emniyet müdürü Serhat Tezsever yanıma gelerek "Ankara’dan talimat geldi, hakkında gözaltı kararı var" dediğini anlatan Arıcan, "Darbeye katılmadığım için sayın vali gözaltı kararına karşı çıktı. Ancak emniyet müdürünün 'karşı çıkan kim varsa onu da gözaltına alın' talimatı olduğunu belirtmesi üzerine gözaltına alındım. Ortada tarafıma yöneltilecek tek bir suç yoktur. Bu suçları işlemediğim gibi, suç işlenmesine de mani oldum, gereken ne varsa onu yaptım ve hiç kimseye de suç işlenmesi için yardım etmedim." ifadelerine yer verdi.

"ADIMI LİSTEYE YAZANLARDAN DAVACIYIM"

Üzerime atılı iddialardan aklanması ve gerçeğin ortaya çıkması için Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, dönemin İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, dönemin İl Jandarma Komutanı Vekili Yarbay Hasan Bal’ın tanık olarak dinlenmelerini isteyen Arıcan, "Karabük sıkıyönetim komutanı olarak adımın listede yer alması tamamen bilgim, onayım, iradem dışında, tek taraflı olarak yapılmış bir işlemdir. Aslında beni neden yazdıkları yazanlara sorulmalı. Adımı bu listeye yazanlardan davacı ve şikayetçiyim." dedi.

İddianamede, Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün askeriye yapılanması içerisinde öğrencileri takip eden "abi"lerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren Ö.G isimli kişinin kendisi ve beraberindeki iki kişiyle Tuncay Opçin ile görüştüklerinin yer aldığını vurgulayan Arıcan, bunun doğru olmadığını, kişileri tanımadığını kaydetti.

DARBEYİ KİM YAPTI?

Mahkeme Heyeti Başkanı Terzi'nin "Darbeyi kim yaptı?" sorusuna Arıcan, "Darbeyi FETÖ'cü bir çekirdek kadro planladı ve icra etti benim görüşüme göre. Planları da bir çığ oluşturmaktı. 15 Temmuz bir planın parçasıydı. Ordu yıpratıldı. Başarılıda olunsa başarısız da olunda hedeflerden biriside orduyu yıpratmaktı." sözlerine yer verdi.

Darbe gecesi telefonuna "ABD Washington" menşeli sosyal medya üzerinden "Safranbolu'ya vardınmı" mesajının geldiğini mahkemede öğrendiğini savunan Arıcan, mesajı okumadığını, Amerika'da askeri ataşe olarak çalışan bir arkadaşının olduğunu ve mesajın ondan gelmiş olabileceğini iddia etti.

Arıcan, 15 Temmuz akşamı darbecilere karşı durduğunu ve mülki amirin emrine girdiğini, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirtti ve tahliyesini talep etti.

Ara verilen mahkemeye, tanıkların dinlenmesi ve avukatların savunma yapmasıyla devam edecek.

3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE 7.5 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 66 sayfalık iddianamede, sanık Arıcan'ın darbe günü Ankara'ya gittiği, gece geç saate Karabük'e döndüğü, Komutanı olduğu birliğin üst düzey komutanlarıyla 5 dakikalık bir toplantı yaptığı, toplantıya resmi kıyafetle gelinmesini istediği, "İl Sıkıyönetim Komutanları" başlıklı listede adının Karabük Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildiği, çeşitli illerde FETÖ ile alakalı alınan kişi ifadelerinde isminin geçtiği, bu ifadelere göre öğrencilik ve ilk görev yıllarında Ankara ve İstanbul'da örgütle bağlantılı hücre evlerinde bulunduğun anlatıldığı, darbe gecesi telefonuna "ABD Washington" menşeli sosyal medya üzerinden iletişimin yapıldığı tespit edildiği, görevli iken çeşitli tarihlerde mülki amirden izin alamdan İstanbul, Antalya, Bolu ve Ankara gibi illere gittiği, bu durumum şüphe uyandırdığı belirtildi.

Hakkında kamu davası açılan sanık Arıcan, hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
Yorumlar (0)
5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74