KÖY YOLLARI ASFALTLANACAK MI?

MİLLETVEKİLLERİNİN “KÖY YOLLARI ASFALTLANACAK” SÖZÜ YERİNE GETİRİLECEK Mİ? İL ÖZEL İDARE, KÖY YOLLARININ ASFALTNM

banner73
Genel 30.05.2017, 15:10 30.05.2017, 15:10
22
KÖY YOLLARI ASFALTLANACAK MI?
banner36
MİLLETVEKİLLERİNİN “KÖY YOLLARI ASFALTLANACAK” SÖZÜ YERİNE GETİRİLECEK Mİ?

İL ÖZEL İDARE, KÖY YOLLARININ ASFALTNMASI İŞİNDE ZAAFİYET Mİ OLUŞTURDU?

İHALEYİ ALAN FİRMA KARABÜK’TEN TAŞ MALZEME TEMİN EDEMİYOR.Karabük İl Özel İdare Genel Sekreterliği, yaklaşık 100 km köy grup yollarının asfaltlanma işini geçtiğimiz günlerde ihale yaparak sonuçlandırdı.

Keşif bedeli yaklaşık 11 Milyon TL olan ve beş, altı firmanın girdiği ihaleyi Ankara menşeili CM Yol adında bir firma 8 Milyon 750 Bin TL gibi bir bedel ile aldı. Karabük Firması olan Onursan Madencilik ise 10 Milyon 143 Bin TL ile en fazla kırım yapan ikinci firma oldu.

Karabük’ün Safranbolu, Yenice, Eskipazar, Eflani ve Ovacık ilçelerine bağlı yaklaşık 100 Km’yi bulan köy grup yollarının asfalt yapılacağı işin en önemli altyapı malzemesi olan taş mıcır malzeme temini ile ilgili ihaleyi alan firmanın ciddi sorunlar yaşadığı ifade ediliyor.

Karabük il genelinde faaliyet gösteren taş ocağı firmalarının, çeşitli nedenlerden dolayı gerekli olan yaklaşık 250 Bin Ton taş malzemeyi bu iş için yüklenici firmaya temin edemeyeceklerini belirtiyorlar.

SİYASİ İRADENİN SÖZÜ HAVADA KALIR
Gerek 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde olsun, gerekse en son yapılan 16 Nisan Anayasa Referandumu sırasında köyleri gezen Karabük Milletvekillerinin bu yıl köy grup yollarının asfaltlanacağı konusunda sözler verdiği kamuoyuna yansımıştı.

İhaleyi alan yüklenici firmanın asfalt yol alt malzemesi olan taş mıcır malzemeyi temin edemezse, siyasi iradenin iki senedir ısrarla “Köy yolları asfaltlanacak” sözleri askıda kalacağı görülüyor.

GENEL SEKRETER MEHMET UZUN’U BU İŞ SIKINTIYA SOKAR
Bu yıl köy yollarının asfaltlanması işinin gecikmesi ya da yapılamaması halinde, siyasi iradenin zaafa uğramasından dolayı Karabük İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun’un ciddi sıkıntıya gireceği vurgulanıyor.

Yüklenici firmaya malzeme temin etme konusunda olumsuz görüş bildiren taş ocağı sahipleri olan yerel firmalar “İhale şartnamesi gereği taş ocağı gösterme zorunluluğu vardı, işi alan firma Bafra’dan bir taş ocağı göstermiş. Sayın Genel Sekreter o zaman soracaktı, 250 Bin Ton malzemeyi Bafra’dan nasıl getireceksiniz diye. Bu işin böyle sarpa saracağını kendileri de tahmin ediyordu. Amaç hizmet üretmekse, Sayın Uzun bir şekilde dengeleri oluşturabilirdi.” Şeklinde görüş beyan ediyorlar.

KÖY YOLLARININ ASFALTLANMA İŞİ BU SENE KALIR MI?
İhaleyi alan CM Yol firması Karabük’ten taş malzeme temin etme sorununu aşamazsa, köy grup yollarının asfaltlanma işinin bu sene gerçekleşmeyeceğini belirten konuya yakın kaynaklar “Karabük yerel firmalar tonu 7-8 TL olan taş malzemeyi dışardan iş alan bir firmaya vermek istemiyorlar. Fakat kendileri de bu yörenin insanları olmalarına rağmen ihalede gerekli kırımı yapmıyorlar.

Köy yollarının asfaltlanma işi adeta bir ticari rant atraksiyonuna dönüştü. Koyun can derdinde, kasap et derdinde misali oldu. Genel Sekreter Sayın Mehmet Uzun bu hale dönüşmesini önlemesi lazımdı. Şimdi ancak başta Sayın Mehmet Ali Şahin olmak üzere siyasi irade müdahale ederse sorun aşılabilir. Yoksa köy yolarının asfaltlanması başka baharlara kalacak gibi görünüyor.” Diyorlar.
Yorumlar (0)
4
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74