KBÜ'YE TEKNOKENT KURULMASINA ONAY

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Teknoloji Gel

banner73
Genel 07.09.2017, 14:41 07.09.2017, 14:41
15
KBÜ'YE TEKNOKENT KURULMASINA ONAY
banner36

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin (TGB) onaylandığını bildirdi. 


Rektör Polat, yaptığı açıklamada, KBÜ'de kurulacak TGB'nin Karabük'e ve üniversiteye hayırlı olmasını diledi.
Bir ülkenin küresel rekabet edebilirlik düzeyinin, o ülkenin yeni bilgi üretebilme kapasitesi ve teknolojik gelişimiyle doğru orantılı olduğunu kaydeden Polat, "Yeni bilgi ile teknolojik uygulamanın aynı çatı altında toplandığı Üniversite-Sanayi İş Birliği Modeli, ülkelerin teknoloji tabanlı kalkınmasına doğrudan etkileri kanıtlanmış dünya çapında bir modeldir. İnanıyorum ki biz de üniversitemize kuracağımız Teknopark ile üniversite sanayi iş birliği modelimizi çok daha ilerilere taşımış olacağız." dedi.

Karabük Üniversitesi’ne kurulacak Teknokent'in AR-GE faaliyetinde bulunacak girişimcilere avantajlar sağlayacağını aktaran Polat, “Yazılım geliştirme ve AR-GE faaliyetlerinden elde edilen kazançlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır. TGB içinde üretilen uygulama yazılımlarının satışı 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV'den muaftır.

Bunlara sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, farklı iş sektörleri, internet, mobil telefonlar ve askeri komuta kontrol sistemlerinde kullanılan yazılımlar dahildir. Bölgede çalışan, AR-GE ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.

İşletmeler, bölgede başlatıp sonuçlandırdıkları AR-GE projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Bakanlığın izin vermesi şartıyla bölge içerisinde yapabilirler. 31 Aralık 2024 tarihine kadar 5 yıl boyunca SGK primi işveren payının yüzde 50'si devlet tarafından karşılanmaktadır." İfadelerine yer verdi.

Teknokent’in AR-GE faaliyetinde bulunacak TGB'nin malzeme geliştirme, makine üretimi, otomasyon, yazılım gibi alanlarda AR-GE çalışması yapmak isteyen girişimcilere hizmet sunacağını vurgulayan Polat, şunları kaydetti:

“Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin kurulumunda emeği geçen tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım. Kampüs içerisinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kullanılması planlanan ve proje çalışmalarının tamamlandığı bina en kısa zamanda tefrişatı bitirilerek tüm girişimcilerin hizmetine sunulacaktır."
Yorumlar (0)
18
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74