KARDEMİR'DEKİ CEVHER VURGUNUNUN KRİPTOSU

Neyma Madencilik adına 6 yıldır verilen demir cevherinin istenilen kalitenin çok altında olduğu ve tufal gibi yabancı malzemeler karıştırılarak, hile

Genel 11.05.2020, 23:25 11.05.2020, 23:25
286
KARDEMİR'DEKİ CEVHER VURGUNUNUN KRİPTOSU
banner36

Neyma Madencilik adına 6 yıldır verilen demir cevherinin istenilen kalitenin çok altında olduğu ve tufal gibi yabancı malzemeler karıştırılarak, hileli malzeme verildiği KARDEMİR A.Ş.’nin içi denetim raporları ile ortaya çıkmıştı.

Aynı zamanda KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olan Kamil Güleç’e ait olan Çağ Çelik D.Ç. Fabrikasının sahalarında Neyma Madencilik adına verilen cevherin yıllarca karışımı yapılmış ve nakliyesi de yine Güleç’lere ait olan Dez Lojistik tarafından gerçekleştirilmişti.

İç Denetim raporu ile 6 yıldır verilen cevherin %50-55 demir oranı olması gerekirken, %41 orana sahip olduğu da ortaya çıkmıştı. KARDEMİR A.Ş.’nin düşük kaliteli cevher alımından 6 yıl içinde, 10 Milyon Dolara yakın zarar ettirildiği de raporlarla belirlenmişti.

Yıllarca cevher numuneleri nasıl oldu da olması gereken standartta gösterildi?

İşte bu sorunun cevabı uzun süredir KARDEMİR’de Kalite Metalürji ve Laboratuvarlar Müdürü Figen Dikilitaş’ın geçtiğimiz aylarda hesabının kesilmesi ile ortaya çıktı.

KARDEMİR’de iş akdi fesih edilen Dikilitaş, aynı ay içinde Kamil Güleç’e ait olan Çağ Çelik D.Ç. Fabrikasına işe başladı.

Güleç’ler 6 yıl boyunca cevher numunelerinin alım şartlarına uydurulması sayesinde mi Figen Dikilitaş’ı hemen kendi şirketlerine işbaşı yaptırdı?

KARDEMİR’deki cevher vurgunu iddiaları, Figen Dikilitaş’ın Çağ Çelik’e işe başlaması ile daha da güçlendi.

Çağ Çelik’in sahipleri olan ve aynı zamanda KARDEMİR’de uzun yıllardır Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Kamil Güleç ve oğlu H. Çağrı Güleç, cevher skandalı altındaki iddialar karşısında hala sessizliğini koruyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74