KARDEMİR'DE BAZI HİSSEDAR VE YÖNETİCİLERE CEZA

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret (KRDMA) pay piyasasında yürütülen incelemeler sonucunda, 7 kişi ve bir şi

Genel 22.03.2018, 23:22 22.03.2018, 23:22
42
KARDEMİR'DE BAZI HİSSEDAR VE YÖNETİCİLERE CEZA
banner36

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret (KRDMA) pay piyasasında yürütülen incelemeler sonucunda, 7 kişi ve bir şirket hakkında "Piyasa bozucu eylem" olarak görülen faaliyetleri sebebiyle idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK haftalık bülteninde konu ile ilgili yer alan açıklamaya göre kurul, Kardemir'e ait mali tabloların kamuya duyurulmasına ilişkin işlem yapılamaz dönemde içsel veya sürekli bilgi sahiplerince işlem gerçekleştirildiğini tespit etti.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun yaptığı açıklamaya göre, KARDEMİR Yönetim Kurulu Üyeleri Kamil Güleç, Hüseyin Çağrı Güleç’e, şirket hissedarlarından Hayrettin Aydın’a, şirketin üst düzey yöneticilerinden İbrahim Tozlu, İldeniz Özyılmaz Gürsoy, Mehmet Ağuş, Serkan Atamer'e 27 bin 47'şer lira idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Öte yandan aynı ceza miktarının Güleç ailesine ait Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstrisi isimli şirkete uygulanacağı da belirtildi.

Borsaya tabi şirketlerin borsa işlemleri ile ilgili, piyasa bozucu eylemler konusunda yasal düzenlemeler bulunuyor. Yapılan düzenlemenin Kardemir Yönetim Kurulu Üyeleri ve üst düzey yöneticilerine verilen idari para cezalarına konu maddesi ise şu şekilde;

“(3) İhraççılar tarafından düzenlenen finansal tablo ve raporlar ile bağımsız denetim raporlarının hazırlandığı hesap döneminin bitimini izleyen günden söz konusu tablo ve raporların mevzuata uygun şekilde kamuya duyurulmasına kadar geçen süre içerisinde, içsel bilgi veya sürekli bilgilere sahip olan kişilerin veya söz konusu kişilerin eşleri, çocukları ya da aynı evde yaşadıkları kişilerin ilgili sermaye piyasası araçlarında işlem yapmaları piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir.”

Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39