KARDEMİR YÖNETİMİ SUÇA GÖZ MÜ YUMUYOR?

KARDEMİR A.Ş’nin geçtiğimiz aylarda yapılan yönetim kurulu toplantısında, şirketin üretimden,

banner73
Genel 05.12.2019, 09:59 05.12.2019, 09:59
31
KARDEMİR YÖNETİMİ SUÇA GÖZ MÜ YUMUYOR?
banner36
KARDEMİR A.Ş’nin geçtiğimiz aylarda yapılan yönetim kurulu toplantısında, şirketin üretimden, satışa kadar ve diğer tüm hareketlerin sürecini elektronik ortamda takip eden SAP adında bilgisayar program sisteminin yeni versiyonunu güncellemek için bir karar alınmıştı.

20 Milyon TL’ye yakın tutan SAP Programı lisans bedeli ve danışmanlık hizmetinin alınmasına oy birliği ile yönetim kurulu karar vermişti.

Kamil Güleç’in Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde, imza altına alınan yönetim kurulu karar defterinin toplantıdan bir kaç gün sonra KARDEMİR A.Ş’den çıkartılarak, kendi şirketi olan Çağ Çelik’e getirttiği ve attığı imzanın altına SAP Programının alınmaması için hazırlanan tavsiye mektubunun ekte olduğunu belirten şerh notu eklediği belirtiliyor.

YÖNETİM KURULU KARARI DAHA SONRA HABERSİZCE DEĞİŞTİRİLMİŞ

KARDEMİR A.Ş’nin 11 Yönetim Kurulu Üyesinin imza altına aldığı karar defterinin diğer kurul üyelerinin haberi olmadan bir kaç gün sonra şerh notu yazılıp, tavsiye mektubu eklenmesi yönetim kurulu kararının tahribata yada değişikliğe uğratma yönünde ilgili yasa ve yönetmeliklere aykırı hareket olarak nitelendiriliyor.

İmzaların atıldığı Yönetim Kurulu Toplantısından birkaç gün sonra gizlice yapılan bu değişiklik ile ilgili olaya kimi uzmanlar “Yapılan ciddi bir suçtur” olarak yorumlanıyor.

BAŞTA BAĞIMSIZLAR OLMAK ÜZERE, KURUL ÜYELERİ BU SUÇA SEYİRCİ KALIYORLAR

Kamil Güleç’in Yönetim Kurulu Başkanlık dönemi olan, geçtiğimiz Eylül ayındaki yaşanan bu usulsüzlüğün ve hatta kimi uzmanlara göre işlenen suçun, başta SPK’yı temsilen atanan bağımsızlar olmak üzere, diğer yönetim kurulu üyelerinin sessiz ve seyirci kalmasının işlenen suça ortak olmaları olarak belirtiliyor.

ACİLEN SPK’YA VE YARGIYA KONU İNTİKAL ETTİRİLMELİ

Yaklaşık üç ay önce imzalanan Yönetim Kurulu Karar Defterinin gizlice şirket dışına çıkarılması ve karar defterine sonrada şerh notu yazılarak, tavsiye mektubu eklenmesinin bir usulsüz hareket olduğu ve hatta suç işlendiği yönünde uzman görüşleri varken, bağımsız yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere, değişiklik yapılan kararda imzası bulunan diğer tüm kurul üyelerinin SPK’ya durumu bildirmeleri ve hatta yargıya intikal ettirmeleri gerektiğinin de altı çiziliyor.

SAP PROGRAMININ ÖNEMİ NE?

KARDEMİR’de cevherin alınmasından, üretime girmesine, stoklanmasından, kalite kontrolüne ve satışına kadar tüm sürecin elektronik ortamda kayıt altına alındığı SAP Programı sisteminin şirkette uygulanmaya başlandığı zaman, birçok ürünün birinci sınıf kalitede olmasına rağmen, ikinci sınıf kalite fiyatından satışı da ortadan kalkmış olacak.

Bu ve buna benzer yanlış uygulamaları ortadan kaldıracak olan SAP Elektronik takip sisteminin çok yakında KARDEMİR’de devreye girmesi de bekleniyor.
Yorumlar (0)
8
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74