KARDEMİR ALGI OPERASYONLARININ HEDEFİNDE..!

Kardemir A.Ş’de son günlerde bağımsız denetim ve iç denetim noktasında zafiyet yaşanıyor gibi algı oluşturulmaya çalışılmasına bir anlam veril

Genel 07.09.2020, 13:27 07.09.2020, 13:27
266
KARDEMİR ALGI OPERASYONLARININ HEDEFİNDE..!
banner36

Kardemir A.Ş’de son günlerde bağımsız denetim ve iç denetim noktasında zafiyet yaşanıyor gibi algı oluşturulmaya çalışılmasına bir anlam verilemiyor.

Geçtiğimiz ay sonu gerçekleştirilen Kardemir genel kurulunda, yönetim kurulu üyeleri olan H. Çağrı Güleç, babası Kamil Güleç ile birlikte hissedarların çoğunluğu tarafından ibra edilememenin verdiği hırsla, Kardemir'in özel denetçi tarafından denetlenmesi yönündeki önergenin yine hissedarların çoğunluğu tarafından ret edilmesi kamuoyunda farklı bir algı oluşturulması için kullanılmaya mı çalışılıyor?

KARDEMİR ZATEN BAĞIMSIZ DENETİM FİRMASI TARAFINDAN DENETLENİYOR

Türkiye'nin en saygın bağımsız denetim firmalarından olan, DRT Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş ile Kardemir A.Ş'nin bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç döneminde, önceki yıl anlaşma yapılmış ve bu bağımsız denetçi firma tarafından zaten denetleniyor.

Hisseleri borsada işlem gören ve SPK’ya bağlı şirketler, yasa gereği zaten bağımsız denetçi firmalar tarafından denetlenmek zorunda.

Söz konusu bu yasa çerçevesinde Kardemir A.Ş, Türkiye'nin en prestijli denetçi firması tarafından denetlenmesine rağmen, H. Çağrı Güleç’in başka özel denetçi bir firma tarafından ayrıca denetlenme isteğine hissedarlar bir anlam veremedi.

Ayrıca oğul Güleç’in ikinci bir özel denetçi istemesi, kendi babasının başkanlığı döneminde anlaşılan bağımsız denetçi firmaya karşı güvensizlik sorusunu ortaya koyuyor.

YÖNETİM KURULUNUN İÇİNDEN OLUŞAN DENETİM KOMİSYONUNA DA MI GÜVENİLMİYOR?

Kardemir A.Ş'nin 4'ü bağımsız üyelerden oluşan 11 kişilik yönetim kurulu içinden seçilen iki kişilik denetim komitesinde Osman Kahveci ve Bülent Gedikli yer alıyor.

Güleç ailesine yakınlığı ile bilinen bağımsız üye Osman Kahveci'nin denetim komitesinde olması anlaşılan H. Çağrı Güleç için bir anlam taşımıyor.

Geçtiğimiz 24 Ağustos tarihinde yapılan Kardemir Genel Kurulunda, 4 bağımsız üyenin üçüne ibra edilmemesi yönünde oy kullanan Güleç'ler, bir tek Osman Kahveci'nin ibra edilmesi için kendi oyunu kullanmışlardı.

Güleç'lerin bir zamanlar övgülerle yere göğe koyamadıkları devletin atadığı bağımsız üyelere karşı, gerekse ülkenin en prestijli bağımsız denetçi firmasına karşı güvensiz yaklaşımları, Kardemir hissedarlarının sorgulama ihtiyacını doğurdu.

KARABÜK BASININDA “KARDEMİR DENETLENMİYOR” ALGISI MI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR?

H. Çağrı Güleç ve Kamil Güleç’in Kardemir Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, KARÇEL ve KARDÖKMAK A.Ş. Genel Kurullarından sonra, KARDEMİR A.Ş. Genel Kurulunda da hissedarlar tarafından ibra edilmeyerek, aklanamamalarına bağlı olsa gerek, genel kurulda özel denetçi önergesinde bulunmaları, Karabük basının bazı yayın organlarında sanki Kardemir’in bağımsız bir denetçi tarafından denetlenmediği gibi işlenmeye çalışılıyor.

Halbuki Kardemir, borsaya açıldığı ve SPK’ya bağlandığı günden bu yana genel kurullarda belirlenen bağımsız denetçi firmalar tarafından her zaman denetim altında bulunuyor.

Kardemir’in denetim mekanizmasında; bağımsız denetçi firma, yönetim kurulu içinde denetim komitesi ve iç denetim direktörlüğünün yanı sıra, SPK tarafından da gerek duyulduğunda denetleniyor.

Bu kadar sıkı bir denetim mekanizması içinde olan Kardemir A.Ş'nin “denetlenmiyor ve özel denetçi talebi reddediliyor” gibi bir algı içine sokulmasına da şirkete ve hissedarlara karşı haksızlık olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan iç denetçi olarak görevlendirilen Mehmet Abanoz’un da Kardemir'deki görevini sonlandırmasına da başka bir kulp bulunulmaya çalışılması da kötü niyetli bir hareket olarak görülüyor.

Mehmet Abanoz’un İstanbul Bahçeşehir Üniversitesinde icra görevi olan önemli bir teklif almasından dolayı ayrılmasının, sanki Kardemir denetiminde problemler var gibi gösterilmeye çalışılması da Kardemir'e karşı ihanetle eşdeğer hareketlerinin sonuncusu olarak değerlendiriliyor.

 GENEL KURULDA GÜLEÇ’İN HER SORUSUNA KARDEMİR TEK TEK CEVAP VERDİ

Güleç'lerin ibra edilmemesinden dolayı yaptıkları karşı atakta genel kurulda yazılı olarak sundukları 18 soru, tek tek cevaplandırıldı ve soruların sahibi H. Çağrı Güleç'e gönderildi, ayrıca Kardemir'in internet sitesinde de yayınlandı.

“Bu sorulara cevap veremeyecekler” şeklinde ifadelerin kullanılmasına rağmen, yasal süresinden çok önce, bir hafta içinde H. Çağrı Güleç’in sorduğu 18 maddelik soruların her birine cevap verildi. Demir çelik çevrelerindeki konunun uzmanları tarafından sorulan soruların son derece temelsiz, dayanaksız, delilsiz ve çalakalem yazılmış, bilimsel gerçeklikten uzak, yönetim kurulu üyesine yakışmayacak derecede basit olduğu da ifade ediliyor.

H. Çağrı Güleç verilen cevapları beğenmemiş olmalı ki, Kardemir tarafından gönderilen cevapları kamuoyu ile paylaşmadı.

Ancak Kardemir Genel Kurulu hiçbir algı operasyonu ile perdelenemeyecek ölçüde net bir mesaj verdi. Aralarında Karabük’ün önde gelen demir çelik üreticileri ve tüccarlarının da olduğu hissedarları, Kamil Güleç ve H. Çağrı Güleç’i ibra etmedi. Gerek Karabük kamuoyu ve gerekse Kardemir hissedarları artık Güleç'lere güvenmiyor. Bu güvensizlik genel kurulda net bir şekilde ortaya kondu. Hiçbir algı operasyonu bu gerçeği değiştirmeyecektir. Ayrıca geçmişte Güleç'lerin yanında olan bir çok sanayici ve ticaret erbabının dahi ibra etmemesi karşısında iyice yalnızlaşan Güleç'lerin hatalarından ders çıkarmak yerine, Kardemir'e zarar vermek pahasına yaptıkları algı operasyonları da hırsın aklın önüne geçtiğinde ne kadar zararlı bir huy olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

HİSSEDARLAR VE BAŞTA KARABÜKLÜ SANAYİCİLER GÜLEÇ’LERE SORUYOR

H. Çağrı Güleç, Kardemir Genel Kurulunda sorduğu soruların her birine cevap alırken, Kardemir genel kurulunda H. Çağrı Güleç’e diğer hissedarlar tarafından sorulan, ancak cevap alınamayan soruları hissedarlar ve küçük yatırımcılar adına soruyor ve kamu adına cevapları H. Çağrı Güleç ve Kamil Güleç’ten bekliyoruz;

1- Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği. Göreviniz boyunca Kardemir’e kaç yıl ve kaç liralık akaryakıt sattınız? Ayrıca her yıl yapılan akaryakıt ihalesine hiçbir firma giremezken, bu yıl nasıl oldu da 35’e yakın firma akaryakıt ihalesine girdi ve neden 10 yıldır sizde kalan akaryakıt ihalesi bir başka firmada kaldı?

2- Kardemir’e, Neyma Madencilik tarafından verilen cevher, sizlere ait Çağ Çelik sahasında yılarca harmanlandı. Analizler sonucu yıllarca verilen tufal karıştırılmış söz konusu bu cevherden Neyma Madencilik aracılığı ile kaç yıl da kaç ton verdiniz ve ne kadar para alındı karşılığında. Bu cevherin nakliyesini ve tufal karışımını yapan Dez Lojistik ne kadar kazandı. Karabük ve İstanbul'daki haddehanelerde cevhere karıştırmak üzere ne kadar tufal aldınız ?

3- Şahsınıza ait olan, başında damadınız Soner Bozbeyoğlu’nun bulunduğu Dez Lojistik firması Kardemir’e kaç yıl boyunca ve kaç liralık nakliye yaptı?

4- Birinci sınıf profilleri, ikinci sınıfa ayırtarak ikinci sınıf fiyatına aldığınız yönündeki iddialara bir cevabınız var mı?

5- Kardemir'den iş akti feshedilen Kalite Müdürü şirketinizde çalışmakta mıdır?

6- 2017 temmuz ayında gizlice yaptığınız hisse senedi operasyonu sırasında Kardökmak mali işler sorumlusu olan kişi Kardökmak'tan iş akdi feshedildikten sonra şirketinizde çalışmakta mıdır?

7- 2017 yılı Temmuz ayında Karçel ve Kardökmak’ın kasasında kuruluşundan bu yana duran 30 Milyon Lot KRDM B Grubu hisse senedini kendi elinizde bulunan KRDM A ve D Grubu hisseler ile neden takas yapma ihtiyacı duydunuz?

Bu takas operasyonu Kardemir Yönetiminden neden gizli yapıldı? Kardemir’e bu takastan doğan 10 Milyon TL vergi borcu nedeniyle şirketi zarara uğratmadınız mı? Bu takas nedeni ile Kardökmak ve Karçel doğan vergiyi ödemek zorunda kalırken Çağ Çelik A.Ş. vergi ödedi mi , yoksa Devletten de mi gizlediniz?

8- 2020 yılında gerçekleştirilen Kardemir’in yan şirketleri KARÇEL ile KARDÖKMAK A.Ş Genel Kurulunda ibra edilmediniz. Ardından da Kardemir Genel Kurulunda ibra edilmediniz. Dolayısıyla hissedarlar başta olmak üzere, Karabüklü şirket ve firma sahipleri bu tavrı ile “size güvenmiyoruz” mesajını açık ve net olarak verdi. Hissedarların sizi aklamadığı, size güvenmediği halde bu şirketin yönetiminde ısrarla kalmanızın altında ne amaç güdüyorsunuz?

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74