KARDEMİR A.Ş. 25. OLAĞAN GENEL KURULU ERTELENDİ

KARDEMİR A.Ş 25. Olağan Genel Kurulu gerekli katılım çoğunluğu sağlanamadığından ertelendi.

banner73
Genel 27.07.2020, 12:05 27.07.2020, 12:05
73
KARDEMİR A.Ş. 25. OLAĞAN GENEL KURULU ERTELENDİ
banner36
KARDEMİR A.Ş 25. Olağan Genel Kurulu gerekli katılım çoğunluğu sağlanamadığından ertelendi.

Türk Ticaret Kanunun ilgili maddesine göre hissedarların %25'inin bulunması gereken 25. Olağan Genel Kurulunun ilki, yasal çoğunluk sağlanamadığından ileri bir tarihe ertelendi.

GÜLEÇ'LER İBRA EDİLMEME KORKUSUNDAN GENEL KURULA KATILMADILAR

KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi baba oğul Kamil Güleç ve H. Çağrı Güleç'in bu gün yapılması planlanan genel kurulda ibra edilmeme korkusu yaşadıkları için gelmedikleri öne sürüldü. Güleç'ler katılım yapmayınca çoğunluk gerçekleşemedi ve genel kurul ertelendi.

Güleç'lerin genel kurula katılmamalarına hissedarlar bir anlam veremedi ve diğer tüm hissedarlara saygısızlık olarak nitelendirerek tepki gösterdiler.

Uzun yıllardır KARDEMİR A.Ş. Yönetiminde bulunan Güleç'lerin, şirketi zarara uğrattıkları iddiasıyla ibra edilmeme korkusu taşıdığını öne süren bazı hissedarlar "Nereye kadar kaçacaklar. Genel Kurulda hesap vermekten bu gün kaçtılar, yarın ne yapacaklar? Haklarındaki şaibeler ve iddialar bu genel kurula katılmayınca daha da netleşiyor." şeklinde görüş beyan ettiler.

TARTIŞMALI ERTELEME

KARDEMİR A.Ş'nin 25. Olağan Genel Kurulunun ilki olduğundan yasal çoğunluk gereken %25 katılım aranıyordu. Katılımın %24'lerde kaldığı öğrenilirken, yan iştirakçi kuruluşlar olan KARÇEL ve KARDÖKMAK A.Ş'de bulunan hisseler ise katılıma dahil edilmedi.

Hükumet Komiserinin, KARÇEL ve KARDÖKMAK hisselerini genel kurul hazirun listesine dahil etmemesine "KARDEMİR'e ait olan yan şirketlerin hisseleri genel kurula katılım sağlayabilir ama oy kullanamaz" şeklinde karşı görüş öne sürüldü.

Buna rağmen Genel Kurulda hazır bulunan KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri, hükumet komiserinin 'genel kurulu erteleme' kararına uydu.

 
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74