KARABÜK'TE ÇOCUKLAR 'ÖNCE YAYA' DEDİ

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' kampanyası kapsamında Karabük’te yapılan yaya geçidi uy

Genel 02.10.2019, 17:31 02.10.2019, 17:31
30
KARABÜK'TE ÇOCUKLAR 'ÖNCE YAYA' DEDİ
banner36

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' kampanyası kapsamında Karabük’te yapılan yaya geçidi uygulamasında öğrenciler ‘önce yaya’ dedi.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının "Yaya öncelikli trafik yılı" ilan edilmesi nedeniyle İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler PTT Kavşağı üzerindeki yaya geçidinde uygulama yaptı. Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Sefa Yılmaz, kurum müdürleri ve öğrencilerin katıldığı uygulamada sürücülere broşür dağıtılarak, yayalara öncelikli yol hakkı konusunda uyarılarda bulunuldu. 81 yaya geçidinde 212 personelin görev aldığı uygulamada öğrenciler “Önce yaya” sloganı attılar. Daha sonra Vali Gürel ve beraberindeki heyet öğrencilere kırmızı düdük ve kalem gibi materyaller dağıttı.

“32 sürücü ve 5 yayaya ceza kesildi”

Vali Gürel yaptığı konuşmada, “Burada 2018 yılında yapılan bir değişiklikle polisin ve trafik ışıklarının olmadığı yaya geçitlerinde yayanın önceliği kanun maddesi haline getirildi. Şubat itibariyle yaptığımız etkinlikle bunu duyurduk. O tarihten bu tarihe bu kavşakta 32 sürücü ve 5 yayaya ceza kesildi yapılan denetimlerde. Etkinliklerimiz devam ediyor. Bugün itibariyle de bütün Türkiye’de yine aynı şekilde yaya güvenliğinin sağlanması nedeniyle etkinlik planlamaktayız. Bunun için ilimizde de okul önlerinde, kamu kuruluşlarının olduğu yerlerde, kavşaklarda bizler bütün trafik polislerimiz, amirlerimiz belli kavşaklarda bu etkinliği vatandaşa duyurmak, farkındalık oluşturmak adına etkinlik içerisindeyiz” diye konuştu.

Bundan sonraki süreçlerde özellikle yaya geçitlerinin olduğu yerlerde yayanın önceliğinin olduğunu tekrar tekrar gündeme getireceklerini ifade eden Vali Gürel, “Vatandaşlarımızın, özellikle sürücülerimizin bunlara uymasını sağlayacağız. Daha öncede ifade etmiştik. Bu tür yaya geçitlerinde bilinçsiz araç kullanmaktan kaynaklı çok fazla ölümler olmakta. Bunları inşallah en aza indireceğiz” dedi.

[gallery columns="2" size="medium" ids="74611,74612,74613,74614" orderby="rand"]

SAFRANBOLU

Trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla Karabük'ün Safranbolu ilçesinde kolluk personeli yaya geçitlerinde nöbet tuttu.

İçişleri Bakanlığınca 2019'un "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Safranbolu'da; Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer, İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Tamtürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, belediye başkan yardımcıları Halil Bakkal ve Ahmet Şahin, kamu kurum müdürleri, polis, jandarma ve zabıtaların katılımıyla etkinlik yapıldı.

Kaymakam Ürkmezer ve diğer protokol üyeleri, yayalara ve sürücülere broşür dağıttı. 100 Dükkanlar mevkisi ve Sadri Artunç Caddesi'nde hep birlikte yaya geçidinden geçildi.

[gallery columns="2" size="medium" ids="74617,74618" orderby="rand"]

YENİCE

İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında Yenice ilçesinde kolluk personeli yaya geçidinde nöbet tuttu.

Yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmalarının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması için farkındalık sağlanması ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleşmesi için “Yaya Geçidi Nöbeti” projesi tüm yurtta olduğu gibi Yenice’de de başladı. Menderes caddesi üzerinde düzenlenen etkinliğe, Yenice Kaymakamı Muhammed Evlice, İlçe Jandarma Komutanı Deniz Dönmez, Emniyet Amir vekili Emin Ünlü, Milli Eğitim Müdürü İsmail Özden ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte öğrenciler, polis ve jandarma ekipleri gözetiminde ellerinde taşıdıkları “Öncelik yayanın, öncelik hayatın”, “Sen dur, yaşam durmasın” yazılı pankartlarla yaya geçidinden geçiş yaptı.

Yenice Kaymakamı Muhammed Evlice ve öğrenciler, sürücüleri durdurarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan el broşürlerini sürücülere dağıtarak uyarılarda bulundu.

[gallery columns="2" size="medium" ids="74615,74616" orderby="rand"]

Yorumlar (0)
açık
banner23
banner17
banner18
banner39