KARABÜKLÜ YÖNETMENE AFSAD'TAN EN İYİ BELGESEL ÖDÜLÜ

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Burak Türten tarafından çekilen "Kamyon" belgeseli 40 yıllık köklü bir geçmişe

banner73
Genel 19.12.2017, 16:14 19.12.2017, 16:14
11
KARABÜKLÜ YÖNETMENE AFSAD'TAN EN İYİ BELGESEL ÖDÜLÜ
banner36
Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Burak Türten tarafından çekilen "Kamyon" belgeseli 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip AFSAD tarafından düzenlenen kısa film yarışmasında "En İyi Belgesel Film Ödülü"ne layık görüldü.

Yönetmenliğini Karabüklü yönetmen Burak Türten’in yaptığı, 13 ilde çekilerek bir yılda tamamlanan "Kamyon” belgeseli, 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği tarafından düzenlenen kısa film yarışmasında "En İyi Belgesel Film Ödülü"ne layık görüldü.

Türk-İngiliz Kültür Derneği'nde düzenlenen ödül törenine Senarist, Oyuncu ve Yazar Ercan Kesal, Türk sinemasının duayen Görüntü Yönetmeni Aytekin Çakmakçı, iletişim alanının ilk kadın profesörlerinden sinema araştırmacısı Prof. Dr. Seçil Büker, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Koray Ergun, pek çok davetli ve sinemasever katıldı.

Yarışma kapsamında iki gün boyunca belgesel, kurmaca, canlandırma dalında film gösterimleri ve söyleşiler yapıldı. 296 filmin yarıştığı yarışmada ödülleri, sinema dünyasının önde gelen isimleri takdim etti. “Kamyon” belgesel filminin yönetmeni Öğr. Gör. Burak Türten ödülünü Belgesel Yönetmeni Gül Büyükmeşe'nin elinden aldı.  

"40. yılını kutlayan, köklü bir kurumdan ödül almak çok değerli"

Hem film süreci hem de ödül gecesi ile ilgili bilgi veren Öğr. Gör. Burak Türten, "Filmimiz bir yılda, 13 ilde çekilerek tamamlandı. Soğuk kış şartlarının daha iyi yansıtılabilmesi ve seyirciye aktarılabilmesi için iki kış mevsiminde çekimler yaptık.

Karakterlerimizi seçmeden önce onlarla vakit geçirdik. Onlardan biri olmaya çalıştık. Bu zorlu süreçleri geçen filmimiz ile böylesi güzel bir seyirci kitlesine sahip, üstadlarımızın yer aldığı bir yarışmada bulunmak büyük mutluluk verici. Filmimizi izleyen seyircilerimizden güzel geri dönüşler aldık. Bu bizi daha memnun etti. Ödül almak tabiki değerli. 40. yılını kutlayan, köklü bir kurumdan ödül almak çok daha değerli.

Bu anlamda tüm jüri üyelerimize, meslek büyüklerimize, film ekibimize ve desteğini daimi olarak hissettiğimiz Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek'e sonsuz teşekkür ederim." açıklamasını yaptı. Karabük ile ilgili de projelerinin olduğunu ifade eden Türten, önümüzdeki dönemde bu projelerin hayata geçirilmesi için çalışacağını belirtti.

Yönetmenliğini yaptığı “Çöp” belgeseli ile Türkiye’de 2012 yılında en çok ödül alan üçüncü belgesel film ünvanına sahip olan Türten, çeşitli reklam ve halkla ilişkiler projelerinde görev almaya devam etmekte ve Gümüşhane Üniversitesi’nde dersler vermektedir.
Yorumlar (0)
2
açık
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74