KARABÜK ÜNİVERSİTESİNDE 'ENGELSİZ EĞİTİM'

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada engelli sayısı çeşitli nedenlerden dolayı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de sade

Genel 03.12.2018, 16:30 03.12.2018, 16:30
19
KARABÜK ÜNİVERSİTESİNDE 'ENGELSİZ EĞİTİM'
banner36
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada engelli sayısı çeşitli nedenlerden dolayı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de sadece üniversitelerde, Yüksek Öğrenim Bilgi Sistemi Yönetimi raporuna göre; 48 bin 226 engelli öğrenci bulunuyor. Karabük Üniversitesinde öğrenim gören 31 engelli öğrenci ise kampüs ve çevresi ile binalarda yapılan çalışmalar sayesinde eğitimlerini engelsiz şekilde sürdürüyor.

Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildi. Engelli bireylerin daha iyi bir hayat sürmesi ve yaşadığı sıkıntıların son bulması amacıyla, 26 yıldır tüm dünyada ve ülkemizde engelliler gününde farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Doğuştan veya kaza sonucu bedensel veya zihinsel engele uğramış bireylerin, hayatın her alanında çeşitli zorluklara rağmen çabalaması engellerin üstesinden gelinebileceğine işaret ediyor.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) internet sitesinde yer alan Yüksek Öğrenim Bilgi Sistemi Yönetimi raporuna göre; Türkiye’de üniversitelerde 48 bin 226 engelli öğrenci bulunuyor. Karabük Üniversitesinde 31 engelli öğrenci öğrenim görüyor. Fiziksel, görme, işitme ve kronik sağlık sorunlarına bağlı engeli bulunan bu öğrenciler, Karabük Üniversitesinin kampüs ve çevresi ile binalarda yapılan çalışmalar sayesinde eğitimlerini engelsiz şekilde sürdürüyor.

Karabük Üniversitesinde engelliler için bugüne kadar yapılan çalışmalarda; 900 metre hissedilebilir yüzey, yol güzergahı boyunca rampa ve geçiş, Braille alfabesi ile düzenlenmiş kapı isimlikleri, görme engelli bireyler için yenilendi.

Ayrıca kampüsteki bütün merdivenlere omurilik engellilerinin kullanımına uygun çift küpeşteli korkuluklar yapıldı. Öte yandan konferans salonlarına giriş ve sahne çıkışına yatay asansörler konuldu. Engelli lavaboları, acil çıkış kapıları ve pek çok bölge sesli uyarı ve yönlendirmeler ile ulaşılabilir hale geldi.
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74